ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Wales po 57 rokoch na vrcholnom podujatí, Bale: Je to sen (video)

"Postupom do Francúzska sa však naša misia nekončí. Nechceme tam byť iba do počtu a vynasnažíme sa prekvapiť," zdôraznil Bale

Futbalisti Walesu sa po 57-ročnej prestávke predstavia na vrcholnom podujatí. V sobotňajšom kvalifikačnom dueli v Zenici síce podľahli Bosne a Hercegovine 0:2, no Izrael doma zakopol s Cyprom a tak "ostrovania" spolu s Belgickom postúpili na kontinentálny šampionát. Wales štartoval na veľkom turnaji doposiaľ iba raz - v roku 1958 na MS vo Švédsku.

O účasť na MS 1978 v Argentíne prišiel po kontroverznej penalte v zápase so Škótskom. O štart na MS 1994 v USA ho zasa pripravila nepremenená penalta Paula Bodina v dueli s Rumunskom. V kvalifikáciách neuspela silná generácia hráčov z 80-tych rokov na čele s Ianom Rushom či Markom Hughesom ani partia okolo Ryana Giggsa. Podarilo sa to až mužstvu, ktorého lídrom je Gareth Bale z Realu Madrid.

"Keď sme sa dozvedeli výsledok zápasu medzi Izraelom a Cyprom, na ihrisku i v našom fanúšikovskom sektore vypukla obrovská radosť. Prehra v Zenici je najkrajšou v mojom živote. Dokázali sme to, po čom túžili mnohé generácie Walesanov, všetci sme veľmi šťastní. Už ako malý chlapec som sníval o tom, že si raz zahrám na MS či ME, teraz sa mi to splní. Postupom do Francúzska sa však naša misia nekončí. Nechceme tam byť iba do počtu a vynasnažíme sa prekvapiť," zdôraznil najdrahší hráč sveta, ktorý strelil v kvalifikácii šesť gólov.

Nadšenie neskrýval ani tréner Chris Coleman. "Postup na EURO 2016 je splnením sna. Moja generácia i tie predchádzajúce boli veľmi blízko k dosiahnutiu vytúženej méty, no posledný krok im nikdy nevyšiel. Táto skupina hráčov priniesla niečo extra. Od prvého do posledného zápasu išli chlapci na maximum a zaslúžene sa tešia z postupu," povedal Coleman, ktorý prevzal kormidlo pred štyrmi rokmi po zosnulom Garym Speedovi.

"Gary bol veľkou osobnosťou a chcel som pokračovať v jeho diele, no nemohol som. Rozhodol som sa, že do národného tímu vnesiem moje metódy a výsledkom bola fantastická kvalifikácia," dodal Coleman. Podľa slov kapitána Ashleyho Williamsa bolo mužstvo od úvodného zápasu dostatočne sebavedomé. "Od začiatku sme verili, že môžeme postúpiť, hoci sme vedeli, že to bude riadna šichta. Nepodarilo sa nám zavŕšiť postup pred domácimi fanúšikmi, no sľubujeme, že v záverečnom domácom súboji proti Andorre to bude na Millenium Stadium v Cardiffe pravá párty."

[videohu]M3xW0qnBDE8jlgFy[/videohu]

Najnovšie z kategórie: EURO 2016 - Francúzsko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk