Slovensko - SAE 4:1 v úvodnom dueli šampionátu
zdroj:

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov zvíťazili v otváracom stretnutí XIV. majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie v Abú Dabí nad domácim výberom Spojených arabských emirátov hladko 4:1.

{+r1913,140x142}

Do listiny strelcov sa v prvom vystúpení v základnej A-skupine najprv zapísal v 5. minúte obranca Miloš Brezinský hlavou po Bruškovom rohovom kope, v 23. minúte zvýšil na 2:0 útočník bratislavského Interu Juraj Halenár. Tretí presný zásah pridal peknou strelou približne z 25 metrov Marek Čech po prihrávke Milana Ivanu a gólový účet duelu uzavrel v 81. minúte po peknej akcii dua Ivana - Halenár striedajúci Filip Hološko. O jediný gól domáceho tímu sa v 72. minúte postaral po chybe obrany stredopoliar Ali Al Wehaibi, ktorý znižoval na 1:3. Slovenskí hráči mali počas celého zápasu jasnú prevahu, v druhom polčase nevyužili tri {+l4350,150x200}jasné gólové šance v 54. min Ivana (trafil do žrde) a dvakrát (73. a 84. min) Halenár.

Zverenci trénera Petra Poláka urobili na štadióne Zayed Sport City dôležitý krok k postupu do osemfinále. Ďalším súperom slovenskej dvadsiatky bude v pondelok 1. decembra o 14.45 SEČ africký tím Burkina Faso, účinkovanie v skupine ukončia mladí Slováci o tri dni neskôr v súboji s Panamou o 17.30 SEČ.

A-skupina:

Slovensko - Spojené arabské emiráty 4:1 (2:0)
Góly: 5. Brezinský, 23. Halenár, 48. Čech, 81. Hološko - 72. Ali Al Wehaibi, ŽK: 36. Brezinský, 39. M. Kostoláni, 57. Čech - 35. Ali Al Wehaibi, 45. Abdulla Ahmad, rozhodovali Elizondo - Rossi, Garcia (všetci Arg.).

Zostavy:
Slovensko: P. Kostoláni - M. Kostoláni, Brezinský, R. Konečný, Čech - Ivana, Kurty (76. Pečovský), Bruško, Žofčák (83. Kopúnek) - Šebo (69. Hološko), Halenár
SAE: Ismail Rabee - Salem Zayed, Abdulla Ahmad, Saad Mubarak (66. Ali Al Zaabi), Tariq Hassan - Ali Al Wehaibi, Abdulla Malallah, Redha Abdulhadi (50. Darwush Ahmad), Saleh Hamad (60. Ahmed Abdulla) - Ismail Matar, Ali Sultan

Komentár:{+r4346,150x199}

Slováci nemohli začať kľúčový duel lepšie a už od 5. min viedli, keď si na Bruškov rohový kop nabehol Brezinský a hlavou prekonal Ismaila Rabeeho - 1:0. Ešte predtým mohol skórovať Šebo, ale jeho strelu z päťky zblokovali domáci obrancovia. Strelec úvodného gólu MS sa v 8. min mohol stať smutným hrdinom, ale po jeho nedorozumení s brankárom P. Kostolánim zachránil v poslednej chvíli M. Kostoláni. V 18. min sa výber emirátov dožadoval penalty po súboji Čecha so Salehom Hamadom, spravodlivý argentínsky rozhodca Elizondo však nechal pokračovať v hre. Na druhej strane ešte Šebo netrafil hlavou bránu, ale v 23. min udreli Slováci druhýkrát. Ivanov dlhý pas Šebo minul, no nabiehajúci Halenár z druhej vlny po zemi zvýšil náskok svojho tímu - 2:0. V závere prvého polčasu na trávniku pribudla nervozita, hlavný arbiter vytiahol štyri žlté karty, hostia však súpera do vážnejšej príležitosti nepustili. Nástup do druhého polčasu znovu vyšiel Slovákom. V 48. min sa k lopte dostal Čech a z prvej nádherne trafil - 3:0. Zdecimovaní domáci robili hrubé chyby, jednu z nich nevyužil Ivana, ktorý po protiútoku štyroch proti dvom zoči-voči Ismailovi Rabeemu trafil ľavú žrď. V 61. min sa za slovenskou obranou objavil Tariq Hassan a Peter Kostoláni musel včasným vybehnutím odvracať na roh. V 73. min však už bol slovenský brankár bezmocný. Po chybe hosťujúcej obrany a narážačke s Ismailom Matarom znížil Ali Al Wehaibi na 1:3. Vzápätí mal dve tutovky striedajúci Hološko, ale skóre sa nezmenilo. Domáci kontrovali, Ali Sultan zblízka nenamieril presne. V 81. min prišla najkrajšia akcia zápasu: Bruško preniesol loptu na úplne voľného Ivanu, ten vysunul Halenára a útočník Interu ponúkol Hološkovi ideálnu príležitosť – 4:1. Záverečných niečo vyše 10 minút už na výsledku nič nezmenilo, aj keď Hološko mal ďalšiu veľkú šancu.

Peter Polák (tréner SR): "Dnešný zápas bol fyzicky, ale predovšetkým psychicky náročný. Emiráty vôbec {+l4352}nemajú také slabé mužstvo, akoby sa podľa výsledku mohlo zdať. Vyšla nám taktika. Získali sme stred poľa a dali rýchle góly, čo zlomilo odpor súpera. Mali sme aj šťastie, keď domáci svoju prvú veľkú šancu nevyužili. Náš dnešný súper sa však určite bude v ďalších dueloch zlepšovať. Škoda troch žltých kariet, s čím však na turnaji musíme počítať. Celý tím hral dobre, veľa práce odviedol Halenár, prekvapujúco sa výborne prezentoval Bruško."

Jean-Francois Jodar (tréner SAE): "Hovorí sa mi ťažko. Celý národ sa na tento zápas tešil a mal veľké očakávania. Nechceli sme sklamať divákov, ale nevyšlo nám to. Škoda rýchleho gólu. Dnes sa prejavil obrovský rozdiel v medzinárodných skúsenostiach. Slováci majú za sebou mnoho ťažkých zápasov v Európe. Na postup podľa mňa budú stačiť štyri body, ešte stále ich môžeme získať. Musíme zabudnúť na dnešné sklamanie a pripraviť sa na ďalší zápas.“

Peter Kostoláni (brankár SR): "Odohrali sme veľmi ťažký zápas. Bolo to vyvrcholenie celej prípravy a sme veľmi šťastní, že to takto dopadlo. Ani mne sa nechytalo ľahko. Mal som málo práce, nevyhol som sa ani menším chybám. V obrane sme si pomáhali, aj keď sme sa chvíľu nevedeli v búrlivej atmosfére zorientovať.“

Milan Ivana (stredopoliar SR): "Je to super, musíme takto pokračovať ďalej. Škoda, že som svoju šancu nepremenil, veľmi som chcel dať gól. Ešteže ma zastúpili kamaráti. Domáci podľa mňa neboli tak dobre pripravení ako my. Predsa len nehrali žiadnu kvalifikáciu. Zostávame pri zemi a tešíme sa na ďalší duel."

Priebeh:

2. minúta - prvý priamy kop domácich. Ismail však z 25 metrov mieril len vysoko nad bránu
4.minúta - po faule na Filipa Šeba máme šancu zahrávať prvý priamy kop. Po Bruškovom kope obrovská šanca Slovenska. Po skrumáži napokon Šebo z piatich metrov gól nestrelil.
5. minúta: rohový kop rozohral Bruško priamo na hlavu Miloša Brezinského a ten krásnou hlavičkou strieľa úvodný gól Slovenska na majstrovstvách sveta!!!
8. minúta: brankár Kostoláni urobil obrovskú chybu a Salem Hamad sa rútil na prázdnu bránku našich. Jeho strelu však napokon zblokoval obranca Kostoláni
11. minúta: strela Abdulhadiho z diaľky skončila vysoko nad bránou Slovenska
15. minúta: Halenár centroval pred brankára Rabeeho, ten loptu neudržal, ale k odrazenej lopte sa nikto z našich nedostal
{+l4347,150x183}17.minúta: Kurty s Halenárom si vytvorili tlak, ale nedostali sa k zakončeniu
20.minúta: štandardná situácia Slovenska. po centri z pravej strany hlavičkuje Šebo tesne vedľa pravej žrde bránky domácich
23. minúta: po dlhom pase Ivanu ešte Šebo loptu nezískal, ale vzápätí sa po chybe domácich dostal do skvelej šance Halenár. Útočník Interu svoju šancu chladnokrvne premenil. 2:0!!!
26.minúta: tvrdá strela Bruška z priameho kopu z 25 metrov poriadne vystrašila Rabeeho. Na dvakrát však situáciu vyriešil
28.minúta: Ivana vystrelil z 22 metrov, jeho strela však nemala potrebnú razanciu
30.minúta: pomer striel je zatiaľ 6:3 pre Slovensko
32.minúta: domáci divácia žiadajú pokutový kop. Brezinský však Ismaila odzbrojil čisto.
34.minúta: prvú žltú kartu zápasu uvidel Al Wehaibi
37.minúta: Hassan prestrelil bránku Kostolániho z priameho kopu z 30 metrov
40.minúta: za tvrdý zákrok bol žltou kartou odmenený Marek Kostoláni
44.minúta: Ismail Matar vystrelil pomedzi nohy Bruška zo 17. metrov vedľa našej brány
45.minúta: Abdulla Ahmad fauloval Šeba a vidí štvrtú žltú kartu zápasu. Filipa odnášajú z ihriska na nosidlách
45+.minúta: Šebo sa vracia do hry. Skončil sa prvý polčas súboja SAE - Slovensko. Naši hrajú dobre a vedú 2:0.

46.minúta: začal sa druhý polčas. Slovensko nastúpilo v rovnakej zostave ako v prvom polčase
47.minúta: Ivana pekne zamotal hlavy obrane domácich, jeho nahrávka sa dostala k Marekovi Čechovi a ten strelou z 25. metrov nádhernou strelou prestrelil brankára Rabeeho. Vedieme 3:0!!!
49.minúta: prvé striedanie: domáceho Abdulhadiho strieda Darwush Ahmad
51.minúta: Halenár sa presadil na pravej strane, jeho center však Šeba prekvapil a lopta sa od neho odrazila mimo domácej bránky
53.minúta: priamy kop Matara skončil v múre Slovenska
54.minúta: v protiútoku sa rútil Ivana sám na brankára SAE, trafil však len žrď
55.minúta: Halenár našiel Ivanu, ten strieľa z ťažkej pozície do náruče Rabeeho{+r4351,150x191}
57.minúta: žltú kartu dostal strelec tretieho gólu Marek Čech
59.minúta: Šebo pekne zbehol po pravej strane a centrom našiel Halenára. Ten však páli vedľa brány
60.minúta: Saleda Hamada vystriedal Abdulla
61.minúta: veľká šanca domácich. Tariq Hassan sa dostal do dobrej pozície, v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval brankár Kostoláni, ktorý mu vybehol oproti
67.minúta: Sultán nevystrelil dostatočne razantne a Kostoláni nemal problémy
68.minúta: Filipa Šeba strieda ďalší útočník Filip Hološko
72.minúta: Matar našiel finálnou nahrávkou ponad Mareka Čecha Ali Al Wehaibiho a ten znižuje na 1:3!
74.minúta: Halenár sa z ničoho nič dostal do úniku, strelu však vyslal tesne vedľa Rabeeho bránky
75.minúta: Ivana nacentroval na vzdialenejšiu žrď, ale Halenár loptu nezasiahol.
76.minúta: Pečovský strieda Kurtyho
77.minúta: domáci mali šancu znížiť. Matar sa preplietol cez našu obranu a Sultan len len, že neskóroval
78.minúta: po Čechovom centri hlavou zakončil mimo bránu Hološko
79.minúta: na trávniku leží v bolesiach Bruško. Po krátkej pauze však pokračuje v hre
81.minúta: po akcii Ivanu a Halenára sa lopta dostala k Hološkovi a ten zvyšuje na 4:1!!!
83.minúta: z ihriska odchádza Žofčák, ktorého strieda Kamil Kopúnek
85.minúta: Halenár z voleja trafil presne do stredu bránky domácich a premárnil ďalšiu veľkú šancu
90.minúta: hlavný rozhodca nastaví tri minúty
91.minúta: čistá šanca Slovenska. Halenár dlho špekuloval, nakoniec nahral Hološkovi, ale tomu strelu vyrazil brankár domácich
Koniec: Slovensko vstúpilo do majstrovstiev sveta víťazstvom 4:1 nad domácou reprezentáciou SAE!!!