ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rok 2016 bude pre futbalového agenta Jozefa Kožleja prelomový
zdroj: Peter Novák

Rok 2016 bude pre futbalového agenta Jozefa Kožleja prelomový

V roku 2015 ma najviac potešili menšie úspechy hráčov, ktorých už mám. Myslím si, že práca agenta by nemala byť o tom, či urobí nejaký prestup alebo nie," vraví niekdajší kanonier

Jozef Kožlej ukončil hráčsku kariéru pred piatimi rokmi. Z futbalového diania ale nevypadol. Hoci má viacero aktivít, väčšinu času venuje práci futbalového agenta. Zastrešuje niekoľko perspektívnych hráčov. Ako sám vraví, rok 2016 pre neho bude zlomový. Akým smerom sa bude uberať život bývalého kanoniera, ktorého druhým domovom sa v závere hráčskej kariéry stal Cyprus?

Práca agenta je o maličkostiach

Pred nami sú sviatky a záver roka 2015. Ako hodnotíte uplynulých dvanásť mesiacov?
Jozef Kožlej: "Tie moje roky po futbale sú teraz v znamení akéhosi hľadania. Celý život som hral futbal a jednotlivé roky boli veľmi podobné. Teraz je to päť rokov, čo som zavesil kopačky na klinec a môj život sa úplne zmenil. Takisto aj rodinný život, deti sa mi rozbehli po svete, syn už študuje. Ja sa venujem agentstvu, pendlujem medzi Cyprom a Slovenskom. Rok 2016 bude pravdepodobne prelomový. Už sa budem musieť rozhodnúť, čo ďalej. Nájsť si cestu. Čo sa týka futbalu, mám nejakú predstavu. Hlavné bude obmedziť cestovanie medzi Cyprom a Slovenskom. Musím sa rozhodnúť, kde sa usadiť natrvalo."

Je to asi ťažké rozhodovanie. Na Slovensku je pravdepodobne viac možností, čo sa týka futbalu, no život na Cypre musí byť predsa len viac pohodový...
"Manželka s dcérou sú na Slovensku, ja som neustále lietal na Cyprus. Momentálne to vyzerá tak, že na Cyprus už budeme chodiť len za oddychom a pracovné záležitosti budeme riešiť na Slovensku. Predsa len, aj čo sa týka futbalu, na Slovensku je lepší trh, kvalitnejší mladí hráči. No aj na Cypre mám nejaké aktivity. Ako vravím, mám za sebou akési prechodné obdobie a rok 2016 bude veľmi dôležitý, čo sa týka rozhodovania, kde sa usadiť."

{+T85535}

Aký bol pre vás rok 2015 z pohľadu futbalového agenta?
"Táto práca je o maličkostiach. Moja agentúra je mladá, snažím sa vtiesniť medzi konkurenciu. Nechcem mať agentúru, ktorá bude mať veľmi veľa hráčov. Som veľký detailista. Chcem si vyberať hráčov, s ktorými budem stotožnený. Hráčov, ktorým môžem pomôcť. Niekedy zasa musí byť hráč stotožnený s mojou filozofiou. Nie vždy to vyjde, už sa mi aj stalo, že niektorí hráči odo mňa odišli. Ťažko hodnotiť, či bol rok 2015 úspešný alebo nie. Niečo medzi tým."

Kamil Kuzma by mal hrať v najvyššej súťaži

Čo vás v tomto roku najviac potešilo?
"V lete sa mi nepodarilo urobiť nič väčšie, čo by som mohol vyzdvihnúť. Skôr by som povedal, že bol neúspech, že sa Kamil Kuzma musel vrátiť do Košíc. To mi trošku nevyšlo. Po jeho anabáze v Trnave som si myslel, že ho umiestnim do lukratívnejšieho klubu. Viac sa sústredím na mladých hráčov, na to, aby som podchytil chlapcov v mladom veku, a aby som s nimi ďalej pracoval. V roku 2015 ma najviac potešili menšie úspechy hráčov, ktorých už mám. Myslím si, že práca agenta by nemala byť o tom, či urobí nejaký prestup alebo nie. To je trošku krátkozraké. Ide o to, aby sa hráči vyvíjali vo svojich kluboch."

Môžete uviesť mená niektorých hráčov, ktorých máte v portfóliu?
"V Myjave mám Erika Daniela. Veľmi ma teší Martin Koscelník v Michalovciach, ktorý stabilne hráva vo Fortuna lige. V Slovane Bratislava mám mladého Kevina Keleho (rok narodenia 1998), ktorý už začal trénovať s "áčkom" a má tiež nabehnuté na to, aby z neho bol dobrý futbalista. Denis Vavro v Žiline je takisto hráč, s ktorým spolupracujem a má všetky predpoklady na to, aby sa z neho stal kvalitný futbalista."

{+T67847}

Blíži sa zimný prestupový termín. Máte stanovené nejaké ciele?
"Mojou prioritou bude posunúť niekam ďalej Kamila Kuzmu. Nechcem, aby zostal v Košiciach. Je to hráč, ktorý môže hrať a mal by hrať ligu, či už slovenskú, alebo nejakú inú. Nový angažmán chcem nájsť aj pre Róbera Gešnábela, ktorý pôsobí v Šali. Je to podľa mňa takisto veľmi zaujímavý a nedocenený hráč, ktorý má na to, aby hral v prvej lige."

Východniarske Vianoce

Ako strávite vianočné sviatky?
"Štedrý deň strávime u mojich rodičov, potom sa presunieme ku svokrovcom. Vždy to tak striedame. Medzi sviatkami vždy niečo vymyslíme. Posledné roky sme boli stále v Tatrách spolu so Stanom Vargom, s rodinami a s partiou. Určite ani tentoraz nebudeme v Trnave, kde žijeme, ani na Cypre, ale niekde na horách."

Čo vo vašej rodine neodmysliteľne patrí k Vianociam?
"Tým, že tie Vianoce striedame, tak sa striedajú aj tie zvyky. Tento rok strávime Štedrý deň v Stropkove. Čakajú nás klasické Vianoce so všetkým, čo k tomu patrí. Bohatá večera - mačanka, kapustnica, pirohy, ryby a darčeky. Každé Vianoce je to obžerstvo a vyfukovanie (smiech)."

{+T76742}

Pôsobili ste dlhé roky v zahraničí, aké sú Vianoce napríklad na Cypre?
"Na Cypre som nestrávil Vianoce ani raz. Vždy som sa snažil, aby som bol na sviatky doma na Slovensku. Len raz som bol na Vianoce v zahraničí, to bolo v Grécku. Rodina vtedy žila na Cypre. Mne sa nedalo odísť z Grécka, tak sme si Vianoce spravili tam. Inak sme ale stále v kruhu rodiny doma na Slovensku."

Máte už aj plány, ako privítate nový rok?
"Väčšinou je o zábave, o partii. Príchod nového roka vítame so známymi, vždy niečo zorganizujeme."

Vaše ciele či predsavzatia do roku 2016?
"Veľmi to u mňa nefunguje, neriešim to. Nesnažím sa plánovať. Mám rozbehnuté nejaké projekty aj mimo futbalu a v roku 2016 by som ich rád dotiahol. Ak by sa mi podarilo niečo aj vo futbale, v agentstve, bolo by to super. Ale to prinesie čas. Som takisto v jednej skupine, s ktorou sa snažíme vyvíjať rôzne výživové doplnky. Na budúci rok by sme sa mali rozbehnúť a ísť s naším produktom na trh. Bude to niečo nové a myslím si, že veľmi zaujímavé. Tak uvidíme."

[fbpage-53517587929]

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk