ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kocian by Slovan odmietol, v Štetíne našiel nové výzvy
zdroj:

Kocian by Slovan odmietol, v Štetíne našiel nové výzvy

"Vzhľadom na výsledky, ktoré som dosiahol s Ruchom, som veril, že dostanem ešte šancu trénovať v Ekstraklase, čo sa do desiatich dní od rozviazania kontraktu aj potvrdilo," uviedol pre profutbal.sk Ján Kocian

Bývalý tréner slovenskej reprezentácie Ján Kocian sa počas týždňa stal novým hlavným koučom poľského klubu Pogoň Štetín. Päťdesiatšesťročný kormidelník podpísal s predstaviteľmi Štetína zmluvu do konca prebiehajúceho ročníka s opciou na ďalší. Vo funkcii nahradil Dariusza Wdowczyka, ktorý v tíme skončil po debakli 0:5 s Jagielloniou Bialystok. "Bola v hre aj Lechia Gdaňsk, ktorá je ešte ambicióznejší klub," prezradil pre profutbal.sk kouč Ján Kocian.

Má teraz širší káder nielen do počtu, ale aj do kvality

V uplynulých dňoch ste prijali ponuku na pozíciu trénera poľského klubu Pogoň Štetín. Čo vás presvedčilo o správnosti tohto rozhodnutia?
"Mám pred sebou nové trénerské výzvy. Netajil som sa tým, že chcem aj naďalej pôsobiť v Poľsku. Vzhľadom na výsledky, ktoré som dosiahol v minulom ročníku s Ruchom Chorzów, som veril, že dostanem ešte šancu trénovať v Ekstraklase, čo sa do desiatich dní od rozviazania kontraktu aj potvrdilo. Dostal som ponuku od Pogoňu Štetín, v ktorom som našiel dobrú infraštruktúru s veľkými výzvami smerom do budúcnosti. Nevidel som žiadny dôvod, prečo túto ponuku neprijať."

Takže ste ihneď súhlasili alebo ste zvažovali prípadné za a proti?
"Bola v hre aj Lechia Gdaňsk, ktorá je ešte ambicióznejší klub. S jej predstaviteľmi som bol tiež v kontakte, no oni chceli dať súčasnému trénerovi mužstva ešte šancu na jeden, možno dva zápasy. Pogoň Štetín ma chcel ihneď, takže som nešpekuloval nad tým, že o mesiac by som možno mal kvalitnejšie mužstvo."

{+T71976}

Ste pri tíme už niekoľko dní. Aké sú vaše prvé poznatky?
"Je to mužstvo, ktorá hrá lepšie v ofenzíve, než v defenzíve. V obrane sú menšie problémy. Je to spôsobené aj tým, že sa neustále menili hráči a zadným radom chýba stabilita. V porovnaní s Ruchom Chorzów mám teraz širší káder nielen do počtu, ale aj do kvality. V Ruchu som mal doslova jedenásť hráčov, s ktorými som hral celú minulú sezónu a ešte aj európske poháre. Nemali sme možnosť takmer žiadnej rotácie, aby si hráči aspoň trochu odpočinuli. V Pogoni je lavička kvalitnejšia, takže budeme mať viac možností na vyriešenie problémov."

Nový kontrakt ste podpísali do konca sezóny. Stanovilo vám vedenie klubu aj nejaké ciele?
"Zmluvu sme podpísali na jeden rok s ročnou opciou. Ja som to takto chcel. Potom budeme mať dostatok času na to, aby sme vyhodnotili našu prácu a vízie, ktoré má klub. Tie sú z môjho pohľadu jasne dané. Chceme sa umiestniť v prvej osmičke, aby sme v závere ročníka nemali problémy so zachraňovaním sa. Chceme sa vyhnúť bojom o život, plus plánujeme dať mladým hráčom viac priestoru. To sú naše prvoradé ciele."

Z každej krízy sa dá dostať

Čo sa stalo v Ruchu Chorzów? V minulej sezóne ste boli tretí, v aktuálnom ročníku je mužstvo zatiaľ štrnáste...
"Hráči hrali v minulej sezóne nad svoje možnosti. Vyžmýkal som z nich všetko, čo v nich bolo. A keďže sme mali úzky káder a hrali sme aj predkolo Európskej ligy, mužstvo je jednoducho unavené a je ťažké dostať z hráčov niečo viac."

{+T71972}

Len v tomto bol problém?
"Je to aj otázka motivácie. Podobne, ako má teraz reprezentácia Nemecka alebo hráči Dortmundu. V závere minulej sezóny boli na vrchole. Ruch vybojoval tretie miesto, po ktorom prišiel útlm. Priznám sa, že niečo také som čakal, len som si nemyslel, že to bude až taký prudký pokles a spadneme niekde úplne dole. Z každej krízy sa dá dostať, no na to je potrebný väčší pokoj, než mali predstavitelia Ruchu."

Aj keď ste uviedli, že ste preferovali poľskú ligu, médiá vás spájali s postom trénera v Slovane. Do akej miery to bolo reálne?
"Domnievam sa, že to nebolo reálne. Aj ja som sa dozvedel iba z novín, že moje meno sa spája so Slovanom. Prezentoval som, že mám záujem ostať v Poľsku a ani z druhej strany neprišla žiadna ponuka. Boli to iba špekulácie novinárov. Bol som v tom čase voľný a Slovan hľadal trénera, tak si to spojili."

Ak by prišla ponuka z bratislavského Slovana, stále by ste preferovali poľskú ligu?
"Čisto teoreticky, asi áno. Zrejme by som stále preferoval Poľsko."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Pogon Szczecin

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Poľsko

Pozri viac

HOKEJ.sk