ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Košičania s kádrom pre pohárovú Európu! Kam sa podeli?
zdroj: Ladislav Király

Košičania s kádrom pre pohárovú Európu! Kam sa podeli?

Hoci niektoré lastovičky sa (nateraz) vrátili späť do hniezda, mnohé odleteli do lákavejších destinácií. Veď v súčasnosti sú "žlto-modrí" v druhej lige a čaká ich tvrdý boj o návrat medzi elitu

Spomínate si ešte na článok "To by bol tím! Dvadsať hráčov, ktorí za posledné obdobie opustili Trenčín"? Možno ste si po jeho prečítaní povedali, že ak by viacero známych mien zotrvalo pod Čákovým hradom, na ligový titul by AS nemusel čakať až do sezóny 2014/2015. Teraz sa pozrieme na ďalší podobný prípad...

Dnes FC VSS Košice, po minulé roky MFK Košice, opustilo od leta 2009 množstvo kvalitných futbalistov. Hoci niektoré lastovičky ako Ivan Ostojić, Juraj Hovančík, Kamil Kuzma, Kamil Karaš či Filip Serečin sa (nateraz) postupne vrátili späť do hniezda, mnohé odleteli do lákavejších destinácií. Veď v súčasnosti sú "žlto-modrí" v druhej lige a čaká ich tvrdý boj o návrat medzi elitu. Poďme si teda spolu zaspomínať...

Brankár

Darko Tofiloski: Košice dlho hľadali neohrozenú brankársku jednotku. Nakoniec ju našli v osobe tohto jedennásobného macedónskeho reprezentanta. Rodák z mesta Prilep prestúpil do metropoly východu v roku 2010 zo Schaffhausenu a na Slovensku sa vypracoval medzi najlepších gólmanov v lige. Neraz sa hovorilo o to prestupe Darka Tofiloského do zahraničia, Košičania ale nikdy jeho transfer nedotiahli, a tak nakoniec 194 centimetrov vysoký gólman zakotvil v MFK Ružomberok.

{+T70365}

Obrancovia

Róbert Cicman: Odchovanec košického futbalu dostal prvú šancu medzi seniormi už ako osemnásťročný, naplno sa však v A-tíme presadil až o štyri roky neskôr. V období rokov 2006 až 2011 sa vypracoval na dirigenta obrany, preto nebolo prekvapením, keď po ňom siahla pražská Slavia. Po roku strávenom v Česku sa Cicman vrátil na Slovensko, konkrétne do Nitry. Následne opäť ochutnal legionársky chlebíček, keď istý čas strávil v poľskej Sandecje Nowy Sacz. Dnes 31-ročný stopér zarezáva v druholigovej Haniske.

{+T47934}

Matúš Čonka: Čoskoro dvadsaťpäťročný ľavý bek dal o sebe v Košiciach vedieť už ako devätnásťročný. V mladom veku dokazoval svoje kvality a bolo len otázkou času, kedy zamieri do ambicióznejšieho klubu. Stalo sa tak v januári 2012, keď po ňom siahla pražská Slavia. Bývalý reprezentant U19 a U21 sa v júni 2014 takisto rozhodol pre návrat na Slovensko a upísal sa Spartaku Trnava, kde pôsobí dodnes.

{+T49533}

Dionatan Teixeira: Možno málokto vie, že dres Košíc si na seba obliekal aj naturalizovaný Slovák Dionatan Teixeira. Na východ republiky prišiel v roku 2008 z rodnej Brazílie. V našej najvyššej súťaži debutoval 18. apríla 2009 vo veku 16 rokov a 268 dní v zápase proti MFK Dubnica, v ktorom hral od 78. minúty. Stal sa tak najmladším legionárom vo vtedajšej Corgoň lige. V marci 2009 sa o jeho služby zaujímal slávny anglický klub Newcastle United. Teixeira bol hráčom Košíc až do roku 2012, posledný rok hosťoval v Slovane Bratislava. Nasledovalo pôsobenie v Slovane Čeľadice a hosťovanie v Baníku Ružiná. V marci 2013 sa rodák z mesta Londrina pripojil k Dukle Banská Bystrica, aby reštartoval svoju kariéru. V drese "vojakov" podával pravidelne kvalitné výkony a dostal aj pozvánku do reprezentačnej "dvadsaťjednotky", čo opäť neušlo pozornosti anglických klubov. Absolvoval skúšku v Readingu i v Stoke City a práve s "hrnčiarmi" podpísal 11. júna 2014 kontrakt na tri roky. Momentálne je na mesačnom hosťovaní v trápiacom sa klube tretej najvyššej anglickej súťaže Fleetwood Town.

{+T38283}

Peter Kavka: Rok 2015 bol bohatý na odchody z vtedajšieho MFK Košice. Pre nevyplatené financie a spory s vedením opustilo klub hneď niekoľko opôr. Jednou z nich bol aj stopér Peter Kavka, ktorý dlhé roky neodmysliteľne patril do zostavy "žlto-modrých". Do A-tímu sa prepracoval ako devätnásťročný v roku 2010. Do jari 2015 odohral viac než sto ligových duelov. Momentálne je stále bez angažmánu.

{+T74741}

Ľubomír Korijkov: Talentovaný dvadsaťdvaročný obranca či defenzívny záložník sa s Košičanmi takisto rozlúčil v závere minulej sezóny. V prvom tíme debutoval už ako osemnásťročný, stihol absolvovať aj hosťovanie v Michalovciach. Toto leto sa nahlas šepkalo o jeho prestupe práve do tímu nováčika Fortuna ligy, defenzívny univerzál dal ale napokon prednosť ponuke zo strany druholigovej Lokomotívy Košice.

{+T71104}

Boris Sekulič: Do Košíc prišiel ako devätnásťročný. Zo začiatku nastupoval len za rezervu, netrvalo ale dlho a získal si miesto v "áčku". Do jarnej časti uplynulej sezóny nastúpil do viac než sto ligových stretnutí a vypracoval sa na jedného z najrešpektovanejších krajných bekov v našej lige. Po odchode z Košíc sa dohodol na spolupráci s bratislavským Slovanom, kde takisto patrí medzi najvyťažovanejších hráčov.

{+T74556}

Peter Bašista: V polovici júla 2001 nastúpil za Tatran Prešov ako najmladší hráč v histórii našej najvyššej súťaže. Bašista mal len šestnásť rokov a 98 dní, keď dostal šancu zahrať si vo vtedajšej Mars Superlige. Odvtedy ubehlo veľa času a tridsaťročný stopér si vyskúšal aj angažmány v Žiline či v pražskej Sparte. Najdlhšie a najúspešnejšie obdobie ale strávil práve v Košiciach. S klubom zažil vrcholy i pády, aby ho nakoniec za poriadne turbulentného obdobia definitívne opustil. Skúsený zadák sa toto leto prekvapujúco upísal ambicióznemu nováčikovi druhej ligy Západ Borčiciam, kde sa mu zatiaľ darí podľa predstáv.

{+T71077}

Stredopoliari

Nemanja Matić: V našej lige azda nikdy nehral slávnejší futbalista. Rodák z mesta Šabac prišiel do Košíc v januári 2007 ako osemnásťročný. Do leta 2009 bavil fanúšikov svojimi technickými finesami, presnými prihrávkami a obrovským prehľadom v hre. Získal aj slovenské občianstvo. V auguste 2009 prišiel jeho prvý veľký prestup, keď za približne 1,5 milióna libier zamieril do londýnskej Chelsea, s ktorou podpísal štvorročný kontrakt. Rok strávil na hosťovaní vo Vitesse, no ani po ňom sa pre neho v kádri "The Blues" nenašlo miesto, a tak 31. januára 2011 odišiel výmenou za stopéra Davida Luiza a 21 miliónov libier do Benficy Lisabon. V portugalsku sa Matić vypracoval na jedného z najlepších defenzívnych záložníkov na svete, čo opätovne vzbudilo záujem FC Chelsea. Prekvapujúco sa tak 15. januára 2014 srbský reprezentant vrátil za 21 miliónov libier do Londýna, kde pod vedením Josého Mourinha zerezáva dodnes.

{+T22779}

Lukáš Janič: Šikovný stredopoliar začínal s kariérou v Prešove, pokračoval v Lipanoch a cez Michalovce sa dostal do Košíc. Od roku 2006 do roku 2010 bol súčasťou kádra. Najlepšia bola pre neho sezóna 2008/2009, keď spolu odohral 33 zápasov a strelil tri góly. V lete 2010 odišiel ako voľný hráč do poľskej Korony Kielce, kde sa však nepresadil. Nasledujúce roky vystriedal Janič viacero klubov. Postupne hrával za Sandecju Nowy Sacz, Zlaté Moravce, Teplice, Michalovce, Sereď a Ružomberok. V lete sa dohodol na spolupráci s ďalším poľským klubom Podbeskidzie Bielsko-Biala.

{+T38476}

Marko Milinković: Do Košíc prišiel v júli 2007 ako devätnásťročný. Od začiatku bolo jasné, že oplýva neobyčajným talentom. Raz si na seba obliekol aj reprezentačný dres Srbska. Fanúšikovia si ho zamilovali a priali mu prestup do kvalitnej európskej súťaže. O to prekvapujúcejšia bola správa, že Milinković sa vo februári 2011 rozhodol pre odchod do Slovana Bratislava. Ak niekto očakával, že v hlavnom meste si chce tento šikovný krídelník ešte viac vycibriť meno a odísť do zahraničia, bol na omyle. Rodák z Belehradu je dodnes hráčom "belasých", momentálne je dokonca aj kapitánom tímu.

{+T41545}

Martin Juhar: Odchovanec košického futbalu debutoval v našej najvyššej súťaži ako dvadsaťročný 10. mája 2008 v súboji proti Slovanu Bratislava. Svoj prvý gól strelil 22. apríla 2011 do siete Senice. Vo svojej poslednej sezóne za Košice odohral 24 zápasov a zaknihoval tri góly. V júni 2011 po ňom siahla pražská Sparta. V klube mu však ruže nekvitli, preto sa rozhodol pre presun k mestskému rivalovi Slavii. Tam strávil Juhar najlepšie roky svojej doterajšej kariéry. Po skončení angažmánu sa dohodol so Zlatými Moravcami, išlo však len o krátkodobú dohodu, po ktorej 27-ročný univerzál zamieril do poľského klubu Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

{+T41266}

Jaroslav Kolbas: Rodák z Trebišova strávil v Košiciach s menšími prestávkami takmer desať rokov a odohral viac než 150 súťažných zápasov. V roku 2009 absolvoval hosťovanie v Skode Xanthi. V júli 2011 sa Kolbas dohodol na dvojročnej spolupráci s Tatranom Prešov, následne strávil jeden rok v Nitre. Momentálne spolu s Róbertom Cicmanom zarezávajú v druholigovej Haniske.

{+T49526}

Uroš Matić: Takisto veľmi šikovný záložník. Oproti svojmu slávnemu bratovi Nemanjovi je ofenzívnejšie ladený. Do Košíc prišiel ako osemnásťročný, sedemkrát si na seba obliekol reprezentačný dres Srbska do devätnásť rokov. Debut za Košice absolvoval 30. mája 2009 proti Prešovu. Rovnako ako Nemanja, aj on vynikal skvelým prehľadom v hre, viac sa ale zapájal do útočných akcií svojho tímu a fanúšikovia si ho zamilovali. Uroš sa v roku 2013 rozhodol nasledovať svojho brata a prestúpil do Benficy Lisabon. Nastupoval však iba za B-tím, preto odišiel na skúšku do NAC Breda, kde sa mu nakoniec tak zapáčilo, že tam je až dodnes.

{+T55830}

Peter Gál-Andrezly: Šikovný krídelník bol považovaný za obrovský talent slovenského futbalu. Reprezentoval v U19 a v januári 2009 sa rozhodol skúsiť šťastie v anglickom Middlesbrough. Hosťoval v B-tíme, no nepresadil sa a nakoniec sa vrátil do Košíc, kde zotrval do roku 2013. Koncom januára 2014 odišiel ako voľný hráč do českého Znojma. Ani tam sa mu ale nedarilo podľa predstáv. Reštart prišiel až v Podbrezovej. Momentálne patrí Gál-Andrezly medzi najlepších hráčov "železiarov".

{+T46139}

Ondrej Duda: Ďalší klenot. Rodák zo Sniny sa Košiciam upísal v roku 2012, debut absolvoval ako sedemnásťročný v súboji proti bratislavskému Slovanu. Už v mladom veku prevyšoval našu najvyššiu súťaž a bolo len otázkou času, kedy zamieri do zahraničia, hoci mnohí mu odporúčali ešte počkať. V zime 2013 sa Duda rozhodol nepredĺžiť kontrakt s "východniarmi" a vedenie klubu ho preradilo do "béčka". Hrozilo, že talentovaný záložník bude do leta bez zápasovej praxe. "Žlto-modrí" sa ale nakoniec s Legiou Varšava dohodli na prestupe, ktorý sa uskutočnil vo februári 2014. Dnes patrí Ondrej Duda medzi najlepších hráčov poľského giganta, v lete bol už údajne len krok od prestupu do Interu Miláno. Tréner Kozák mu už dal šancu aj v seniorskej reprezentácii. Jeho kariéra sa vyvíja správnym smerom.

{+T68259}

Erik Pačinda: V mladom veku skúšal šťastie v rakúskom SV Horn, prerazil však až v rodných Košiciach. Za päť rokov sa vypracoval na jednu z najväčších opôr tímu. Druhýkrát skúsil šťastie vo Francúzsku, konkrétne v FC Tours, no ani tento angažmán šikovnému krídelníkovi nevyšiel. V lete sa stal hráčom Dunajskej Stredy, kde takisto patrí medzi ťahúňov a so šiestimi gólmi je momentálne druhým najlepším strelcom Fortuna ligy.

{+T78191}

Martin Bukata: Ďalší odchovanec, ktorý sa postupne prepracoval až do slovenskej "dvadsaťjednotky". Čiperný stredný záložník bol v ostatných sezónach hnacím motorom útokov MFK Košice, preto nebolo prekvapením, že sa pred pár mesiacmi rozhodol opustiť metropolu východného Slovenska. Stále iba 22-ročný záložník smeruje do poľského klubu Piast Gliwice. Hrať však zaň začne až 1. novembra, kedy mu vyprší výpovedná lehota v Košiciach.

{+T74849}

Miroslav Viazanko: Málokto asi čakal, že čoskoro 34-ročný veterán ešte opustí FC VSS. Viazanko doposiaľ pôsobil len vo dvoch kluboch. Kariéru odštartoval v rodnom Prešove, odkiaľ sa presunul do tímu rivala z Košíc. Za sedem rokov sa stal jednou z najväčších opôr klubu, pravidelne nastupoval v základnej zostave, často aj s kapitánskou páskou na ramene. Po preradení klubu do druhej ligy sa šepkalo o jeho odchode do tímu nováčika Fortuna ligy MFK Zemplín Michalovce, Viazanko ale zostal v Košiciach a zdalo sa, že urobí všetko pre to, aby sa s FC VSS vrátil do Fortuna ligy. Posledný deň prestupového obdobia ale zamieril za trénerom Fabuľom do Podbrezovej, kde sa vo svojom debute uviedol naozaj parádnym výkonom.

{+T79698}

Útočníci

Blažej Vaščák: Rodák z Krompách začal svoju profesionálnu kariéru v Košiciach, nasledovalo pôsobenie v Petržalke, v Trenčíne, v Tepliciach a v talianskych kluboch Treviso, Lecce, Cesena, aby sa v septembri 2009 ako voľný hráč vrátil do Košíc. V klube strávil jeden rok a 28. júla 2010 odišiel do poľskej Polonie Bytom. V marci 2012 sa Vaščák vrátil na Slovensko, konkrétne do Bardejova. Ďalšiu sezónu strávil na hosťovaní v Podbrezovej, s ktorou sa neskôr dohodol na trvalom prestupe a so "železiarmi" vybojoval postup do najvyššej súťaže.

{+T41902}

Pavol Jurčo: Robustný útočník začínal v Spišskej Novej Vsi, šťastie skúšal v SV Horn či v Ružomberku, ale naplno prerazil až v Košiciach. Do roku 2011 odohral za "žlto-modrých" takmer sto ligových duelov, jednu sezónu strávil na hosťovaní v Prešove. V roku 2012 sa Jurčo upísal Viktorii Žižkov, následne hrával v Michalovciach a hosťoval v Banskej Bystrici. Vo februári 2014 prestúpil do MŠK Žilina, no pod Dubňom sa dlho neohrial a klub ho predal do Dunajskej Stredy, kde pôsobí dodnes.

{+T48333}

Dávid Škutka: Rodák zo Sniny odišiel do akadémie Košíc už v roku 2005. Za prvý tím začal nastupovať od roku 2008. Spočiatku hrával skôr na poste stiahnutého útočníka, neskôr sa ale vyprofiloval na hrotového útočníka. Vďaka svojej postave bol pre "žlto-modrých" na hrote ofenzívy nenahraditeľný. V januári 2013 sa ale rozhodol spraviť ďalší krok vo svojej kariére a v tom čase ako druhý najlepší ligový strelec s trinástimi gólmi prestúpil do Slavie Praha. Podpísal kontrakt na tri a pol roka, no väčšinu času strávil na hosťovaní. Najprv bol v Ostrave, následne si odskočil späť do Košíc a napokon vypomohol Podbrezovej. Toto leto Škutka definitívne opustil Slaviu a prestúpil do ambicióznej Myjavy.

{+T74853}

Ján Novák: Svojho času takisto obrovský talent, ktorý to dotiahol až do seniorskej reprezentácie. V sezóne 2007/2008 bol so sedemnástimi gólmi najlepším ligovým strelcom, vo dvoch po sebe idúcich zápasoch zaznamenal spolu osem gólov. V sezóne 2009/2010 strelil v predkole Európskej ligy UEFA spolu tri góly do siete AS Rím a o jeho služby sa začal zaujímať Fulham. Novák napokon absolvoval skúšku v Birminghame, kde mal prestúpiť za dva milióny libier. Nestalo sa. Nasledovalo hosťovanie vo francúzskom Tours, ktoré ale nebolo úspešné. V januári 2012 tak Novák podpísal zmluvu s MŠK Žilina, odkiaľ však, paradoxne, odišiel na hosťovanie do Košíc. Pod Dubňom sa rodákovi z Trebišova nedarilo, a tak prišiel prestup do Prešova. Ani v metropole Šariša to ale nebolo to pravé orechové. Stratenú formu našiel štvornásobný slovenský reprezentant opäť až na dlhodobom hosťovaní v Košiciach. Po vypuknutí škandálu ohľadom nevyplatených financií sa s vtedajším MFK rozišiel, dohodol sa na ukončení spolupráce s Prešovom a stal sa voľným hráčom. Napokon po ňom siahol druholigový nováčik z Borčíc.

{+T78192}

Oumar Diaby: Fanúšikovia Košíc si ho nikdy zvlášť neobľúbili. Treba priznať, že svetlé okamihy až príliš často striedal s chybami a nevýraznými výkonmi. Rodák z francúzskeho mesta Bayonne začal profesionálnu kariéru v "béčku" Realu Sociedad, odkiaľ odišiel takisto do B-tímu LB Châteauroux. Nasledovalo pôsobenie v Genêts d'Anglet a v RCO Agde. Už vo veku 22 rokov boli Košice pre Diabyho piatym klubom, strávil v nich však doposiaľ najdlhší čas. So "žlto-modrými" podpísal trojročný kontrakt v októbri 2012, debut absolvoval 1. decembra 2012 proti Banskej Bystrici. V marci 2013 strelil svoj prvý gól za Košice v derby proti Prešovu. Po skončení uplynulej sezóny sa predstaviteľom klubu neozýval a nezapojil sa ani do letnej prípravy. V polovici júla tohto roku uzavrel dvojročný kontrakt s bulharským klubom Levski Sofia, za ktorý debutoval 23. augusta.

{+T79693}

Nermin Haskić: Jedennásobný reprezentant Bosny a Hercegoviny prišiel do Košíc už so skúsenosťami z klubov Budućnosť Banovići, FK Sarajevo a FK Voždovac. Na východe našej republiky si okamžite získal srdcia priaznivcov. Dokázal podať kvalitný výkon na krídle i v útoku a vždy išiel na maximum. Už v lete 2014 sa hovorilo o jeho možnom prestupe, nakoniec ale zotrval v Košiciach. Po preradení klubu do druhej ligy prišli opäť na rad prestupové špekulácie, samotný Haskić sa ale nechal počuť, že ich nerieši a naplno sa koncentruje na futbal. FC VSS pomohol v niekoľkých zápasoch v druhej lige a začiatkom septembra nakoniec odišiel do MŠK Žilina, kde má nahradiť kanoniera Mateja Jelića.

{+T78195}

Zaujímavý menoslov, čo poviete? Kto sa podľa vás v najbližšej dobe pridá do tohto zoznamu?

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk