Stopercentné Slovensko mieri za priamym postupom! (video)
zdroj: TASR

"Mať osemnásť bodov je úžasné, štyri kolá pred koncom mať istotu baráže je pekné. Ale pred nami je ďalšia výzva," povedal po zápase Ján Kozák

Slovenskí futbalisti vstúpili do druhej polovice kvalifikácie EURO 2016 domácim triumfom 2:1 nad Macedónskom v Žiline. Po nedeľňajšom súboji C-skupiny tak majú stále po šiestom zápase na konte plný počet osemnásť bodov, zostali lídrami tabuľky a výrazne si posilnili vyhliadky postúpiť na budúcoročný finálový turnaj do Francúzska.

Skóre duelu na vypredanom žilinskom štadióne otvoril už vo ôsmej minúte Kornel Saláta a do polčasu sa ešte presadil v 38. minúte Marek Hamšík. V druhom polčase zaskočili hostia SR v 69. minúte gólom Arijana Ademiho, no skóre sa už nezmenilo. Iba Slovensko a Anglicko tak stále zostali po šiestom kole bojov o ME so stopercentnou bilanciou.

Slovenskí reprezentanti po triumfe a súčasnej výhre Španielov v Bielorusku už získali istotu tretieho miesta a teda aj prípadnej baráže. Tej by sa ešte ako tretí tím tabuľky mohli vyhnúť aj v prípade, že s najlepšou bilanciou ako tretí najlepší postúpia priamo.

Slováci natiahli víťaznú šnúru na deväť zápasov, naposledy zakopli v máji minulého roka v Petrohrade, keď v prípravnom meraní síl podľahli Rusom 0:1. Najbližšie sa 5. septembra v Oviede v kvalifikačnom zápase predstavia proti úradujúcemu majstrovi kontinentu Španielsku, no bez kapitána Martina Škrtela a stredopoliara Juraja Kucku, ktorí proti Macedóncom videli tretiu žltú kartu. O tri dni 8. septembra v Žiline Slováci privítajú v ďalšom súboji C-skupiny Ukrajinu.

SR - Macedónsko 2:1 (2:0)
Góly: 8. Saláta, 38. Hamšík - 69. Ademi, ŽK: Kucka, Škrtel, Weiss - Hasani, ČK: 84. Hasani (Mac.) po 2 ŽK, rozhodovali: Hansen - Lars Rix, Vang Andersen (všetci Dán.), 10.765 divákov (vypredané).

[videohu]Rd32c5DMK7EUvLQ2[/videohu]

SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan - Kucka (73. Hrošovský), Pečovský - Mak, Hamšík (80. Duda), Weiss - Nemec (84. Hološko)

Macedónsko: Pačovski - Todorovski, Mojsov, Dimitrovski, Žuta - Trajčevski, Ademi - Ibraimi (89. Abdurahimi), Hasani, Muarem (82. K. Velkoski) - Trajkovski (56. Ivanovski)

Slováci začali tlakom, súpera k ničomu nepustili a pred vypredaným hľadiskom vypukla prvá gólová radosť domácich už vo ôsmej minúte. Po štandardnej situácii odrazenú loptu poslal do ohňa hlavičkou Pekarík a Saláta na hranici ofsajdu prehlavičkoval bezmocného Pačovského. Pre stopéra Slovana Bratislava to bol druhý reprezentačný gól v 31. zápase. Domáci zostali aktívni, Hamšíkov pokus zblokovala obrana hostí na roh. V ďalších fázach sa hralo viac medzi šestnástkami, no hru tvorili Kozákovci, ktorí súperovi veľa loptu nedávali. Aj sa pritvrdilo, na čo doplatil žltou kartou Hasani, za hodenie lopty aj Kucka a za pomerne zbytočný faul na autovej čiare Škrtel. Keďže pre Kucku aj Škrtela to bola tretia ŽK v tejto kvalifikácii, nútene vynechajú zápas v Španielsku. Efektívni Slováci vystrelili na bránu druhýkrát v 38. minúte a bol z toho krásny gól Hamšíka. To Nemec sklepol nakopnutú loptu na Maka, ten ideálne vysunul Hamšíka, ktorý chladnokrvne naznačil strelu, položil si brankára a do prázdnej brány nezadržateľne skóroval.

Aj druhé dejstvo začali aktívnejšie Slováci, Hamšíkovu nepríjemnú strelu spoza šestnástky ale Pačovski v 47. minúte na dvakrát skrotil. Domáci tvorili hru, ich súper sa tak ako v prvom polčase na polovicu domácich takmer nedostával a v 55. minúte Kucka poriadne vyprášil rukavice brankárovi hostí. Hneď z ďalšej slovenskej akcie Weiss pekne vysunul Maka, jeho nájazd ale Pačovski výborne zlikvidoval. Slováci následne poľavili, chybovali aj v rozohrávke a súper ich zmrazil kontaktným gólom v 69. minúte, keď po rohu dorazil loptu do siete Ademi. Domáci sa snažili otupiť rastúcu snahu Balkáncov vyrovnať, do karát im zahrala aj zbytočná druhá žltá, a tým pádom aj červená karta Hasaniho v 84. minúte. Záver si domáci už postrážili, zaknihovali nesmierne cenný triumf a rázne vykročili na európsky šampionát.

Viktor Pečovský, stredopoliar SR: "Taktika bola jasná, nedostať gól. Prestali sme však potom hrať a inkasovali sme, napokon sme sa vrátili do zápasu a vyhrali. Pred sebou máme ešte štyri ťažké zápasy a verím, že to zvládneme."

Ján Kozák, tréner SR: "Zodpovedne sme sa na zápas pripravili. Dlho sme hrali výborne, bola radosť sa na našu hru pozerať. Dali sme góly a škoda, že sme nepridali ďalšie. V druhom polčase sme dostali gól, už nám chýbala ľahkosť, napriek tomu sme zápas kontrolovali a zaslúžene vyhrali. Macedónci boli v druhom polčase aktívnejší ako v prvom, ale nevytvorili si šance. Ich tréner vystužil stred a zlepšili sa. Mať osemnásť bodov je úžasné, štyri kolá pred koncom mať istotu baráže je pekné. Ale pred nami je ďalšia výzva. V skupine máme špičkové ukrajinské mužstvo, ktoré disponuje európskou kvalitou. Vidím to tak, že pri tejto situácii aká je, chceme bodovať proti Španielsku a Ukrajine, to je naša výzva."

Róbert Mak, stredopoliar SR: "Je to určite veľmi príjemný pocit, máme na konte plný počet osemnásť bodov. Ideme od zápasu k zápasu, nepodceňujeme žiadne stretnutie. Strelili sme dnes dva góly a udržali víťazstvo, získali do tabuľky dôležité tri body. Macedónci nemali vyloženú šancu, dostali sme taký gól, aký sme dostali, ale ukázali sme silu a udržali výsledok. Potešil som trénera dobrým výkonom, ale myslím, že to sa podarilo celému mužstvu."

Ljubinko Drulovič, tréner Macedónska: "Gratulujem Slovákom k víťazstvu. S výsledkom sa nič nedá urobiť, prehrali sme 1:2. Príliš rýchlo sme inkasovali. Ani potom sme sa nevedeli dostať do hry a dostali sme druhý gól. Podľa mňa boli góly dosť lacné, ale nedá sa nič robiť. V druhom polčase sme boli lepším tímom, ale nemali sme šance. Škoda, že sa nehralo ešte desať minút dlhšie. Mrzí aj vylúčenie nášho hráča, potom sa už s výsledkom nedalo veľa robiť."