ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Bojnickom zámku pokrstili biografickú knihu o Lacovi Petrášovi
zdroj: TASR

V Bojnickom zámku pokrstili biografickú knihu o Lacovi Petrášovi

V knihe autor v úzkej spolupráci s novinárom Svetozárom Okruckým zaznamenal celú futbalovú kariéru Ladislava Petráša. Od jeho žiackych a dorasteneckých rokov

Laco Petráš, futbalová legenda z hornej Nitry, je názov biografickej knihy o jednom z najlepších slovenských futbalistov, rodákovi z Necpál, miestnej časti Prievidze. Napísal ju Ľubomír Dzurák, bývalý poslanec Národnej rady SR a veľký obdivovateľ Ladislava Petráša. Po prvý raz ju predstavili vo štvrtok v Bojnickom zámku v reprezentačnej Huňadyho sále.

Čerstvo nakosenou trávou z prievidzského ihriska, kde Petráš začínal s futbalom, knihu vypravil do života súčasný slovenský reprezentant Juraj Kucka a generálny riaditeľ Unipharmy, 1. slovenskej lekárnickej akciovej spoločnosti Bojnice Tomislav Jurik. "Jurik bol v podstate iniciátorom napísania tejto knihy. Nápad sa zrodil pri pravidelných stretnutiach slovenských a českých futbalových vyslúžilcov, ktoré už desať rokov organizuje Unipharma, na ktorých sa pravidelne zúčastňujú všetky futbalové legendy vrátane Laca Petráša a jeho spoluhráčov," konštatoval autor.

V knihe autor v úzkej spolupráci s novinárom Svetozárom Okruckým zaznamenal celú futbalovú kariéru Ladislava Petráša. Od jeho žiackych a dorasteneckých rokov, pôsobenie v prvej futbalovej lige v Dukle Banská Bystrica a Interi Bratislava, v reprezentácii Československa, jeho najväčšie úspechy aj nezabudnuteľné góly. Nechýbajú príspevky jeho spoluhráčov, priateľov a fanúšikov, fotografie, rozhodujúce momenty z nespočetných zápasov. Želanie knihe na cestu napísal predseda vlády SR Robert Fico a autorovi a legende prišiel zablahoželať exprezident SR Ivan Gašparovič.

{+T73070}

V knihe sa čitatelia dozvedia, že Laco Petráš devätnásťkrát obliekol reprezentačný dres, a v ňom šesťkrát skóroval. Nezabudnuteľný je jeho prvý gól, ktorý dal proti Brazílii na majstrovstvách sveta v Mexiku v roku 1970. Športový komentátor Marcel Merčiak, ktorý podujatie moderoval, nezabudol pripomenúť epizódu, ako Petráš gól oslavoval. Strelec sa rozbehol k ľavej postrannej čiare, pri nej si kľakol na trávnik, prežehnal sa a zotrval tak akoby v modlitbe, až kým mu neprišiel gratulovať Jožko Adamec. Dodnes to futbalisti po ňom často opakujú. Laco s úsmevom hovorí, že si to mohol vtedy dať patentovať, pretože to zopakoval aj v zápase s Rumunskom. V prvej lige Petráš nastrieľal 85 gólov a raz sa stal aj kráľom strelcov.

"Nebol by som rád, keby čitateľ bral túto knihu ako ódu na Laca Petráša. Skôr by ma potešilo, keby prispela k poznaniu, že u nás žijú ľudia, ktorí pre Slovensko urobili ďaleko viac ako tzv. vyumelkované celebrity, ktoré nám každý deň servírujú naše médiá...," napísal Dzurák v knihe. Podľa neho nebol Petráš len výnimočný strelec, bojovník, ale aj skromný človek a dobrý kamarát.

{+T73069}

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk