ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slováci s Jánom Kozákom ml. sa chcú presadiť na MS vo FootGolfe
zdroj: Jozef Baláž

Slováci s Jánom Kozákom ml. sa chcú presadiť na MS vo FootGolfe

V argentínskom mestečku Pilar, na predmestí Buenos Aires, sa 5. – 10. januára 2016 v areáli miestneho golfového klubu uskutočnia druhé majstrovstvá sveta – Svetový pohár – vo FootGolfe

V argentínskom mestečku Pilar, na predmestí Buenos Aires, sa 5. – 10. januára 2016 v areáli miestneho golfového klubu uskutočnia druhé majstrovstvá sveta – Svetový pohár – vo FootGolfe. Po prvý raz sa na ňom predstavia aj reprezentanti Slovenska.

Na prvých majstrovstvách sveta vo FootGolfe sa 1. – 3. Júna 2012 v Kisoroszi, neďaleko hraníc so Slovenskom, pri Visegráde zúčastnilo 160 hráčov z Argentíny, Belgicka, Chile, Grécka, Holandska, Maďarska, Mexika, Talianska a USA. Všetci hráči odohrali svoju hru na 18 jamkách a 60 najlepších postúpilo do finále. Po trojkolovom zápolení sa prvým majstrom sveta vo FootGolfe 2012 sa stal Béla Lengyel z Maďarska s najnižším počtom kopov 187. Par je 72, rovnako ako v golfe.

Na druhý šampionát vo FootGolfe môže každá krajina vyslať maximálne 16 hráčov. Súťaží sa len v kategórii mužov, ale je otvorená aj pre ženy. Podľa predbežných údajov, príde do Argentíny viac ako 230 hráčov z celého sveta z 26 krajín zo štyroch kontinentov. Najväčšími výpravami v plnej sile 16 hráčov z Európy budú Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Taliansko, Veľká Británia. Z európskeho kontinentu za nimi nasledujú čo do počtu hráčov Írsko (12), Nórsko (7), Nemecko (7), Slovensko (5), Švajčiarsko (5), Švédsko (3), Belgicko (2), Portugalsko (1) a Španielsko (1).

{+T85502}

Z amerického kontinentu budú výpravami s plným počtom hráčov domáca Argentína a USA. Za nimi nasleduje Mexiko (13), Chile (8), Kanada (6), Brazília (4), Paraguaj (4) a Salvador (1).

Zástupcami z Ázie budú Japonsko (16), Južná Kórea (4) a Čína (4). Od protinožcov z Austrálie príde rovnaký počet hráčov ako zo Slovenska – 5.

Priebežne so súťažou jednotlivcom bude prebiehať po prvý raz aj súťaž národných tímov. Do záverečného finále sa dostane z 21 tímov, ktoré majú aspoň štyroch hráčov, len osem. Ktoré to budú, sa určí na základe výsledkov hráčov v prvom individuálnom kole, ktoré odohrajú v dvoch skupinách 6. a 7. januára. Medzi osmičku postúpia tie krajiny, ktorých prví štyria hráči budú mať najnižšie skóre v počte kopov. To znamená, že sa bude počítať výsledok len prvým štyrom najlepším hráčom, ak má výprava viac hráčov. Tie výpravy, ktoré budú mať na šampionáte 16 hráčov, majú výhodu oproti menším tímom. V takej nevýhodnej pozícii bude aj Slovensko. Pätica slovenských hráčov bude musieť ísť na doraz už v prvom dni, ak sa chce kvalifikovať do finálového turnaja národných tímov, čo by bol veľký úspech pre Slovensko.

{+T85485}

Prvými reprezentantmi Slovenska na svetovom FootGolfovom šampionáte však bude ostrieľaná skupina hráčov, ktorí sú členmi klubu FootGolf Senec. Ťahúňom bude Ján Kozák mladší, ktorý využije svoju obojnohú kopaciu techniku, akú predvádzal aj na futbalových majstrovstvách sveta 2010 v Južnej Afrike. V tomto roku sa stal prvým majstrom Slovenska vo FootGolfe v šesťkolovej tour. Sekundovať mu bude bývalý spoluhráč Branislav Fodrek z niekdajšej Artmedie Petržalka, účastníka Ligy majstrov 2005/2006, ktorý sa tiež zapísal medzi víťazov jedného z kôl prvého ročníka slovenskej FootGolfovej Tour. Ďalšími hráčmi budú Tomáš Bartko, Juraj Gubáni a Tomáš Tengeri, ktorí v minulosti hrali futbal najmä v Senci a okolí. Tomáš Bartko s tímom VTJ KOBA Senec vyhral Slovenský pohár a Superpohár v ročníku 2001/2002. Súčasnú formu potvrdil 6. miestom na finálovom turnaji Európskej FootGolf Tour v novembri v tureckej Antalyi.

{+T85488}

Predseda seneckého klubu Juraj Gubáni k ambíciám slovenského tímu uviedol: „Veríme, že Janko Kozák a Tomáš Bartko sa dostanú do prvej dvadsiatky, ak nie vyššie, ale konkurencia je náročná. Čo sa týka tímovej súťaže, bol by som rád, keby sme skončili v prvej osmičke na svete.“

V sérii ďalších článkov pred Svetovým pohárom 2016 vo FootGolfe predstavíme v profilových článkoch jednotlivých reprezentantov Slovenska.

Portál PROFUTBAL.SK bude počas majstrovstiev sveta vo FootGolfe 2016 v Argentíne každodenne prinášať správy a fotografie priamo z diania. Máte sa na čo tešiť!

Článok vznikol vďaka podpore: www.andreashop.sk

{+T85509}

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk