ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Juraj Gubáni: FootGolfom pritiahnuť celé rodiny k spoločnému športovaniu v prírode
zdroj: Michaela Mikulová

Juraj Gubáni: FootGolfom pritiahnuť celé rodiny k spoločnému športovaniu v prírode

"Tento šport má potenciál a veľkú budúcnosť. Už len fakt, že je to jeden z najpopulárnejších a najrýchlejšie rozvíjajúcich sa športov vo svete, hovorí o všetkom," myslí si Juraj Gubáni

Na golfovom ihrisku v argentínskom mestečku Pilar pri Buenos Aires sa uskutočnia 5. – 10. januára 2016 druhé majstrovstvá sveta (Svetový pohár) vo FootGolfe. Tie sa konajú v štvorročnom cykle. Po prvý raz medzi 26 krajinami sveta bude mať zastúpenie aj Slovensko, ktoré zasiahne aj do bojov národných tímov. Medzi 230 hráčmi, ktorí budú bojovať o titul majstra sveta jednotlivcov bude pätica hráčov, ktorí patria medzi slovenskú špičku – Ján Kozák ml., Branislav Fodrek, Tomáš Bartko, Juraj Gubáni a Tomáš Tengeri. Každého hráča vám predstavíme v samostatnom profile. V tomto vám predstavujeme jedného zo zakladateľov FootGolfu na Slovensku - Juraja Gubániho.

Profil: Juraj Gubáni, 32 rokov, 178 cm, 92 kg, ľavá noha
FootGofový klub: FootGolf Senec
Futbalová kariéra: FK Koba Senec, 3. liga: ŠK SFM Senec, ŠK Reca, 4. liga: ŠK Báhoň, TJ Blatné, nižšie súťaže v Rakúsku: ASV Hornstein, SC Zagersdorf, ATSV Auersthal
Klubová príslušnosť: FootGolf Senec, 2015
Funkcie vo FootGolfovom hnutí: predseda klubu FootGolf Senec

Úspechy na vo FootGolfe na Slovensku: 3. miesto v 3. kole Slovenskej FootGolfovej Tour 2015, Malacky, 1. miesto vo FootGolfovej lige 2015, Tomášov (3. miesto v 1. kole HM EVENTS CUP, 4. miesto v 3. kole GAUDIO CUP, 3. miesto v 4. kole MUFUZA CUP, 1. miesto v 5. kole THE TASTE CUP), 1. miesto na Turnaji fanclubu Realu Madrid, Tomášov, 3. miesto na Silvestrovskom turnaji, Čierna Voda.
Úspechy vo FootGolfe v zahraničí: Najlepšie umiestnenie: 27. miesto na finálovom kole European FootGolf Trophy Tour 2015 – Turkish Tour v Beleku.

Kde ste v minulosti hrávali futbal? Máte aj skúsenosti z golfu?
"Mládežnícke kategórie som si prešiel v FK KOBA Senec, potom som najvyššie hrával v 3. lige v ŠK SFM Senec a v ŠK Reca, 4. ligu v Báhoni a v Blatnom a nižšie súťaže v Rakúsku v ASV Hornstein, SC Zagersdorf, ATSV Auersthal. Zatiaľ mám len skúsenosti z minigolfu. Mám sľúbenú partičku – tréning od krstnej mamy FootGolfu na Slovensku Zuzky Kamasovej, našej najlepšej golfistky, ale pre pracovné povinnosti nás oboch sa nám to ešte nepodarilo zrealizovať."

Aká bola vaša cesta od futbalu k FootGolfu? Prečo ste sa rozhodli práve pre tento šport?
"K FootGolfu som sa dostal cez plážový futbal. Pri ňom som spoznal súčasného prezidenta SFGA Tomáša Dittingera, ktorý ma oslovil na spoluprácu. Následne som oslovil moju veľmi dobrú kamarátku – golfistku Zuzku Kamasovú, bez ktorej by sa FootGolf na Slovensku nepodarilo tak ľahko presadiť, za čo je patrí veľká vďaka. Postupne som však zistil, že keď sa budem venovať nášmu klubu FootGolf Senec, prilákam k FootGolfu oveľa viac ľudí, hlavne kvôli lokálpatriotizmu. Teší ma, že sa ku nám hlásia aj ľudia z iných miest a obcí mimo nášho Senca, lebo vidia, že je u nás skvelá footgolfová komunita - partia. Tento šport je už teraz fenomén. Je to už neoddeliteľná súčasť môjho života a som rád, že som pri zrode FootGolfu už pri jeho začiatkoch na Slovensku."

Založili ste klub FootGolf Senec. Koľko má klub členov a ktoré známe osobnosti sú jeho členmi?
"Klub FootGolf Senec má momentálne 89 členov, z ktorých je 9 juniorov do 16 rokov, 18 žien a 62 mužov. Medzi známe osobnosti nášho klubu patrí už spomínaná najlepšia slovenská golfistka v histórii Zuzka Kamasová. Je jednou z čestných členov klubu FootGolf Senec, medzi ktorých patrí aj Ján Kozák ml., Martin Škrtel, Branislav Fodrek, Vladimír Kinder, Veronika Klechová, hráči MUFUZY ako napríklad Ivan „Tuli“ Vojtek a mnoho ďalších. A prečo? Lebo vďaka nim sa FootGolf dostal a dostáva do povedomia širokej verejnosti. Som im vďačný, keď prídu na ktorúkoľvek našu akciu a najviac, keď si prídu s nami zahrať. Nie je nič lepšie, keď si FootGolf zahráte s bývalým či súčasným reprezentantom Slovenska, známou osobnosťou..."

Môžete nám bližšie priblížiť činnosť a aktivity klubu FootGolf Senec v roku 2015? Čo plánujete do roku 2016?
"Cieľom nášho klubu v roku 2015 bola čo najlepšia propagácia FootGolfu na Slovensku i v zahraničí. Snažili sme sa zorganizovať čo najviac turnajov a dostať tak tento nádherný šport do povedomia širokej verejnosti. Najviac sa nám to darilo vďaka založeniu prvej lokálnej FootGolovej ligy na Slovensku, ktorá sa odohrávala v areáli Art Hotela Kaštieľ Tomášov. Touto cestou ďakujem všetkým partnerom – sponzorom, dobrovoľníkom, aj z radu nášho klubu, bez ktorých by sa toto všetko nepodarilo zrealizovať. V budúcom roku plánujeme viacero noviniek, ktoré sa postupne dozviete hlavne na našej stránke www.facebook.com/FootGolfSenec ."

{+T85665}

Aké futbalové skúsenosti a techniky využívate pri FootGolfe?
"FootGolf je o tréningu kopu – nákopov a prihrávok k jamke, ale je hlavne aj o „tréningu hlavy“. Bez toho sa nezaobídete. Dôležité je i rozcvičenie, sila, švih a na záver strečing. Presne ako pri futbale."

Na ktorej pozícii ste skončili v Slovenskej FootGolfovej Tour 2015? Ktoré z kôl vám najlepšie vyšlo?
"Celkovo som skončil na 7. mieste. Najlepšie som obstál v 3. kole v Malackách. Stál som spolu s Braňom Fodrekom na stupni víťazov - umiestnil som na 3. mieste a predtým v 1. kole som bol štvrtý. Záver SFGT mi moc nevyšiel."

V Európe je najväčšou ligou European FootGolf Trophy Tour. Hrali ste v niektorom kole. Ak áno, s akým výsledkom?
"Bol som na štyroch kolách – na Slovensku, v Nemecku, Maďarsku a v Turecku. Každé kolo je mojim cieľom dostať sa do prvej tridsiatky, čo sa mi podarilo až v záverečnom finálovom kole EFGTT v Turecku, kde som obsadil 27. miesto, čo je môj doterajší najlepší výkon v tejto súťaži."

Čo všetko treba urobiť na presadenie sa na medzinárodnom poli?
"Jednoznačne absolvovať čo najviac turnajov – nie len na Slovensku, ale i v zahraničí. Aj preto sme založili našu FootGolfovú ligu a v klube organizujeme čo najviac turnajov, ako je možné. Jeden turnaj dá hráčovi oveľa viac ako päť tréningov. Všetko je však aj o psychike hráča. Na turnaj treba ísť v pohode. V čím lepšej ste, tým sa vám viac darí."

Na ktorých ihriskách na Slovensku či v zahraničí najradšej hrávate?
"Mám rád všetky ihriská a verím, že každé nové si obľúbim tiež. Bol som doteraz pri navrhovaní všetkých ihrísk na Slovensku, okrem Bernolákova. Som však rád, že náš klub môže pôsobiť v Tomášove, kde mám toho odohratého asi najviac, lebo park Art Hotela Kaštieľ je nádherný. Ale súhlasím s Tomášom Bartkom, že na ľahších ihriskách môže vyskočiť akýkoľvek hráč. To je však na tom pekné, lebo ten úspech daného hráča ho môže posunúť ďalej v jeho kariére footgolfistu. V Turecku som hral doteraz asi na najkrajšom FootGolfovom ihrisku. Mám veľmi rád aj ihrisko v maďarskom Kisoroszii, kde som si FootGolf zahral prvýkrát v živote."

Aké máte ambície v individuálnej hre na svetovom šampionáte v Argentíne?
"Rád si kladiem vysoké ciele, ale po skúsenostiach vo FootGolfe som skromnejší. Veľký cieľ mám rozložený na menšie, všetko chcem podriadiť kolektívu, i keď je to individuálny šport. Po prvom dni chcem skončiť do 144. miesta, aby som sa mohol kvalifikovať ďalej. Samozrejme, chcem skončiť tak, aby som pomohol tímu, aby sme skončili v prvej osmičke a mohli tak bojovať o medailu medzi krajinami. Ďalší cieľ je potom skončiť v silnej konkurencii do 72. miesta. Každé lepšie umiestnenie bude pre mňa väčším a väčším úspechom."

Aké má šance slovenský tím na historicky prvom svetovom turnaji krajín?
"Ako som povedal, cieľ je skončiť po prvom dni v prvej osmičke a potom bojovať o medailu. Som realista a viem, že prvá trojka nášho tímu je Ján Kozák ml., Tomáš Bartko a Braňo Fodrek. Ja s Tomášom Tengerim sa musíme podriadiť tomu, aby sme zahrali čo najlepšie v prospech kolektívu. V kútiku duše verím a túžim aspoň po bronze."

Aké sú vaše najväčšie úspechy vo FootGolfe a ako ste sa k nim dopracovali?
"Medzi moje najväčšie športové úspechy patrí víťazstvo v našej FootGolfovej lige. Musím však športovo priznať, ak by prišiel Ján Kozák aspoň na jedno z dvoch kôl, ktorých sa pre trénerské povinnosti nemohol zúčastniť, tak by bol víťazom určite on. Ďalším väčším úspechom bolo 3. miesto v 3. kole Slovenskej FootGolfovej Tour 2015. Potom to boli ďalšie ocenenia na ďalších turnajoch organizované prevažne našim klubom. A za najväčší môj úspech v zahraničí považujem 27. miesto v EFGTT v Turecku. Vo FootGolfe, ako aj v iných športoch, to nie je bez tréningu. Veľakrát som aj individuálne, i v rámci našich klubových tréningov, absolvoval hru v Tomášove. V poslednej dobe však často trénujem patovanie a skúšam viacero nových metód, čo mi verím dopomôže k lepším výkonom aj v budúcnosti."

{+T85677}

Ktorú nohu máte lepšiu, silnejšiu či presnejšiu?
"Mojou silnejšou a presnejšou nohou je ľavačka. Posledné týždne som zlepšoval – trénoval aj pravú nohu. Vo FootGolfe majú veľkú výhodu „obojnohí“ hráči."

Ako strieľate dlhé kopy a ako patujete pri jamke?
"Dlhé kopy – hlavne nákopy sa snažím realizovať priamym alebo vnútorným priehlavkom ľavej nohy. Momentálne patujem vnútornou stranou nohy („placírkou“), ale zvyknem použiť aj špičku. Je to však náročnejšie, hlavne z ťažších pozícií. Preto som sa opäť vrátil k štandardnému kopu vnútornou stranou nohy."

Čo je celkovo vaša najsilnejšia stránka, a na ktorej chcete popracovať?
"Vo FootGolfe je vždy na čom pracovať. Keď máte svoj deň, ide vám všetko. Ale stane sa aj to, že z metra netrafíte jamku. Momentálne som dosť tvrdo a hlavne intenzívne pracoval na patovaní, tak uvidím, či sa to odzrkadlí na MS. Potrebujem však zapracovať na prípravnej prihrávke (väčšinou 2. / 3. kop) pred jamkou."

Čo chcete vo FootGolfe dosiahnuť? Hráte len pre zábavu alebo aj pre súťaž?
"Som rád, že vďaka nemu môžem posunúť moju športovú kariéru opäť do iných rozmerov. Mojim cieľom, hlavne ako predsedu klubu, je vďaka FootGolfu pritiahnuť celé rodiny k spoločnému športovaniu v prírode, miesto trávenia času napríklad v nákupných centrách. Rád hrám FootGolf pre zábavu, pre relax – odreagovanie sa, či už sám, alebo s partiou. Nepoznám nič lepšie ako vypnúť telefón, nechať ho v aute a absolvovať napríklad dvakrát 9 jamiek v Tomášove. Pokiaľ mi to zdravie a pracovné povinnosti dovolia, rád ho budem hrať aj súťažne. Mojim snom je absolvovať celú Európsku FootGolfovú Tour a tešiť sa z pódiového umiestnenia, nielen mňa, ale i našej krajiny."

{+T85667}

Akú má podľa vás budúcnosť FootGolf vo svete a na Slovensku?
"Tento šport má potenciál a veľkú budúcnosť. Už len fakt, že je to jeden z najpopulárnejších a najrýchlejšie rozvíjajúcich sa športov vo svete, hovorí o všetkom. Verím, že si tento šport nájde väčšej obľuby u ľudí, ktorí ho budú robiť s radosťou a nie z povinnosti. Verím, že sa naučíme pri tomto športe tešiť z úspechov druhých, lebo len takto ho vieme posunúť tak, aby sme dokázali konkurovať iným krajinám s dlhšou footgolfovou tradíciou."

Ktorého hráča a krajinu favorizujete na celkového víťaza?
"Veľmi ťažká otázka. Podľa mňa sú ašpirantami viacerí, ale myslím si, že sa rozhodne z týchto mien: Briti Ben Clarke alebo Paul Oliver, Argentínčan Matias Perrone, Švajčiar Lionel Jacot, Maďar Krisztian Bogár a o prvenstvo bude bojovať aj jeden z trojice Ján Kozák ml., Tomáš Bartko alebo Braňo Fodrek. Verím, že jeden z nich bude vo finálovom flighte. Medzi krajinami sa podľa mňa rozhodne medzi Veľkou Britániou a Argentínou a o tretie miesto bude súperiť Maďarsko so Slovenskom. Aby som motivoval všetkých našich hráčov. Ak sa stane Majstrom sveta ktorýkoľvek hráč našej výpravy, najbližšie 4 roky na všetky turnaje organizované našim klubom FootGolf Senec má vstup zadarmo a nemusí platiť žiadne štartovné a ani fee."

Čo by ste odkázali čitateľom portálu PROFUTBAL.SK a všetkým priaznivcom FootGolfu pred cestou do Argentíny?
"V prvom rade im prajem úspešné vykročenie do nového roka, nech je plný zdravia, šťastia, lásky a športu. Keď medzi športom bude aj FootGolf, budem veľmi rád. Nech sa im splní, čo si prajú. Mne sa už jeden sen vďaka PROFUTBAL.sk splnil. Začína ďalšia významná etapa FootGolfu, pomocou lepšieho priblíženia a propagácie na Slovensku. Držte nám palce a tešte sa s každého nášho úspechu. Pre nás je úspech aj táto účasť na MS, kde s hrdosťou ideme čo najlepšie reprezentovať nielen Slovensko, ale aj asociáciu, všetky kluby, i tie, ktoré po týchto MS vzniknú, a na ktoré sa tešíme ako na každého jedného hráča/hráčku, ktorý/á si príde v roku 2016 vyskúšať FootGolf a pridá sa do našej footgolfovej komunity."

Portál PROFUTBAL.SK bude v spolupráci so Slovenskou FootGolfovou Asociáciou počas majstrovstiev sveta vo FootGolfe 2016 v Argentíne ako mediálny partner každodenne prinášať správy a fotografie priamo z diania. Máte sa na čo tešiť!

Článok vznikol vďaka podpore: FootGolf Senec

{+T85593}

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk