ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bayern triumfoval na MS klubov vďaka Kuffourovi: Cítil som sa ako kráľ (video)
zdroj: bundesliga.com

Bayern triumfoval na MS klubov vďaka Kuffourovi: Cítil som sa ako kráľ (video)

"Bol som hrdý na to, že som Ghančan. O to viac, že som ľuďom dokázal, že nezáleží na tom kto ste a odkiaľ pochádzate, aj tak môžete spraviť rozdiel," vysvetľuje dnes 38-ročný televízny analytik

V sobotu večer sa madridský Real predstaví vo finále MS klubov proti San Lorenzu. Tento turnaj niesol v minulosti viacero názvov. Najprv to bol európsko-juhoamerický pohár (European/South American Cup), neskôr Toyota Cup. Od roku 2000 sa používal aj názov Interkontinentálny pohár a od roku 2006 ho poznáme pod názvom Majstrovstvá sveta klubov FIFA .

Redaktor portálu goal.com Brian Oliver pred sobotňajším vyvrcholením tohtoročných MS klubov vyspovedal Ghančana Samuela Kuffoura, ktorý v roku 2001 rozhodol o triumfe mníchovského Bayernu na vtedajšom Interkontinentálnom pohári.

Turnaj v roku 2001 sa odohral v Japonsku a niesol aj názov Toyota Cup. Na štadióne v Tokiu sa pred viac ako 50 tisíc divákmi stretli v boji o cennú trofej mníchovský Bayern a argentínska Boca Juniors. Sammy Kuffour veľmi túžil vyhrať. Pre seba i pre klub, ktorý miloval. Okrem toho chcel niečo špeciálne spraviť pre svoju dcéru, manželku, mamu a všetkých Ghančanov na čele s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.

Nesklamal ich. Zápas medzi Bayernom a Bocou Juniors bol nesmierne vyrovnaný. Dominovali kvalitné defenzívy, cez ktoré bolo takmer nemožné sa presadiť. V riadnom hracom čase sa stretnutie skončilo nerozhodne 0:0. Pred predĺžením si vtedajší kormidelník Bavorov Ottmar Hitzfeld k sebe zavolal práve Kuffoura.

"Vytiahni sa viac dopredu," povedal Hitzfeld svojmu stopérovi: "Môžeš vyniesť loptu pomedzi hráčov súpera. Ak pôjdeš viac dopredu, Owen Hargreaves ťa bude istiť."

{+T76654}

Fungovalo to. V 109. minúte hlavičkoval po rohovom kope Thorsten Fink, lopta spadla na zem, blízko ku Kuffourovi. "Stál som tam, aby som ju doklepol do siete," vraví v rozhovore pre goal.com. Po góle si stiahol dres a radosťou celý bez seba utekal k postrannej čiare: "Bol to moment, na ktorý do smrti nezabudnem. Keď som skóroval, myslel som na moju dcéru Godivu. Vtedy mala iba mesiac. Keď som pred zápasom volal domov, plakala. Povedal som mojej rodine, že pre nich spravím niečo špeciálne."

Bohužiaľ, Godiva ako pätnásťmesačná tragicky zahynula, keď sa utopila v bazéne. Kuffour vtedy okamžite opustil Mníchov, klub mu zabezpečil súkromné lietadlo, ktorým odletel za svojou rodinou do Ghany. "Odpočívaj v pokoji," odkázal.

Generálnym sekretárom OSN bol v čase, keď Bayern triumfoval na Interkontinentálnom pohári Ghančan Kofi Annan. Ten sa narodil v meste Kumasi, rovnako ako Kuffour. "Pricestoval na zápas do Tokia, aby ma podporil. Pred výkopom mi povedal, že prišiel kvôli mne. Zhovárali sme sa spolu. Som na to veľmi hrdý. Bolo skvelé spoznať ho," neskrýva ani s odstupom času radosť bývalý 59-násobný ghanský reprezentant.

"Keď sme sa vrátili do Bavorska, cítil som sa ako kráľ. Bayern nevyhral tento turnaj dlhých 25 rokov. Každý mi triasol rukou," spomína.

{+T76655}

Kuffour je považovaný za jedného z najlepších afrických futbalistov histórie. Preslávil sa najmä v Bayerne Mníchov, kde strávil dvanásť rokov. S klubom získal dovedna až sedemnásť trofejí. Ako sám vraví, jedinou čiernou škvrnou bola prehra s Manchestrom United vo finále Ligy majstrov v roku 1999, keď v samom závere rozhodol o triumfe "červených diablov" žolík Sira Alexa Fergusona Ole Gunnar Solskjaer. O dva roky neskôr ale Bayern predsa len zasadol na európsky trón, keď vo finále v Miláne zdolal Valenciu.

Gólom do siete Bocy Juniors sa z Kuffoura razom stala legenda Bayernu Mníchov. Fanúšikovia ho po príchode domov vítali potleskom. "Plakal som. Aký skvelý klub."

Len 178 centimetrov vysoký stopér bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu, vďaka čomu získal luxusné auto. "Bol to Lexus, stále ho mám," chváli sa: "Keď som telefonoval s priateľom z Ghany, povedal mi, že všetci sú na mňa pyšní. Každý o mne hovoril. Bol som hrdý na to, že som Ghančan. O to viac, že som ľuďom dokázal, že nezáleží na tom kto ste a odkiaľ pochádzate, aj tak môžete spraviť rozdiel."

{+T76653}

Musíme poznamenať, že Boca to mala vo finále veľmi náročné. Od 46. minúty totiž dohrávala bez vylúčeného útočníka Marcela Delgada, ktorému za filmovanie ukázal červenú kartu dánsky arbiter Kim Milton Nielsen. Ten sa preslávil už počas majstrovstiev sveta v roku 1998, keď vytiahol červenú kartu anglickému reprezentantovi Davidovi Beckhamovi.

Ešte pred vylúčením sa Delgado dostal po chybe Kuffoura do obrovskej príležitosti, ktorú však zlikvidoval brankár Oliver Kahn. "Dodnes mu za to ďakujem," priznáva hrdina duelu: "Boca mala dobrý tím, snažili sa nás zastrašiť svojou tvrdosťou. My sme však mali v kádri väčšiu kvalitu. Ich najlepším hráčom bol Juan Riquelme, ktorý rozdával skvelé lopty a často nám nepríjemne podkuroval. Pred zápasom sme sa ho trochu obávali, no Owen Hargreaves ho dokonale pokrýval."

Dnes 38-ročný televízny analytik sám seba rád označuje za dvojnásobného svetového šampióna. "V roku 1991 sme s Ghanou vyhrali majstrovstvá sveta do sedemnásť rokov, s Bayernom sme potom uspeli na klubovom šampionáte," uzavrel.

[youtube]8MoWIAJshPU[/YouTube]

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Bayern München

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

HOKEJ.sk