ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Straka pred Superpohárom: Máme cieľ vyhrať a splníme ho
zdroj: TASR

Straka pred Superpohárom: Máme cieľ vyhrať a splníme ho

František Straka: "Nemusím hráčov špeciálne motivovať, tu každý chce Superpohár vyhrať a odčiniť porážku z pohára. Od hráčov žiadam ochotu chcieť behať, veď ide o tím"

V sobotu 5. júla sa na bratislavských Pasienkoch odohrá po štyroch rokoch opäť zápas o slovenský Superpohár 2014. Bude záležitosťou úradujúceho majstra najvyššej domácej súťaže Slovana Bratislava a víťaza 45. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft Cupu MFK Košice.

V rokoch 1999, 2000, 2001, 2006, 2008, 2011, 2012 a 2013 sa o Superpohár nehralo, keďže víťazi najvyšších súťaží získali aj národný pohár, a tým cenný double. Rok 1994 bol podľa oficiálneho webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ) však v tomto smere výnimkou, proti držiteľovi double Slovanu Bratislava nastúpil vtedajší finalista Slovenského pohára Tatran Prešov.

V máji v Myjave Košice vo finále pohára zdolali Slovan 2:1 a získali do klubovej vitríny trofej druhýkrát. "Belasým" síce o pomstu nepôjde, ale radi by súperovi prehru oplatili. "Bude to pikantný zápas, lebo Košice vyhrali pohár, a my budeme chcieť tú porážku s nimi vo finále odčiniť tak, že získame Superpohár. Máme zdravotné problémy, začiatkom prípravy sa nám zranil Vittek, čo je veľká škoda, Gorosito mi robí starosti, lebo dlhšiu dobu má starosti s pätou. Zranil sa nám aj Gašparovič, ktorý v poslednom prípravnom zápase so Slováckom utrpel zranenie pľúc a dúfam, že sa dá skoro dokopy, lebo si ho ako hráča vážim. A problémy má aj Vrábel a Bagi. Ale to k futbalu patrí, a my máme široký káder, aby sme ich nahradili," povedal na piatkovom predzápasovom brífingu tréner majstra František Straka. Povestný motivátor teraz nemusel zverencov nijak špeciálne pred duelom nabudiť: "Nemusím hráčov špeciálne motivovať, tu každý chce Superpohár vyhrať a odčiniť porážku z pohára. Od hráčov žiadam ochotu chcieť behať, veď ide o tím. Každý takýto zápas je pre nás veľmi dôležitý. Niekto to berie ako prípravu, ja to beriem ako ostrý štart, máme prvú úlohu, ktorú chceme splniť, a my ju splníme."

Vo finále pohára nehral obranca Erik Čikoš, ktorý v minulej sezóne hosťoval v škótskom Ross County. "Na zápas sa tešíme, je to prestížny duel. Ide aj o duel Východ - Západ, má to náboj, v nevýhode je vždy ten, čo cestuje dlhšie. Verím, že výhoda bude na našej strane. Každý bude chcieť vydať zo seba maximum a ukázať sa v prvom ostrom zápase aj pred trénerom čo najlepšie. My sme zmenili herný systém, budeme zrejme útočiť viac po krajoch, no to už nechcem prezrádzať našu taktiku," povedal Čikoš.

{+T72064}

Slovan aj Košice budú Slovensko reprezentovať v európskych pohároch. Zverenci trénera MFK Košice Radoslava Látala majú za sebou herné sústredenie v Rakúsku. Do Bratislavy pricestujú deň pred zápasom, popoludní si zatrénujú na Pasienkoch, ešte predtým bude médiám k dispozícii Látal.

História Superpohára zaznamenáva aj tzv. nultý ročník, v ktorom nastúpil 4. septembra 1993 na štadióne pod Zoborom aktuálny majster ŠK Slovan Bratislava proti výberu Slovenska. Zápas sa skončil v riadnom hracom čase nerozhodne 3:3, o víťazovi rozhodli pokutové kopy. Športové šťastie sa priklonilo na stranu ŠK Slovan a získal vtedajší Matičný pohár. Taký bol prvý názov dnešného Superpohára, do roku 1998 niesol tiež názov "Pribinov pohár".

V trinástich doterajších stretnutiach o Superpohár (vrátane nultého ročníka) rozhodli o držiteľovi Superpohára v štyroch prípadoch pokutové kopy. Tie nasledujú po naplnení riadnej hracej doby, zápasy o Superpohár sa hrajú bez predĺženia. Stalo sa tak aj v poslednom stretnutí pred štyrmi rokmi, keď MŠK Žilina zdolal Slovan Bratislava na penalty 4:2 (v riadnom hracom čase 1:1). Najviac prvenstiev získal bratislavský Slovan (4), tento klub získal aj najviac finálových účastí (8), vrátane nultého ročníka a aktuálneho ročníka 2014.

V doterajšej histórii sa Slovan a Košice stretli v zápase o Superpohár dvakrát. Najskôr v roku 1997 v Nitre zdolal vtedajší majster 1. FC Košice bratislavský Slovan 5:0, o dvanásť rokov neskôr (2009) sa tešili zo zisku cennej trofeje "belasí". Na štadióne v Dolnom Kubíne zvíťazili 2:0.

Historický prehľad výsledkov doterajších zápasov o slovenský futbalový Superpohár:
1993 Nitra, Nultý ročník:
Slovensko - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 3:3, 2:3 rozstrel z 11 m

1994 Humenné
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 2:0

1995 Ružomberok
ŠK Slovan Bratislava - INTER BRATISLAVA 2:3
1996 Nitra
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - Chemlon Humenné 3:1

1997 Nitra
1. FC KOŠICE - ŠK Slovan Bratislava 5:0

1998 Nitra
1. FC Košice - SPARTAK TRNAVA 1:3

1999 nehralo sa, ŠK Slovan Bratislava - double
2000 nehralo sa, Inter Bratislava - double
2001 nehralo sa, Inter Bratislava - double

2002 Zlaté Moravce
MŠK Žilina - VTJ KOBA SENEC 1:1, 3:4 rozstrel z 11 m

2003 Zlaté Moravce
MŠK ŽILINA - Matador Púchov 2:0

2004 Senec
MŠK ŽILINA - Artmedia Bratislava 2:1

2005 Senec
ARTMEDIA BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 3:1

2006 nehralo sa, MFK Ružomberok - double

2007 Senec
MŠK ŽILINA - ViOn Zlaté Moravce 1:1, 5:4 rozstrel z 11 m

2008 nehralo sa, Artmedia Petržalka - double

2009 Dolný Kubín
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - MFK Košice 2:0

2010 Bratislava
MŠK ŽILINA - ŠK Slovan Bratislava 1:1, 4:2 rozstrel z 11 m

2011 nehralo sa, ŠK Slovan Bratislava - double
2012 nehralo sa, MŠK Žilina - double
2013 nehralo sa, ŠK Slovan Bratislava - double

2014 Bratislava
ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice

Najnovšie z klubu: VSS Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk