ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V desiatke adeptov na Hráča roka 2013 len legionári
zdroj:

V desiatke adeptov na Hráča roka 2013 len legionári

"Nie je jednoduché stanoviť optimálny termín. Chceli sme sa vrátiť k predvianočnému času vyhlasovania, vtedy však ešte v zahraničí pokračujú ligové súťaže," uviedol Jozef Kliment

Najlepší futbalista Slovenskej republiky za rok 2013 vzíde z týchto kandidátov (v abecednom poradí, klubová príslušnosť v roku 2013): Marián Čišovský (Viktoria Plzeň/ČR), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.), Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.), Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň/ČR), Juraj Kucka (FC Janov/Tal.), Peter Pekarík (Hertha BSC Berlín/Nem.), Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul/Tur. - PAOK Solún/Gréc.), Martin Škrtel (FC Liverpool/Angl.), Vladimír Weiss ml. (Delfino Pescara 1936/Tal. - Olympiakos Pireus/Gréc.).

Spomenutú desiatku nominovaných adeptov oznámil v pondelok na tlačovej besede v bratislavskom hoteli Holiday Inn redaktor denníka Pravda a hlavný organizátor ankety Michal Zeman. Do jej 21. ročníka svoje hlasy tradične posielali futbaloví tréneri a zástupcovia médií. Obhajcom prvenstva je obranca Martin Škrtel z anglického klubu FC Liverpool. Slávnostné vyhlásenie ankety, na ktorej po dvanásty raz participoval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), sa uskutoční v pondelok 3. marca od 20.00 h v Dome kultúry v Trnave (aj v priamom prenose RTVS). Na druhý deň je plánovaný odchod výpravy slovenskej reprezentácie na medzištátny prípravný duel v Izraeli proti domácemu výberu, ktorý sa uskutoční v stredu 5. marca v meste Netanya neďaleko Tel Avivu.

Okrem hlavnej kategórie, ktorá má už tri roky názov Cena Jána Popluhára (najlepší slovenský futbalista dvadsiateho storočia zomrel 6. marca 2011 vo veku 75 rokov, pozn.), dekorujú v Trnave aj najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov (Cena Petra Dubovského - trio adeptov na prvenstvo tvoria /tiež podľa abecedy/ Ondrej Duda (MFK Košice), Norbert Gyömbér (Dukla Banská Bystrica - Catania Calcio/Tal.) a Branislav Niňaj (ŠK Slovan Bratislava), ďalej najlepšiu slovenskú futbalistku, trénera (kandidátmi na tento honor sú v abecednom poradí Ladislav Hudec /Spartak Myjava/, Ján Kozák /MFK Košice - reprezentácia SR/ a Ladislav Pecko /reprezentácia SR do sedemnásť rokov/), rozhodcu a asistenta rozhodcu.

Po štvrtý raz vyhlásia aj najlepšieho futbalistu, pôsobiaceho v najvyššej slovenskej súťaži - Corgoň lige za rok 2013 (´povolení´ boli aj zahraniční futbalisti, trojicu kandidátov po uzavretí hlasovania tvoria /tiež podľa abecedy/ Tomáš Ďubek z MFK Ružomberok, Viktor Pečovský z MŠK Žilina a Róbert Vittek z ŠK Slovan Bratislava) a premiérovo na tomto fóre i najlepšieho futsalistu roka (adeptmi sú: Peter Haľko, Peter Kozár a Gabriel Rick, všetci z klubu Slov-Matic FOFO Bratislava). Na slávnosti vyhlásia aj "Cenu fanúšikov" z internetového hlasovania na stránke SFZ, uzávierka je 26. februára a päť vyžrebovaných si "naživo" pozrie slávnostný večer.

{+T69181}

"Nechceme meniť zaužívané tradície, ani tentoraz na Futbalistovi roka 2013 v Trnave. Na galavečere oceníme aj niektorých jubilantov. Nie je jednoduché stanoviť optimálny termín. Chceli sme sa vrátiť k predvianočnému času vyhlasovania, vtedy však ešte v zahraničí pokračujú ligové súťaže. Futbalistov - legionárov budeme mať najviac pokope práve pri prvom reprezentačnom zraze pred odchodom do Izraela, preto sme zvolili tento marcový termín vyhlásenia," uviedol na TB generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Prítomní zástupcovia médií sa následne z úst Michala Zemana dozvedeli v hlavnej kategórii "Futbalista roka 2013" zatiaľ iba mená futbalistov, ktorí sa umiestnili v ankete na jedenástom až 25. mieste (na anketových lístkoch sa objavilo práve 25 hráčov, ktorí dostali aspoň jeden hlas) ako aj ďalšie zaujímavosti, súvisiace s vyhlásením ankety.

