ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Otto Szabó: Stále si to neuvedomujem...
zdroj: Erik Demek

Otto Szabó: Stále si to neuvedomujem...

"Neviem povedať, čo bol vrchol, vždy som chcel dosiahnuť viac, ako sa mi nakoniec podarilo. Nepovedal by som, že som nebol spokojný s kariérou, ale chcel som z nej vyťažiť viac," priznáva Otto Szabó

Otto Szabó plánoval pokračovať vo svojej úspešnej kariére ešte minimálne jeden rok. Pred nedávnom prezradil, že jeho zranenie členka mu poriadne znepríjemňuje život, no napriek tomu verí, že od zimy bude opäť stáť na zelených trávnikoch. O to prekvapujúcejšia bola správa, ktorá nasledovala. Tridsaťštyriročný ľavý bek zavesil kopačky na klinec!

(Ex)Kapitán DAC má chronickú bolesť členka. V poslednom období trénoval a hral už len s tabletkami proti bolesti. Hoci odštartoval aj letnú prípravu, cítil, že nie je v poriadku. Rozhodol sa preto pre polročný oddych. "Ide o zranenie, ktoré sa jednoducho stáva v profesionálnom futbale. Zodrela sa mi časť chrupavky a zostali tam už len kosti, ktoré sa o seba treli - veľmi to bolelo," priznáva v rozhovore pre fcdac.sk.

{+T79202}

Rodák z českého mesta Příbram ale od futbalu úplne neodchádza. Bude sa venovať športovej rehabilitácii, dokonca zostáva zamestnancom DAC. "Športová rehabilitácia pre mňa nie je nič cudzie, pretože som ukončil školu, ktorá sa ňou zaoberá. Už počas futbalu som si to nechal ako záložný plán - nikdy nemôžete vedieť, čo sa môže stať. Tréner a vedenie prišli s otázkou, či budem mať záujem zostať pri tíme v takejto funkcii po ukončení kariéry, pretože nám tento post chýba, a chýba aj celkovo na Slovensku. Premýšľal som a po pár dňoch uvažovania som prikývol na ponuku. Samozrejme, stále by som veľmi rád hral futbal, avšak po ukončení kariéry ma, dúfam, čaká ešte aspoň 30-35 rokov života (smiech), a tak som to celé musel zvážiť. Po ďalšom roku-dvoch profesionálneho futbalu by sa mohol môj členok tak zničiť, že už aj každodenný pohyb by bol obrovským utrpením. Ani teraz nie sú bežné dni bez bolesti…"

Na jednej strane je teda smútok z konca profesionálnej kariéry futbalistu, na druhej strane radosť z novej práce. Sympatický obranca tak zostáva v dianí. Jeho úlohou je teraz čo najlepšie pripraviť hráčov, s ktorými doposiaľ trénoval. Akurát s nimi už nezdieľa jednu šatňu a viac už od nich ako tímový pokladník ani nebude vyberať pokuty. "Musel som opustiť šatňu, zbaliť si veci, no kým nezbúrajú štadión, tak som dal bývalým spoluhráčom najavo, že nechcem, aby niekto sedel na mojom mieste! (smiech) Dokonca mi moje miestečko aj oblepili, ako to zvyknú robiť policajti na mieste činu - zobrali to teda s humorom. Kasu som prenechal kapitánovi Gáborovi Strakovi, odteraz je to jeho starosť. Zobral som si svoje veci, a miesto kopačiek teraz budem nosiť bežecké topánky," objasňuje Szabó. Na novú šatňu si stále iba zvyká: "Prvé tri rána som zo zvyku chcel ísť na svoje staré miesto. Bolo veľmi skoro a ja som dorazil prvý, takže šatňa bola ešte zatvorená. Bol som nervózny, pretože som sa nemohol dostať na svoje miesto. Po chvíli mi však došlo, že to už nie je moje. A toto sa mi stalo tri dni za sebou! Aj po tréningu si chcem sadnúť späť medzi chlapcov. Potrebujem trochu času, aby som si zvykol na novú situáciu."

{+T83150}

Úlohou rehabilitačného trénera bude starosť o dospelých, ale aj mladších hráčov DAC-u, ktorí majú problém so zranením. Otto Szabó bude hráčom pomáhať k čo najrýchlejšiemu návratu na trávniky po zranení. Na novú prácu sa veľmi teší, aj keď mu, samozrejme, bude chýbať aj tá predošlá... "Zatiaľ to cítim tak, že mi najviac budú chýbať predzápasové pocity. Keď vstúpiš do šatne, začne v tebe vrieť adrenalín, povzbudzujete sa, potom príde tréner, ktorý si tiež povie svoje - tieto veci mi budú určite chýbať. A nezabudnime ani na doťahovanie sa medzi spoluhráčmi (smiech)… Pomaličky sa snažím vtipkovať aj s trénermi, ale k tomu potrebujem ešte pár rokov. To dobré puto, ktoré som mal so spoluhráčmi, chcem preniesť aj medzi trénerov. To je tiež jedna z mojich nových výziev," prezradil Szabó.

Na akési zhrnutie hráčskej kariéry je ešte skoro, keďže spomienky sú čerstvé. Napriek tomu sa Otto Szabó v skratke snaží zhodnotiť svoju dráhu futbalistu. "Kariéru sa mi podarilo ukončiť naozaj pekne. Mám za sebou dlhé, vydarené roky, nepozerám sa na nič negatívne, nechal som jednu malú stopu v histórii DAC-u. Som rád, že môžem odísť so vztýčenou hlavou. Na veľa vecí budem spomínať s radosťou v srdci: na fanúšikov, kotúľanie sa lopty, ďalšie účinkovanie pri mužstve. V podstate môžem dosiahnuť aj ďalšie úspechy, avšak teraz už z inej pozície. Skôr alebo neskôr sa môžeme stať majstrami a ja chcem byť pri tom, hoci aj v zákulisí," vraví trojnásobný slovenský reprezentant. Bola práve repre jeho kariérnym vrcholom? "Neviem povedať, čo bol vrchol, vždy som chcel dosiahnuť viac, ako sa mi nakoniec podarilo. Viackrát som bol pred bránami Ligy majstrov, ale neprešli sme kvalifikáciou - to bolo pre mňa veľké sklamanie. Nepovedal by som, že som nebol spokojný s kariérou, ale chcel som z nej vyťažiť viac. Reprezentácia je pekná vec, lenže moc som v nej nenahral, takže som nevedel precítiť, čo to vlastne znamená. Nepodarilo sa mi dostať sa do nej viackrát. Aj tak som však vďačný, pretože s reprezentáciou som mohol vidieť kus sveta. Na to som hrdý, pretože to sa každému nepodarí. Ale to je už minulosť. Odchádzam s hrdosťou, avšak na rehabilitačnom poli môžem s tímom ešte stále dosiahnuť niečo také, čo sa mi ako hráčovi nepodarilo. Bolo to pekné a ešte si stále neuvedomujem, že je koniec."

{+T79199}

Práve fakt, že s futbalom sa lúči ťažko, možno v budúcnosti prispeje k návratu Otta Szabóa na zelené trávniky. Samozrejme, už len v niektorej z nižších súťaží. Záležať bude od zdravotného stavu. Avšak, koniec kariéry bez rozlúčky si bývalý hráč Rapidu Viedeň, MTK, Sopronu, Debrecenu, Slovana Bratislava či Petržalky nepripúšťa. "Rád by som, ale to závisí hlavne od postoja klubu, vedenia, záujmu fanúšikov, a či budú hráči, ktorých zavolám, ochotní prísť a nastúpiť na môj rozlúčkový zápas. Pokiaľ nebude záujem, tak vybehnem raz nahý na ihrisko v osemdesiatej minúte pri domácom vedení 1:0 (smiech), aby som sa aspoň takto dostal do stredobodu pozornosti. Bol by som rád, keby to vyšlo, tým by som mohol úspešne uzatvoriť svoju kariéru," dodal na záver v rozhovore pre fcdac.sk sympatický ľavý bek.

Najnovšie z klubu: Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk