ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovenskí FootGolfisti mieria na svetový šampionát do Argentíny
zdroj: SFGA

Slovenskí FootGolfisti mieria na svetový šampionát do Argentíny

FootGolf ako nový športový fenomén, v ktorom sa snúbi futbal s golfom, zakotvil pred dvomi rokmi aj na Slovensku

FootGolf ako nový športový fenomén, v ktorom sa snúbi futbal s golfom, zakotvil pred dvomi rokmi aj na Slovensku. Každý hráč sa snaží dopraviť niekoľkými dlhými a krátkymi kopmi futbalovú loptu č. 5 do jamky s priemerom 53 cm. Potom, ako si prvý raz vyskúšali hru na osemnástich jamkách na FootGolfovom ihrisku pri Budapešti a aby stále necestovali len k južným susedom, iniciovali Tomáš Dittinger s Tomášom Obertom založenie Slovenskej FootGolfovej Asociácie (SFGA). Práve na tomto ihrisku v Kisoroszi sa hrali prvé majstrovstvá sveta vo FootGolfe v roku 2012.

SFGA je oficiálne registrovaná od februára 2014. “Na Slovensku o tomto športe nikto nepočul, tak sme museli konať. Je predsa rozdiel, keď za majiteľmi golfových ihrísk, ktorí sú trošku konzervatívnejší, prídete ako obyčajný človek alebo ako zástupca národnej organizácie. Smelé plány majú potom v očiach majiteľov o niečo vyššiu váhu,“ objasnil prvé kroky prezident Tomáš Dittinger.

Prvé ihriská FootGolfu tak pred rokom vznikli na golfových v Malackách a Skalici, na ktorých prebehli prvé turnaje. V tomto roku sa k nim pridali ihriská v Bernolákove, Tomášove, v Chorvátskom Grobe na Čiernej Vode a v Prievaloch na Záhorí. Na futbalovom ihrisku v Bojniciach vyrástlo dvadsaťjamkové FootGolfové a ďalšie je v pláne v Trenčíne. V súčasnosti existujú štyri známe zaregistrované kluby – Bratislava, Senec, Trnava a Trenčín. Senecký klub spustil v tomto roku aj päťkolovú klubovú FootGolfovú ligu v štyroch kategóriách (muži do 40 rokov, seniori nad 40 rokov, ženy, juniori) v Tomášove. V Trenčíne FootGolfový klub pod vedením Martina Meliša spolu s futbalovým a hádzanárskym klubom vstúpil do Asociácie športov – AS Trenčín. “Vo svete ho podporujú osobnosti ako Frank de Boer, Ruud Gullit, José Luis Chilavert, Juan Sebastian Veron, Jean-Pierre Papin alebo Christian Karembeu. Ako všetko nové, potrebuje silného partnera, aby sa dostal medzi ľudí a rozvíjal. Preto chcem vyjadriť veľkú vďaku AS Trenčín, že nás prizval do Asociácie športov,“ ozrejmil Martin Meliš z Foot Golfového klubu AS Trenčín.

{+T85431}

Zo súčasných slovenských reprezentantov si prvý raz vyskúšali FootGolf na ihrisku v Malackách pred kvalifikačným zápasom s Macedónskom Martin Škrtel, Marek Hamšík, Kornel Saláta a Martin Jakubko. Tútora im robil ich bývalý reprezentačný spoluhráč Ján Kozák mladší. Toho vymenovala SFGA za prvého ambasádora FootGolfu na Slovensku a túto hru si na svojom futbalovom dôchodku popri trénerských povinnostiach zamiloval aj so svojím synom Yannickom. “FootGolf ma oslovil. Má to blízko k futbalu, je tam súťaživosť, relax a keď sú väčšie turnaje, tak aj tlak, lebo chcem uhrať dobrý výsledok. Rozdiel oproti futbalu je v tom, že je to individuálny šport, človek sa sústredí sám na seba, nie je tam kolektív, nie je tam zodpovednosť za mužstvo, v tom je to iné. Športovci, ktorí sme sa venovali futbalu profesionálne alebo amatérsky, pociťujú emócie, lebo každý chce aj vyhrať alebo uhrať čo najlepší výsledok,“ vyznal sa z pocitov z nového športu Ján Kozák ml.

SFGA zorganizovala v tomto kalendárnom roku po prvý raz majstrovstvá Slovenska. Slovenská FootGolfováTour sa odohrala v šiestich kolách a zvíťazil v nej práve Ján Kozák ml. z klubu FootGolf Senec, ktorý využíva techniku oboch nôh. Na druhom mieste skončil Trenčan Martin Meliš a na treťom mieste Tomáš Kikuš (Bratislava). Tour sa zúčastnilo celkovo 70 hráčov, ktorí hrali iba v jednej kategórii bez rozdielu veku a pohlavia. Ako uviedol prezident SFGA Dittinger, počet pridružených členov je v súčasnosti viac ako stovka a ďalšie desiatky ľudí si už vyskúšali FootGolf na ďalších rôznych turnajoch. Okrem toho, v Európe prebieha aj Eurotour a Slovensko bolo jednou zo šestnástich krajín, v ktorej sa súťaž počas roku 2015 odohrala. V priebehu ostatných dvoch rokov tak FootGolf na Slovensku sa prediera do svetovej špičky vďaka zanietenosti funkcionárov zväzu i klubov, ako aj samotných hráčov.

{+T85429}

Práve Ján Kozák ml. ako FootGolfový majster Slovenskaza rok 2015 povedie výpravu najlepších slovenských hráčov na druhé majstrovstvá sveta vo FootGolfe. Presný názov je Svetový pohár (FootGolfWorld Cup 2016). Tie sa uskutočnia na golfovom ihrisku v mestečku Pilar, predmestí hlavného mesta Argentíny Buenos Aires v dňoch 5. – 10. januára 2016. Na najväčšom svetovom podujatí sa zúčastní viac ako 220 najlepších hráčov z celého sveta. Okrem súťaže jednotlivcov sa po prvý uskutoční aj súťaž štvorčlenných národných tímov.

Portál PROFUTBAL.SK bude v spolupráci so Slovenskou FootGolfovou Asociáciou počas majstrovstiev sveta vo FootGolfe2016 v Argentíne ako mediálny partner každodenne prinášať správy a fotografie priamo z diania. Máte sa na čo tešiť!

Článok vznikol vďaka podpore: www.footgolf.sk/en

{+T85444}

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk