ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Neuveriteľné sa stalo skutočným: Ján Kozák na MS vo FootGolfe bronzový! (video)
zdroj: Rastislav Blaško

Neuveriteľné sa stalo skutočným: Ján Kozák na MS vo FootGolfe bronzový! (video)

Ján Kozák ml.: „Vo futbale som niečo dokázal, zažil som pekné momenty. Nečakal som, že znovu zažijem niečo také pekné, že budem počuť slovenskú hymnu za tretie miesto.“

Finálovým tretím kolom súťaže jednotlivcom skončili s veľkým úspechom druhé majstrovstvách sveta (Svetový pohár) vo FootGolfe. Po šiestom mieste Slovenska v súťaži 26 tímov zaknihovala naša krajina historický úspech. Bývalý futbalový a súčasný footgolfový reprezentant a majster Slovenska za rok 2015 Ján Kozák ml. vybojoval tretie miesto v súťaži jednotlivcov. Zároveň sa stal najlepším Európanom v tejto súťaži! Cenné umiestnenie pridal aj ďalší bývalý futbalový reprezentant Branislav Fodrek, ktorý skončil na 10. – 11. mieste z 230 zúčastnených hráčov. Slovensko po týchto majstrovstvách sveta v priebehu roka preniklo medzi svetovú špičku.

Majstrom sveta sa stal domáci Argentíčan Christian Otero, ktorý počas piatich dní odohral po tri kolá v súťaži jednotlivcov aj v súťaži tímov. Jeho výsledok je 198 kopov, 18 pod par (65-67-66). Dlho zvádzal boj o prvenstvo s Mexičanom Enrique Reyesom, ktorý skončil s výsledkom 201 kopov, 15 pod par (69-63-69). Jánovi Kozákovi ml. ušla tesne strieborná medaila, kedy na posledných dvoch jamkách mohol vylepšiť skóre po tom, čo Reyes na 16 jamke dal dva nad par, čím stratil šancu na titul majstra sveta a začal sa obávať aj o druhé miesto. Škoda bolo najmä tretieho Kozákovho kopu, ktorý už bol patovaním na poslednej jamke. Ak by ho umiestnil do jamky, mohol získať aj striebro.

Ján Kozák ml. získal pre Slovensko historicky prvú medailu, bronzovú, po výsledku 202 kopov (70-63-69).

{+T86099}

Priebeh finálového dňa však poznačilo počasie. Počas prvých štyroch dní od 5. do 9. januára bolo horúco, teploty prekračovali pravidelne 30 stupňov. Vo finálový deň štartovali prví najslabší hráči od rána za príjemného počasia. Okolo obeda sa však spustil dážď prvý raz po piatich dňoch, akoby chcela príroda vyskúšať footgolfistov ešte viac. V tom čase už mal Tomáš Tengeri poslednú hru za sebou a s počtom kopov 233 (76-77-80) skončil na 132. – 135. mieste. Tomáš Tengeri po odhohratí uviedol, že spokojný je len s umiestnením vo finálovej 144-ke, ale chcel zahrať lepšie, akurát mu jeho plány zhatilo počasie.

Do bojov postupne zasiahli Tomáš Bartko a Juraj Gubáni. Gubáni obsadil 76. – 79. miesto po výsledku 225 kopov, 9 nad par (69-79-77). Podľa jeho slov ho teší úspech v tímovej súťaži, čomu podriadil aj svoj výkon v prvom kole, kedy bol najlepším zo Slovákov. Na piatej jamke vo finále si vyslúžil pozornosť všetkých, pretože ako jediný hráč na MS jamku zahral na jeden kop, piatu jamku par 3. Výkyv formy však dorovnal na 11 jamke, ktorú zahral na 10. Gubáni bol zároveň ako predseda klubu FootGolf Senec vedúcim hráčskej časti výpravy, keďže všetci zúčastnení hráči a sprievod sú členmi seneckého klubu. Popri hráčskych aktivitách mal na starosti aj organizačné záležitosti, ktoré podľa jeho slov zvládli aj vďaka sponzorom, keďže Slovenská FootGolfová Asociácia existuje od roku 2014 a je založená na čisto dobrovoľnej amatérskej báze.

Tomáš Bartko sa túžil presadiť na MS výraznejšie, ale tiež mu dali klimatické podmienky zabrať. Keďže sa však uvažuje, že FootGolf World Cup sa bude konať raz za dva roky, príležitosť bude mať častejšie. Umiestnil sa na 39. – 41. mieste s počtom kopov 219, 3 nad par (71-75-73).

Druhým najlepším Slovákom a celkovo piatym najlepším Európanom sa stal Branislav Fodrek, ktorý využíval kopaciu techniku z futbalových zápolení. Jeho výkon niesol prvky stability, zakaždým zahral pod par a svoj výkon sa snažil vylepšovať v rámci možnosti. Vo finálovom kole išiel v treťom flajte od konca, takže pri prestojoch a čakaniach na fliajty slabších hráčov konzultoval priebeh s Jánom Kozákom ml. v poslednom faljte. Branislav Fodrek sa na MS vo FootGolfe umiestnil na delenom 10. - 11. mieste s počtom kopov 209, 7 pod par (71-69-69).

Ján Kozák ml. v najostrejšie sledovanom poslednom flajte vyštartoval s Christianom Oterom (Argentína), Enrique Reyesom Mexiko) a Paulom Oliverom (Veľká Británia). Na prvej zradnej jamke s pieskoviskami si dal po zaváhaniach v prvých dvoch kolách pozor. Jamku na 4 kopy zahral na par. Druhú jamku zahral pod par. Avšak prvý negatívny zlom nastal na tretej jamke, kedy mohol zakončiť zblízka putt 1 pod par. Nakoniec lopta prešla tesne po okraji jamky, čo ho mierne vyviedlo z koncentrácie, pretože pri ďalšom kope minul a nakoniec zahral dva nad par. Súperi Otero a Reyes sa mu na tejto jamke začali vzďaľovať a približoval sa Oliver, či Ben Clarke z predposledného flajtu. Na ďalších šiestich jamkách hral Kozák prevažne na par, avšak deň predtým dokázal tieto jamky hrať pod par. Chybám sa však nevyhli v daždi ani súperi, takže mu extrémne neodskočili. Navyše, najväčší súperi začali mať svalové problémy. Za prvou dvojicou sa držal náš reprezentant v tesnom závese, zároveň odrážal útoky Olivera a Clarka. Nakoniec posledná jamka rozhodla, že atak na druhé miesto nevyšiel, ale zároveň si udržal tretie miesto. Za ním skončil Paul Oliver o jeden kop horšie (203) i Ben Clarke (204).

Na slávnostnom ceremoniáli zároveň odovzdali trofeje a medaile tímov v súťaži družstiev, v ktorej zvíťazili USA pred Argentínou a Holandskom. Slovensko skončilo na šiestom mieste. Počas ceremoniálu zaznela pri odovzdávaní ceny za tretie miesto slovenská hymna a slovenská vlajka stúpala na stožiari.

{+T86100}

Ján Kozák ml. sa podelil so svojimi prvými dojmami: „Už som to ani nečakal. Vo futbale som niečo dokázal, zažil som pekné momenty. Nečakal som, že znovu zažijem niečo také pekné, že budem počuť slovenskú hymnu za tretie miesto. Užíval som si to a bola to taká hrdosť.“

Okrem pocitov popísal aj priebeh zo svojho pohľadu: „Najťažšie kopy boli v prvý deň, lebo sme ešte nepoznali ihrisko. Potom, keď sme spoznali ihrisko, už to bolo lepšie. V treťom kole som mal dobrý začiatok, ale potom som veľa patov minul. Stálo ma to druhé miesto. Spokojnosť tam je, ale cítil som, že som mal na viac. Išiel som sem aj s tým, aby sme zviditeľnili tento šport na Slovensku a verím, že sa nám to podarilo. Možno, keby som bol teraz majster sveta, tak by som skončil, ale ešte mám čo doháňať, tretie miesto je pekné, ale ešte tam tie dve miesta sú voľné a budem pokračovať. Hranie FootGolfu ma uspokojuje, teší a je to dobrý relax.“

Druhý najlepší hráč Slovenska na svetovom šampionáte Branislav Fodrek zhodnotil účinkovanie na šampionáte. „Musím byť maximálne spokojný, ciele, ktoré sme si dali, sme splnili, aj keď sme sem išli s malou dušičkou, ale poznali sme svoju kvalitu a naše možnosti. Človek si niečo vyčíta. Dalo sa zahrať aj lepšie, chcel som ísť vyššie. Pred turnajom sme sa bavili, že byť do dvadsiateho miesta by bolo dobré, nakoniec je to desiate miesto. Dnes to bolo divoké, najmä na psychiku. Pár razy som útočil dlhými kopmi, nedal som a trápil som sa, najmä na prvých troch jamkách. Potom som dal ťažké paty. Druhú devinu jamiek sa mi podarilo zahrať najlepšie zo všetkých troch kôl. Boli sme vynikajúci kolektív. S Janym Kozákom sme už v profifutbale toho spolu veľa zažili a aj s ostanými spoluhráčmi sme tu tvorili silný kolektív, čo sa prejavilo aj v tímovej súťaži, kde každý z chalanov potiahol. Aj dnes ma mrzí, že sme v tímovej súťaži mohli ísť ešte vyššie, ale je to šport, nie všetko vždy vyjde. Musím byť ale maximálne spokojný so svojím účinkovaním na svetovom pohári.“

Video:Ján Kozák ml. si preberá trofej za 3. miesto na MS vo FootGolfe:

[fbvideo-543154202533461]

Portál PROFUTBAL.SK v spolupráci so Slovenskou FootGolfovou Asociáciou počas majstrovstiev sveta vo FootGolfe 2016 v Argentíne ako mediálny partner každodenne prinášal správy a fotografie priamo z diania.

Článok vznikol vďaka podpore: FOOTGOLF SENEC

{+T85593}

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

HOKEJ.sk