"V 21. ročníku hlasovalo spolu 35 odborníkov - dvadsať zväzových, reprezentačných a klubových trénerov ako aj pätnásť zástupcov médií. Za rok 2013 dostalo v ankete hlasy 25 hráčov, na porovnanie v predchádzajúcom ročníku o šesť viac - 31. Teraz nebol veľký rozptyl, ide o druhý najnižší počet v histórii, dosiaľ najmenej bolo za rok 2009 - iba 24 futbalistov. Naopak najviac ich figurovalo v nominácii za rok 1999 - až 46. Celkovo za 21 ročníkov bodovalo 226 futbalistov. V hlavnej kategórii za rok 2013 uhádli niektorí hlasujúci kompletnú desiatku mien. Zaujímavé je, že tréneri so zástupcami médií sa zhodli na všetkých desiatich hráčoch, čo nebývalo zvykom," skonštatoval Michal Zeman a pokračoval: "Za rok 2011 zvíťazil Škrtel pred Hamšíkom len o tri body, čo bol minimálny rozdiel medzi prvým a druhým v ankete. Môžem prezradiť, že teraz tento rekordný zápis síce nepadol, ale Futbalista roka 2013 nezvíťazil úplne jednoznačne."

{+T69758}

V elitnej desiatke za rok 2013 je v porovnaní s predchádzajúcim rokom štvorica nováčikov - Čišovský, J. Ďurica, Kozáčik a Pečovský, z minuloročného vyhlásenia nefigurujú medzi prvými desiatimi Marek Sapara (za rok 2012 bol tretí, teraz bez bodu), Michal Breznaník (šiesty, tentoraz bez bodového zápisu), Marek Bakoš (ôsmy, tiež bez bodu) a Viktor Pečovský (desiaty., teraz skončil na jedenástom mieste).

"Z kvarteta nováčikov sú Čišovský a Kozáčik premiérovo medzi top desiatkou, v Čišovského prípade je to v zrelom futbalovom veku - 34 rokoch. Za ´skokana roka´ možno považovať Pekaríka, ktorý nezískal v ostatnom ročníku ani bod, teraz je hneď medzi elitou, v desiatke bol v tejto ankete naposledy za rok 2009, dovedna tam bol trikrát. Ján Ďurica je šiesty raz v prvej desiatke, naposledy v nej figuroval za rok 2011. Naopak, ´pád´ roka - aj vzhľadom na zdravotné problémy, zranenia a neúčasť na trávniku - zaznamenal Sapara: v uplynulom ročníku skončil tretí, teraz nedostal ani jediný hlas," poznamenal pre agentúru SITA Michal Zeman a pridal ďalšiu perličku: "Interesantné je účinkovanie Miroslava Karhana, ktorý je v ankete vôbec najúspešnejším futbalistom podľa počtu získaných bodov. Z doterajších 21 ročníkov bodoval rekordér v počte štartov za A-tím SR v ankete až osemnásťkrát (nebol v nej iba za roky 1993, 2007 a 2013, pozn.), z toho až trinásťkrát bol v elitnej desiatke. Tentoraz sa mu to pochopiteľne už nepodarilo, keďže vlani skončil s aktívnou činnosťou. Karhan bol deväťkrát za sebou v desiatke najlepších: tento jeho rekordný zápis teraz vyrovnal Martin Škrtel, ktorý sa tiež deviatykrát v rade dostal do TOP 10."

Po piaty raz (predtým za roky 2003, 2006, 2009 a 2010) v histórii ankety sa stalo, že v top desať figurujú iba futbalisti, pôsobiaci v zahraničných kluboch. Za rok 2011 to legionárom "pokazil" spomenutý Karhan (po návrate z nemeckého Mainzu v lete 2011 bol oporou corgoňligového klubu FC Spartak Trnava) a za rok 2012 Pečovský z MŠK Žilina. Doteraz sa z triumfu v ankete Pravdy a SFZ tešilo trinásť futbalistov, rekordérom je Martin Škrtel so štyrmi prvenstvami (2007, 2008, 2011, 2012), trikrát zvíťazil Dušan Tittel (1995, 1996, 1997), dokonca za sebou. Po tretí raz sa môže stať najlepším aj Marek Hamšík (najúspešnejší bol v dvoch ročníkoch - 2009 a 2010), rovnako dva razy triumfoval aj Marek Mintál (2004, 2005). V aktuálnej elitnej desiatke za rok 2013 sú dvaja hráči, ktorí sa už v minulosti tešili z víťazstva v ankete "Najlepší futbalista v SR" - Škrtel a Hamšík.

{+T67383}

Tohtoročný slovenský kráľ prevezme tak ako vlani peknú trofej s vyobrazenou veľkou loptou na podnose, bohužiaľ už nie z rúk pred tromi rokmi zosnulého slovenského futbalistu storočia Jána Popluhára. Pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov bude pripravený zarámovaný dres s číslom 10 tragicky zosnulého bývalého úspešného reprezentanta Petra Dubovského, ktorý odovzdá jeho otec Viliam. Slávnostný večer vyhlásenia ankety "Najlepší futbalista Slovenskej republiky za rok 2013" budú 3. marca v Trnave moderovať Marcel Merčiak a Marcel Forgáč. V programe pod režisérskou taktovkou Petra Baláža vystúpia o. i. aj speváci Zdenka Predná, Celeste Buckingham, Martin Harich a skupina Hex.

Najlepší futbalista Slovenskej republiky za rok 2013 - Cena Jána Popluhára (celkovo 21. ročník, spolu dostalo aspoň jeden hlas 25 hráčov, za menom je jeho klubová príslušnosť v roku 2013):
1. - 10. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení podľa abecedy): Marián Čišovský (Viktoria Plzeň/ČR), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.), Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.), Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň/ČR), Juraj Kucka (FC Janov/Tal.), Peter Pekarík (Hertha BSC Berlín/Nem.), Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul/Tur. - PAOK Solún/Gréc.), Martin Škrtel (FC Liverpool/Angl.), Vladimír Weiss ml. (Delfino Pescara 1936/Tal. - Olympiakos Pireus/Gréc.).

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
11. Viktor Pečovský (MŠK Žilina) 28 bodov, 12. Adam Nemec (Union Berlín/Nem.) 23, 13. Dušan Kuciak (Legia Varšava/Poľ.) 20, 14. Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok) a Róbert Vittek (Slovan Bratislava) po 18, 16. Martin Jakubko (Amkar Perm/Rus.) 16, 17. Róbert Mak (1. FC Norimberg/Nem.) 12, 18. Igor Žofčák (Slovan Bratislava) 7, 19. Ján Mucha (FC Everton/Angl. - Krídla Sovietov Samara/Rus.) a Dušan Švento (Red Bull Salzburg/Rak.) po 6, 21. Norbert Gyömbér (Dukla Banská Bystrica - Catania Calcio/Tal.) a Kornel Saláta (FK Rostov/Rus. - Tom Tomsk/Rus.) po 5, 23. Ján Novota (Rapid Viedeň/Rak.), 24. Samuel Štefánik (AS Trenčín - NEC Nijmegen/Hol.) 3, 25. Miloš Volešák (AS Trenčín) 2.

Prehľad doterajších víťazov ankety "Najlepší futbalista Slovenskej republiky":
rok 1993: Peter Dubovský
rok 1994: Vladimír Kinder
rok 1995: Dušan Tittel
rok 1996: Dušan Tittel
rok 1997: Dušan Tittel
rok 1998: Jozef Majoroš
rok 1999: Vladimír Labant
rok 2000: Szilárd Németh
rok 2001: Ľubomír Moravčík
rok 2002: Miroslav Karhan
rok 2003: Vladimír Janočko
rok 2004: Marek Mintál
rok 2005: Marek Mintál
rok 2006: Róbert Vittek
rok 2007: Martin Škrtel
rok 2008: Martin Škrtel
rok 2009: Marek Hamšík
rok 2010: Marek Hamšík
rok 2011: Martin Škrtel
rok 2012: Martin Škrtel

Cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov za rok 2013 (14. ročník, aspoň jeden hlas dostalo šesť hráčov, za menom futbalistu je jeho klubová príslušnosť v roku 2013):
1. - 3. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Ondrej Duda (MFK Košice), Norbert Gyömbér (Dukla Banská Bystrica - Catania Calcio/Tal.), Branislav Niňaj (ŠK Slovan Bratislava).

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
4. Tomáš Vestenický (FC Nitra) 2, 5. Dionatan Teixeira (Dukla Banská Bystrica) a Adam Zreľák (MFK Ružomberok) po 1.

Prehľad doterajších víťazov ankety "Cena Petra Dubovského":
rok 2000: Ľubomír Meszároš
rok 2001: Róbert Vittek
rok 2002: Róbert Vittek
rok 2003: Roland Števko
rok 2004: Milan Ivana
rok 2005: Martin Škrtel
rok 2006: Dušan Švento
rok 2007: Marek Hamšík
rok 2008: Marek Hamšík
rok 2009: Miroslav Stoch
rok 2010: Miroslav Stoch
rok 2011: Róbert Mak
rok 2012: Róbert Mak

Tréner roka 2013 v SR (aspoň jeden hlas dostalo trinásť kormidelníkov):
1. - 3. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Ladislav Hudec (Spartak Myjava), Ján Kozák (MFK Košice - reprezentácia SR), Ladislav Pecko (reprezentácia SR do 17 rokov).

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
4. Jozef Vukušič (FC Nitra - MFK Ružomberok) 15, 5. Vladimír Weiss (FC Kajrat Almaty/Kaz.) 12, 6. Ivan Galád (reprezentácia SR do 21 rokov) 11, 7. Adrián Guľa (AS Trenčín - MŠK Žilina) 6, 8. Samuel Slovák (Slovan Bratislava) 3, 9. Dušan Galis (Slovan Bratislava) 2, 10. Norbert Hrnčár (Dukla Banská Bystrica), Ján Kocian (Ruch Chorzów/Poľ.), Vladimír Koník (FK Senica - FC Nitra) a Branislav Mráz (MŠK Rimavská Sobota - ViOn Zlaté Moravce).

Najlepší hráč Corgoň ligy v roku 2013 (aspoň jeden hlas dostalo devätnásť hráčov):
1. - 3. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok), Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Róbert Vittek (Slovan Bratislava).

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
4. Igor Žofčák (Slovan Bratislava) 23, 5. Léandre Gaël Tawamba Kana (MFK Ružomberok) 21, 6. Marko Milinkovič (Slovan Bratislava) 12, 7. Tomáš Kóňa (FK Senica) 9, 8. Juraj Piroska (FK Senica) 7, 9. Aldo Omar Baéz (AS Trenčín) 6, 10. Fanendo Adi, Peter Kleščík (obaja AS Trenčín), Nicolás Gorosito (Slovan Bratislava), Štefan Zošák (MFK Ružomberok) po 3, 14. Miroslav Karhan (Spartak Trnava), Tomáš Malec, Gino van Kessel (obaja AS Trenčín) po 2, 17. Martin Kuciak (ViOn Zlaté Moravce), Miloš Lačný (MFK Ružomberok) a Samuel Štefánik (AS Trenčín) po 1.

Najlepší rozhodca v roku 2013 v SR (aspoň jeden hlas dostalo dvanásť arbitrov):
1. - 4. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Peter Kráľovič, Ivan Kružliak, Jozef Pavlík, Richard Trutz.

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
5. Mário Vlk 9, 6. Ľubomír Samotný 8, 7. Miroslav Jaška 4, 8. Roman Matúš, Ján Valášek a Vladimír Vnuk po 3, 11. Štefan Leško 2, 12. Michal Smolák 1.

Najlepší asistent rozhodcu v roku 2013 v SR (aspoň jeden hlas dostalo osemnásť asistentov arbitrov):
1. - 3. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Martin Balko, Roman Slyško, Tomáš Somoláni.

Už známe konečné poradie na ďalších miestach:
4. Tomáš Mókoš 11, 5. Patrik Hrčka 9, 6. Mária Súkeníková 8, 7. Radomír Sluk 7, 8. Adam Somoláni 6, 9. Tomáš Vorel 4, 10. Gabriel Ádám, Ondrej Brendza, Dušan Petríček a Erik Weiss po 3.

Najlepšia futbalistka v roku 2013 v SR:
1. - 4. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidátky sú uvedené v abecednom poradí): Eva Kolenová (SKV Altenmarkt/Rak.), Monika Matysová (ASV Spratzern/Rak.), Nikola Rybanská (FC Union Nové Zámky), Dominika Škorvánková (SV Neulengbach/Rak.).

Najlepší futsalista v roku 2013 v SR:
1. - 3. miesto - poradie zatiaľ nie je známe (kandidáti sú uvedení v abecednom poradí): Peter Haľko, Peter Kozár, Gabriel Rick (všetci Slov-Matic FOFO Bratislava).

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk