ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nevídané: Slovenskí fanúšikovia vyhlásili zmier
zdroj:

Nevídané: Slovenskí fanúšikovia vyhlásili zmier

Asociácia fanúšikov Slovenska: "Nastal čas odhodiť vzájomnú rivalitu bokom a bojovať proti spoločnému nepriateľovi. Chceme, aby naša ultras scéna postupovala spoločne a hlavne jednotne, a aby si všetky tábory vzájomne pomáhali"

Nie je to tak dávno, čo sme v slovenskom futbale zaznamenali nový subjekt - Asociáciu fanúšikov Slovenska (ASF). Asociácia vznikla ako dôsledok dlhotrvajúcich vzájomných rozhovorov fanúšikovských táborov a jej prvými členmi sa stali fankluby Spartaka Trnava, Slovana Bratislava a Spartaka Myjava. Svoje členstvo postupne potvrdili ďalšie väčšie i menšie tábory.

Zástupcovia fanúšikovských táborov združených v ASF sa stretli v piatok 25. apríla, aby spoločne prerokovali postoj k novému "protifanúšikovskému" zákonu a udalostiam posledných týždňov, počas ktorých na viacerých stretnutiach slovenskej najvyššej súťaže boli fanúšikovia rôznych klubov šikanovaní. Boli poškodené ich práva, prípadne boli bezdôvodne napadnutí políciou.

ASF následne vydala vyhlásenie obsahujúce body, v ktorých členovia iniciatívy dospeli k dohode. Najviac azda upútal všeobecný fanúšikovský zmier. "Touto cestou vyzývame všetky ostatné tábory, občianske združenia aj neoficiálne fanúšikovské skupiny k tomu, aby sa pripojili k tomuto kroku. Nastal čas odhodiť vzájomnú rivalitu bokom a bojovať proti spoločnému nepriateľovi. Chceme, aby naša ultras scéna postupovala spoločne a hlavne jednotne, a aby si všetky tábory vzájomne pomáhali tak, ako to v minulosti dokázali fanúšikovia v iných krajinách, napr. v Poľsku a Chorvátsku," uvádza druhý bod vyhlásenia a ďalej pokračuje: "Konkrétnym príkladom môže byť pomoc pre hosťujúcich fanúšikov dostať ich na štadión v prípade, že im bude domáci klub prípadne polícia robiť problémy pri vstupe do sektoru hostí."

{+T71136}

Okrem toho sa členovia ASF dohodli na spoločnom proteste proti prijatej legislatíve, za ktorou stojí SFZ za asistencie polície a do odvolania budú na každom zápase v dvanástej minúte stretnutia dávať najavo svoj postoj k prijatej legislatíve a najmä k tomu, ako je táto legislatíva v praxi zneužívaná a v jej mene sú poškodzované práva a slobody fanúšikov.

V poslednom, piatom, bode vyhlásenia Asociácia fanúšikov Slovenska uvádza, že minimálne na jeden zápas zmení postoj k reprezentácii, nakoľko členovia vidia v tejto oblasti priestor ukázať, že aj slovenskí priaznivci dokážu spoločne vytvoriť peknú futbalovú atmosféru a urobiť prvý krok k tomu, aby SFZ prehodnotilo svoj postoj.

Vyhlásenie Asociácie fanúšikov Slovenska (redakcia profutbal.sk ho prináša v plnom znení a bez redakčných úprav):

V piatok sa v Trnave opäť stretli zástupcovia slovenských fanúšikovských táborov, prinášame závery, na ktorých sa zhodla Asociácia fanúšikov Slovenska:

Zástupcovia fanúšikovských táborov združených v Asociácii fanúšikov Slovenska sa včera (25. apríla 2014) stretli v Trnave na spoločnom rokovaní. Hlavnou témou stretnutia bol nový „protifanúšikovský“ zákon (č. 1/2014 Z.z.) a udalosti posledných týždňov, keď na viacerých zápasoch slovenskej najvyššej futbalovej súťaže boli fanúšikovia rôznych klubov šikanovaní, boli poškodené ich práva, prípadne boli bezdôvodne napadnutí políciou.

Vzhľadom na závažnosť situácie sa členovia AFS dohodli na nasledovných krokoch:

1.) AFS vyvinie maximálne úsilie na ochranu práv a slobôd fanúšikov na Slovensku bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú združení v AFS.
AFS bude intenzívne pracovať na zvyšovaní právneho povedomia fanúšikov, a to všetkými dostupnými spôsobmi. Cieľom snaženia asociácie je dosiahnutie stavu, kedy sa fanúšikovia budú vedieť, v čo najväčšej miere, chrániť sami pred nekompetentnou políciou a príslušníkmi SBS.
Preto vyzývame všetkých fanúšikov a fanúšikovské zoskupenia, aby v čo najväčšej možnej miere spolupracovali s AFS a posielali nám podnety, nápady, pripomienky a hlavne kamerové a fotografické záznamy, vďaka ktorým budeme môcť ľahšie riešiť porušenia práv a slobôd občanov Slovenska.

2.) Členovia fanklubov zastúpených v AFS sa dohodli, že počas riešenia neprávostí páchaných v mene nového zákona a v mene tzv. bezpečnosti sa všetky fanúšikovské skupiny spoja za účelom dosiahnutia svojich cieľov. Dohodol sa všeobecný fanúšikovský zmier.
Touto cestou vyzývame všetky ostatné tábory, občianske združenia aj neoficiálne fanúšikovské skupiny k tomu, aby sa pripojili k tomuto kroku. Nastal čas odhodiť vzájomnú rivalitu bokom a bojovať proti spoločnému nepriateľovi. Chceme, aby naša ultras scéna postupovala spoločne a hlavne jednotne, a aby si všetky tábory vzájomne pomáhali tak, ako to v minulosti dokázali fanúšikovia v iných krajinách, napr. v Poľsku a Chorvátsku.
Konkrétnym príkladom môže byť pomoc pre hosťujúcich fanúšikov dostať ich na štadión v prípade, že im bude domáci klub prípadne polícia robiť problémy pri vstupe do sektoru hostí.

3.) AFS touto cestou ďalej vyzýva k aktívnemu protestu proti prijatej legislatíve, za ktorou stojí SFZ a ktorého autorom je pán Sepeši za asistencie polície.
Fankluby sa dohodli na spoločnom proteste, keď až do odvolania na každom zápase fanúšikovia domáceho aj hosťujúceho klubu budú v 12. minúte zápasu spoločne dávať najavo svoj postoj k prijatej legislatíve a najmä k tomu, ako je táto legislatíva v praxi zneužívaná a v jej mene sú poškodzované práva a slobody fanúšikov.
Pridajte sa aj vy! Formu protestu si zvolí fanúšikovská skupina podľa svojich možností. Môže ísť o vytvorenie transparentov proti zákonu, proti jeho autorovi a proti SFZ, protest sa dá vyjadriť napr. aj piatimi minútami ticha a následným skandovaním...

4.) Okrem zapojenia sa k aktívnemu protestu chceme vyzvať všetky tábory k tomu, aby sa pripojili k asociácii a mohli sa tak aktívne podieľať na záchrane našej scény.
Posielajte nám na email futbalafs@gmail.com alebo priamo cez Facebook AFS prostredníctvom správy svoje kontaktné údaje, kde rovno môžete pridať svoj názor za váš tábor, ako aj vaše rozhodnutie, že sa pridávate k spoločnej výzve a spoločnému protestu, prípadne nám môžete napísať aj svoje výhrady. Chceme, aby nás bolo čo najviac a náš spoločný hlas bol čo najsilnejší!

5.) Posledným bodom stretnutia boli reprezentačné zápasy Slovenska. Členovia AFS sa dohodli na zmene postoja k reprezentácii minimálne na jeden zápas, nakoľko v tom vidíme veľkú šancu a vhodný priestor na vyjadrenie našej jednoty.
Vidíme priestor ukázať, že vieme vytvoriť spoločne peknú futbalovú atmosféru a urobiť prvý krok k tomu, aby SFZ prehodnotilo svoj postoj.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Fanúšikovia

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk