ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vojin Prole nechodí na Slovan, odkedy sa presťahoval na Inter
zdroj: TASR

Vojin Prole nechodí na Slovan, odkedy sa presťahoval na Inter

"My sme brali Slovan ako najvyššiu inštitúciu nad nami a nikto sa neopovážil vyskakovať... Dnes mám pocit, že niektorí hráči sa vyvyšujú nad samotným Slovanom a každý hrá sám pre seba a svoje záujmy," poznamenal Vojin Prole

Juhoslovanský brankár Vojin Prole patril kedysi medzi najobľúbenejších hráčov bratislavského Slovana. V slovenskom hlavnom meste pôsobil v rokoch 2001 až 2007 a v belasom drese ukončil aj kariéru profesionálneho futbalistu. Tridsaťosemročný rodák z Nového Sadu však aj naďalej žije na Slovensku. Aj keď Slovan je stále pre neho pojem, na domáce zápasy jeho niekdajšieho klubu už ale nechodí. "Nie, na zápase Slovana som sa nebol pozrieť päť rokov. Od doby, čo sa Slovan presťahoval na Inter," uviedol na úvod legendárny gólman Vojin Prole.

V súčasnom Slovane mu chýba osobnosť

Aj keď je Slovan Bratislava úradujúci slovenský ligový šampión, "belasé" mužstvo neprežíva najlepšie časy. V najvyššej súťaži zimuje až na piatej priečke, o účinkovaní v skupine Európskej ligy netreba ani hovoriť. Pasienky sú čoraz prázdnejšie a kedysi najpopulárnejší klub pod Tatrami to má každým mesiacom ťažšie a ťažšie. "Mňa situácia okolo klubu hnevá. Vedenie z môjho pohľadu málo komunikuje s bývalými hráčmi Slovana. Prečo napríklad bývalí futbalisti nemajú permanentky na zápasy? Keď som skončil s futbalom, pán Černák mi ponúkol permanentku na sezónu. Prečo sa nám teraz nikto ani len neozve?" položil si rečnícku otázku Vojin Prole.

"Naša generácia Slovanu pomohla. V tej dobe bol vo veľmi ťažkej situácii. Museli sme sa vzdať časti peňazí, aby sme pomohli klubu vyjsť z krízy. Možno by to mal niekto oceniť. Ak si pozriete zahraničné ligy, vo VIP lóži sedia bývalí futbalisti. Neviem, či teraz nájdete na zápase bývalého hráča," pokračoval v dialógu niekdajší brankársky hrdina Slovana: "Zopár futbalistov dostalo možnosť pôsobiť pri trénovaní mládeže. Dostali príležitosť, ale takých je málo. Laco Pecko a Samo Slovák jediní trénovali A-mužstvo."

{+T76578}

"Mne chýba v súčasnom Slovane osobnosť, ktorá by ‘držala kabínu’. Za mojich čias mal Slovan v šatni Laca Pecka, Petra Dzúrika či Sama Slováka, ktorí vedeli tím držať pokope a usmerňovať ho. My sme brali Slovan ako najvyššiu inštitúciu nad nami a nikto sa neopovážil vyskakovať... Dnes mám pocit, že niektorí hráči sa vyvyšujú nad samotným Slovanom a každý hrá sám pre seba a svoje záujmy," zvolil Vojin Prole trochu tvrdšie slová.

Dnešní futbalisti nepochopili význam Slovanu

"Podľa mňa by malo byť správne, že pre hráčov je cťou hrať pre Slovan a nie, že Slovan by mal byť vďačný za niektorého hráča. Mám dojem, že dnešní futbalisti nepochopili význam Slovanu. Keď sa pozrieme na svetové kluby - Real Madrid, má Ronalda, ktorý sa nevyvyšuje nad klubom, ale na prvom mieste je Real a až potom on, ako vodca, ktorý vedie ostatných hráčov. Prípadne Giggs v Manchestri či Barcelona a Messi," doplnil Vojin Prole a vzápätí jedným dychom dodal: "Každý hráč raz ukončí svoju kariéru, ale kluby ako Real či Barcelona ostávajú. Toto si musia uvedomiť aj naši hráči. Oni raz odídu, ale Slovan ostane Slovanom. Mali by preto viac hrať srdcom. Taký je môj názor."

{+T76577}

Vojin Prole si následne zaspomínal aj na to, ako ho vtedajší fanúšikovia Slovana milovali. "Môžem sa pochváliť, že som bol jeden z obľúbencov našich fanúšikov. Mali ma radi, cítili môj prínos. Navyše som bol cudzinec. Nikdy nezabudnem na svoj posledný zápas na Slovane, keď počas druhého polčasu skandovali moje meno, či priezvisko. Vyvesili aj pekný transparent, že nikdy nezabudnú na to, čo som pre klub spravil. ´Ostaneš vždy v našich srdciach.´ Nemôžem povedať krivé slovo na fanúšikov, ktorí boli vtedy v Slovane," skonštatoval tridsaťosemročný rodák z Nového Sadu.

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk