ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Brazílsky zápisník: Kolumbii nechýba Falcao. Má Rodrigueza

Kolumbijčania boli na Maracaná vo vytržení. Slávili historický postup svojho tímu do štvrťfinále a svojho nového národného hrdinu. Volá sa James Rodriguez

Kolumbijčania boli na Maracaná vo vytržení. Slávili historický postup svojho tímu do štvrťfinále a svojho nového národného hrdinu. Volá sa James Rodriguez a s piatimi gólmi velí strelcom MS v Brazílii.

Na MS 1994 si v zápase proti USA strelil kolumbijský obranca Andrés Escobar vlastný gól. Mužstvo do osemfinále nepostúpilo. O desať dní neskôr, 2. júla 1994, pred medellinským barom na znak pomsty tuctom výstrelov Escobara zavraždili. Mal 27 rokov. V stredu uplynie od tejto tragickej udalosti dvadsať rokov. V týchto dňoch v Kolumbii oslavujú svojich hráčov a najmä nového národného hrdinu Jamesa Rodrigueza. Žiaľ, oslavy priniesli aj tragédie, starosta Bogoty Gustavo Petro informoval o ôsmich obetiach po dueli s Uruguajom.

V čase, keď zabili Escobara, mal Rodriguez dva roky. O rok na to zomrel jeho strýko Arley Antonio Rodriguez Bedoya. Aj on bol futbalistom, hral za Deportivo Independiente Medellin. Zastrelili ho traja zlodeji pri tom, ako mu chceli ukradnúť motorku. Rodriguez, hráč AS Monaco, ktorý tam prestúpil z FC Porto za 45 miliónov, venuje svoje góly na brazílskom šampionáte práve jemu. O tom, akí temperamentní dokážu byť fanúšikovia Kolumbie, sme sa presvedčili aj na Maracane. Z konfrontácie s priaznivcami Uruguaja (tí tiež nie sú žiadni baránkovia) išla hrôza, ako keby diváci sedeli na sude s pušným prachom. Prišlo síce aj k fyzickým kontaktom, ale našťastie, neprerástlo to do nekontrolovateľných dimenzií. „Colombia! Colombia!“ znelo z každého kúta štadióna. Kolumbijskí priaznivci zaplnili odhadom tretinu kapacity Maracany, čiže zhruba 25-tisíc miest! Vytiahli aj nápis „Keď nevieš zdolať súpera, pohryzni ho,“ mieriaci na Luisa Suáreza, ktorý sledoval duel už z Montevidea. Niektorí si z pivných pohárov urobili originálne náhubky. A potom už zaznievali celý čas chorály: Olé, olé, olá, olá, hoy mi Colombia va ganar (Olé, olá, moja Kolumbia dnes vyhrá – v slovenčine sa to dokonca rýmuje). Z Maracana sa stal jeden vriaci kotol, pod ktorý fanúšikovia statočne podkurovali.

{+T72975}

Najväčšia postava súčasného kolumbijského futbalu Falcao na turnaj do Brazílie nemohol, keďže si nestihol doliečiť zranenie. Rodriguez však dáva zabudnúť na ostrostrelca a súperom nasúkal v štyroch zápasoch päť gólov. Velebí ho aj legendárny Kolumbijčan Carlos Valderrama: „Krajina čakala viac ako desať rokov na superhviezdu. Teraz ju má. Môže to byť nový kolumbijský Valderrama.“

„Messi, Maradona, Suárez, James Rodríguez...“ Do takejto spoločnosti zaradil tréner Uruguaja Óscar Washington Tabáres nového hrdinu „Cafeteros.“ Rodriguez na šampionáte doteraz sedemkrát trafil bránku a z toho päťkrát skončila lopta v sieti. „Cítim sa dobre vo svojej koži, strieľam góly a dúfam, že to pôjde takto ďalej,“ vyhlásil kanonier.

Kolumbia má speváčku Shakiru, svetovú slávu jej priniesol aj spisovateľ Gabriel Garcia Marquez (zomrel v apríli tohto roku), v cyklistike žiaria Nairo Quintana a Rigoberto Urán, Catherine Ibargüenová je kráľovnou svetového trojskoku, ale v týchto dňoch je jednoznačne najoslavovanejším mužom James Rodriguez, dvojgólový strelec proti Uruguaju.

V posledných rokoch krajina neslávne preslávená kokaínovými gangmi ekonomicky rapídne rastie. Podľa Svetovej banky patrí do prvej päťky krajín na svete, ktoré zaznamenali za posledných päť rokov najvyšší nárast HDP. A ako sa ukazuje, napreduje aj vo futbale.

Vo štvrťfinále narazia na seba susedia Kolumbia a Brazília, ktorí sú najväčšími vývozcami kávy na svete. Ich konfrontácia bude mať určite zvláštnu arómu. Podľa mnohých zatiaľ hrá na šampionáte Kolumbia krajší futbal než Brazília. „Sme rivali a navzájom sa veľmi dobre poznáme, o to ťažšie bude prekonať súpera. Ja by som radšej uprednostnil súpera z Európy, ale toto je svetový šampionát,“ vyslovil sa brazílsky obranca Daniel Alves.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: MS 2014 - Brazília

Pozri viac

HOKEJ.sk