ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stavil som všetko na jednu kartu a prehral som, uviedol Rodinger
zdroj:

Stavil som všetko na jednu kartu a prehral som, uviedol Rodinger

Dominik Rodinger: "Neviem, či ma nechcel tréner, alebo vedenie klubu. Takže sa mi na túto otázku odpovedá ťažko. Mne bolo len oznámené, že končím a ja som nemal inú možnosť, iba to prijať"

V letnom prestupovom období posilnil klub spod Urpína aj brankársky post. Český gólman, ktorého naša futbalová verejnosť poznala z pôsobenia v belasom drese, sa od úvodu sezóny stal jednotkou v mužstve trénera Hrnčára. Všetko sa však zmenilo paradoxne po zápase s bratislavským Slovanom. Odvtedy odchovanec pražského Bohemiansu sledoval dianie na ihrisku len z lavičky náhradníkov. Navyše, sobotňajší zápas bol zároveň aj jeho posledný v Dukle. "Dva dni pred zápasom s Trnavou som sa dozvedel, že končím. A s tým som vôbec nepočítal," otvorene priznal pre profutbal.sk brankár Dominik Rodinger.

Po polroku pôsobenia v Dukle Banská Bystrica ste sa v sobotu nelúčili len s jesennou časťou ligy, ale aj s klubom. Aký je dôvod vášho odchodu?
"Zmluva mi končila k 30. novembru a dva dni pred zápasom s Trnavou si ma vedenie klubu zavolalo, že sa bohužiaľ nedohodneme na predĺžení môjho kontraktu. Musel som to prijať ako fakt, hoci približne tri týždne dozadu sme sa bavili o tom, že dôjde k predĺženiu našej spolupráce."

Pod Urpín ste prišli na žiadosť trénera, ktorý mal o vás záujem... Sklamalo vás, že ste sa zrazu ocitli na zozname nechcených hráčov?
"Neviem, či ma nechcel tréner, alebo vedenie klubu. Takže sa mi na túto otázku odpovedá ťažko. Mne bolo len oznámené, že končím a ja som nemal inú možnosť, iba to prijať. Otvorene hovorím, nepočítal som s tým."

Prijať takúto, pre vás šokujúcu informáciu, muselo byť veľmi ťažké...
"Aj bolo. Zaskočilo ma to, pretože som nechcel odísť v polovici sezóny, ktorá bola z našej strany miestami až zázračná. Bavilo ma chodiť do kabíny medzi chalanov."

Incident, na ktorý nikdy nezabudne

Po príchode do mužstva ste nahradili v bráne skúseného gólmana Boroša. Všetko sa však zmenilo po zápase so Slovanom Bratislava, po ktorom boli viacerí ľudia svedkami nepríjemného incidentu. Priblížte nám, čo sa stalo...
"Ťažko sa mi k tomu vyjadruje... Vy viete, o čo ide... Stačí povedať len toľko, že sa mi nikdy nestalo, aby ma po zápase hrubo až nechutne urážal spoluhráčov otec. Som rád, že ma Pali Jurčo, ktorý tam vtedy stál, rýchlo odtiahol do kabíny, pretože z toho mohol vzniknúť veľký problém. Mňa však najviac mrzí, že pri tom bola aj moja mamina, ktorá mi následne povedala, že už nikdy nepríde na zápas."

{+T68786}

Informovali ste trénera alebo vedenie klubu o tom, čo sa vtedy stalo?
"Bol som z toho úplne mimo, sám som nevedel, čo mám robiť. Ale povedal som si, že najlepšie bude, ak na takéto reči odpoviem na ihrisku. Ale v ďalšom zápase so Senicou som už nechytal. Keď si ma tréner zavolal, aby mi vysvetlil prečo spravil zmenu, tak som mu prezradil, čo sa stalo. S odstupom času sa o tom dozvedelo aj vedenie, ale paradoxné na tom bolo to, že nikto nič neriešil. Musím povedať, že následne bolo veľmi ťažké vyrovnať sa s tým."

Tušili ste od tejto chvíle, že sa už tak skoro nepostavíte medzi tri žrde?
"Určite nie, pretože za celý ten čas, čo som chytal, mi ani raz nebola otvorene vytknutá chyba pri inkasovanom góle alebo vyčítaný zlý výkon. Takže som nepočítal ani s tým, že prestanem hrať. Ale postupne som začínal vnímať, že niečo nie je dobré a do brány sa tak rýchlo nedostanem."

Ako ste psychicky zvládali fakt, že aj keď ste sa snažili najlepšie, ako ste vedeli, sedeli ste len na lavičke náhradníkov?
"Človek sa s tým musí zmieriť. Snažil som sa nepripúšťať si to. Ale nie som ten typ hráča, ktorý by sa na to vykašľal. Na tréningu som na sebe pracoval rovnako ako predtým, snažil som sa vyhrať akúkoľvek hru a keď sme mali voľno, išiel som trénovať do fitnescentra. Takže som vlastne trénoval dvakrát toľko ako obyčajne, pretože som vedel, že nedostanem šancu v zápase."

Na margo daných skutočností, skúste nám priblížiť váš vzťah s brankárom Borošom. Neboli medzi vami nezhody či problémy?
"Bol čisto profesionálny. Určite sme spolu nemali vzťah ako s Dávidom Bičíkom či Viktorom Budinským. Ale u mňa to bolo dosť výrazne ovplyvnené už spomínaným incidentom po zápase so Slovanom."

Každý angažmán niečo prinesie a niečo aj vezme

Skúste zhodnotiť, čo vám dalo a čo vzalo pôsobenie v Dukle...
"V kabíne som spoznal veľa skvelých chalanov, ktorí majú veľký potenciál, či už je to Maťo Chrien, Viktor Budinský, Šimon Kupec a ďalší. A čo mi vzalo? Niečo v osobnom živote, ale aj také okamihy prináša život. Stavil som všetko na jednu kartu a prehral som..."

{+T68790}

Ak sa obzriete smerom dozadu, neľutujete, že ste prijali tento angažmán?
"Nie, neľutujem. Stretol som veľmi veľa skvelých ľudí, či už v mojej obľúbenej reštaurácii, alebo trénerov Juraja Moravčíka, Miša Lacenu, Ivana Hrnčára a môjho, teraz už veľkého kamaráta, Marca de Vita, ktorý mi nesmierne pomohol v mojich ťažkých životných chvíľach. Všetkým by som sa chcel poďakovať za to, že sa o mňa starali."

V sobotu ste odišli domov, do Prahy. Prezraďte, aké sú vaše plány v najbližšom období?
"Samozrejme, chcem si čím skôr nájsť nový angažmán. Je to všetko ale veľmi čerstvé, takže asi nikto ešte nevie, že som voľný hráč. Teda zatiaľ nemám žiadne ponuky..."

Hráč s veľkým srdcom a ochotou pomáhať

Počas obdobia stráveného v Banskej Bystrici ste sa nevenovali len futbalu, ale aj ušľachtilým veciam. Prezradíte nám o tom viac?
"Dostal som sa k tomu prostredníctvom jednej mojej kamarátky, ktorá to celé organizuje a musím povedať, že ma to veľmi chytilo a veľmi ju obdivujem za to, čo robí. Chodili sme spolu na detskú onkológiu, ale aj k dospelým pacientom, rozdávali sme darčeky a úsmev. Som veľmi rád, že som sa k niečomu takémuto dostal a cítim, že sa tomu budem venovať aj ďalej. Nie je nič krajšie, ako vidieť choré deti či dospelých usmievať sa, hoci majú pred sebou oveľa väčší a dôležitejší zápas ako ja. Práve na týchto miestach som si prehodnotil priority a uvedomil si, že najdôležitejšie je zdravie, úsmev na tvári a život. Ja som si na onkológiu chodil svojim spôsobom aj ´vyčistiť hlavu´ a nabiť sa energiou, pretože hoci sme boli v nemocnici, vládla tam úžasná atmosféra."

Dukla bude mať gólmana z vlastných zdrojov

Generálny riaditeľ banskobystrického klubu však odmieta, že by za odchodom českého legionára bolo niečo viac. "V prvom rade sme skutočne veľmi radi, že Dominik Rodinger u nás pôsobil. Našou analýzou o celom hráčskom kádri sme spoločne s trénermi zaujali stanovisko, že v dohľadnej dobe budeme mať ďalšieho gólmana z vlastných zdrojov. To bola jediná príčina, pretože sme sa rozhodli neponúknuť novú zmluvu Dominikovi Rodingerovi. Určite nemáme nič proti nemu, práve naopak - úprimne si ho vážime a sme presvedčení, že odviedol pre náš klub veľmi dobré služby," poznamenal pre profutbal.sk Tomáš Geist.

{+T66467}

"S každým hráčom sa rozprávame aspoň mesiac pred ukončením zmluvy, takže je pochopiteľné, že sme mapovali aj situáciu u Dominika Rodingera. Následne sme sa dohodli, že si splníme všetky povinnosti, čo sa aj stalo. Nespravili sme žiadny ťah, že by sme uzavreli nový kontrakt. S mnohými hráčmi sme sa dohodli na predĺžení kontraktu, s ďalšími ešte rokujeme a je tu ďalšia skupina futbalistov, pri ktorých nedošlo k podpisu novej zmluvy," uzavrel predstaviteľ Tomáš Geist.

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk