ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Novák a Bašista prehovorili: Chceme len to, čo nám patrí!
zdroj: TASR

Novák a Bašista prehovorili: Chceme len to, čo nám patrí!

"Celkovo mi dlhujú 27 000 eur. Sú v tom zarátané základné platy a bonus za víťazstvo v Slovenskom pohári a umiestnenie do šiesteho miesta," prezradil Bašista a Novák dodal: "U mňa je to približne 23 000 eur"

Peter Bašista a Ján Novák splnili svoje slovo. Po tom, ako im vypršala zmluva s MFK Košice, zvolali tlačovú konferenciu, na ktorej sa vyjadrili k medializovaným informáciám z ostatných týždňov. Tretí obvinený z pádu Košíc do druhej ligy Ľubomír Korijkov sa brífingu nezúčastnil, keďže má iného právnika a celú záležitosť rieši svojou cestou.

"Odkedy sa Košiciam neudelila licencia, boli povedané veci, s ktorými my nesúhlasíme. Chceme sa voči nim brániť. Situácia v klube totiž dlhodobo nie je dobrá, len sa to každý bojí povedať nahlas," odštartoval tlačovú konferenciu stopér Peter Bašista.

Kedy to všetko odštartovalo?
Bašista: "Začalo to pánom Látalom. Ja osobne som sa v decembri rozhodol prehovoriť, že si klub voči mne neplní svoje povinnosti, čo sa týka finančných pohľadávok. O dva týždne sa ku mne pridal aj Ján Novák. Začali sme zimnú prípravu, počas ktorej bol medializovaný aj ten otvorený list. Všetko, čo v ňom bolo z pohľadu kabíny, môžem potvrdiť. Prať si v tridsiatich rokoch ako profesionálny futbalista veci doma, to som ešte nezažil. Nálada v kabíne nebola ideálna, bolo otázkou času, kedy to vybuchne. Následne nám chceli vyplatiť nejaké peniaze, za dva mesiace. Niektorým hráčom to stačilo, no ja som vedel, že to nepodpíšem, pretože ide o dosť vysokú čiastku. Nakoniec sme ostali šiesti (Kavka, Sekulič, Ostojič, Korijkov, Novák, Bašista). Kavka, Sekulič a Ostojič sa s klubom dohodli na ukončení zmluvy s tým, že sa vzdajú určitej časti dlhu. A kvôli nám trom, čo sme ostali, vraj padol košický futbal do druhej ligy. To sú dosť tvrdé slová, vzhľadom na to, čo sme tu prežili. Jednoducho sme iba chceli to, čo nám podľa zmluvy patrí. Nič iné."

Novák: "Bolo povedané, že sme nechceli urobiť nijaký ústupok, ale to nie je pravda, pretože my sme ich navrhovali. Dospeli sme až k tomu, že sme žiadali vyplatiť polovicu dlhu a druhú polovicu dať na papier, aby nevznikli problémy s licenciou. Pán Podolák si ale stál za svojim a povedal, že všetko dostaneme vtedy ako ostatní."

{+T80316}

Akú sumu vám klub dlhuje?
Bašista: "Celkovo je to približne 27 000 eur. Sú v tom zarátané základné platy a bonus za víťazstvo v Slovenskom pohári a umiestnenie do šiesteho miesta.

Novák: "U mňa je to približne 23 000 eur."

Vedenie klubu vám nakoniec udelilo ešte aj vysoké pokuty...
Bašista: "Dostali sme pokutu vo výške 15 000 eur za hrubé porušenie zmluvy. Nebolo to nijak odôvodnené. Jednoducho chceli vyrovnať dlh, aby dostali licenciu. Komu by sa páčilo, ak by dostal spätnú pokutu za uplynulý rok? Žiadny dôvod na to nebol. Žiadne neplnenie povinností, porušenie životosprávy. Nič. Pozrime sa na Trnavu či na Senicu, ako sa tam rozlúčili s hráčmi. A kedy Trnava získala nejakú trofej? My sme v takýchto podmienkach vyhrali dvakrát Slovenský pohár. A toto bol darček na rozlúčku..."

Aký máte momentálne vzťah s ostatnými hráčmi Košíc?
Bašista: "My sa na chlapcov nehneváme. Sú to mladí hráči, ktorí boli vďační za šancu zahrať si vo Fortuna lige. Oni dobre vedia, že ten problém nie sme my. Sme v kontakte, rozprávame sa, chodili sme na zápasy, držali sme im palce. Netvrdím, že som sklamaný, že sa k nám nepridali. Je to ich osobné rozhodnutie. Niektorí hráči sú diplomati, iní majú v klube nejaké vzťahy. Aj oni sa ale v médiách vyjadrili, že sa na nás nehnevajú. Nemajú prečo. Skôr som sklamaný z niektorých ľudí, ktorí pracujú v klube a boli aj mojimi spoluhráčmi."

Hovorí sa o vás ako o tých, ktorí odštartovali akúsi vzburu. Čo vy na to?
Novák: "Je to smiešne, určite to tak nebolo. Ak mám pravdu povedať, začali s tým iní chlapci, aby sa netrénovalo, aby sa nešlo na zápas. My sme určite neboli tí, ktorí to odštartovali."

{+T80315}

Máte správy o tom, kedy vás klub hodlá vyplatiť?
Bašista: "Riešime to s právnikom, v najbližšom čase podáme žalobu."

S akými spomienkami odchádzate z Košíc?
Bašista: "Na klub určite nezanevriem. Toto je iba o ľuďoch, ktorí ten klub vedú. Ja som v Košiciach zažil najlepšie roky vo svojej kariére. Budem na to spomínať len v dobrom. Plánoval som tu odohrať ešte nejaké roky a ukončiť kariéru. V meste máme rodiny, priateľov. Nemáme problém ísť do mesta, na kávu, hoci sme počuli aj také reči, že sa tam nemáme ukazovať. Osobne môžem povedať, že s tým nemám problém a budem naďalej chodiť všade, kde som chodieval aj doteraz."

Letná prestávka je krátka, po dovolenkách sa začína príprava na novú sezónu. Ako vidíte svoju budúcnosť?
Novák: "Ja som sa akurát včera dohodol s Prešovom, že ukončíme zmluvu. Takže momentálne som, rovnako ako ´Basi´, voľný hráč. Uvidíme, čo bude ďalej. Je mi takisto ľúto, že Košice spadli do druhej ligy, pretože tu mám veľa kamarátov, no už sme nemohli dlhšie čakať."

Bašista: "Uvidíme, čo prinesie čas. Momentálne chceme len to, čo nám patrí."

Najnovšie z klubu: VSS Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk