ProFutbal.sk ProFutbal.sk

K Gibraltáru vedie košická stopa, tréner viedol mládež MFK
zdroj:

K Gibraltáru vedie košická stopa, tréner viedol mládež MFK

Počas novembrového asociačného termínu odohrá slovenská reprezentácia medzištátny prípravný zápas 19. novembra proti Gibraltáru na štadióne v portugalskom meste Algarve

Počas novembrového asociačného termínu odohrá slovenská reprezentácia druhý medzištátny prípravný zápas 19. novembra proti Gibraltáru na štadióne v portugalskom meste Algarve. Čas úvodného výkopu ešte nie je známy. Informáciu priniesla oficiálna stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Gibraltár prijali v máji za 54. riadneho člena Európskej futbalovej únie (UEFA) a na seniorskej úrovni to bude pre túto krajinu prvá medzinárodná konfrontácia. Krajina nachádzajúca sa na južnom výbežku Pyrenejského polostrova bude účastníkom kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska a jej národné výbery do sedemnásť a devätnásť rokov sa už zúčastnili na bojoch o postup na ME 2014 daných vekových kategórií.

Gibraltár doteraz hrával iba neoficiálne medzištátne stretnutia. Od roku 1993 sa celkovo deväťkrát zúčastnil na tzv. Ostrovných hrách, napriek tomu, že geograficky nepatrí medzi ostrovy. V roku 2007 túto súťaž dokonca vyhral na gréckom Rodose, v roku 1995 skončil v domácom prostredí druhý za víťazným Grónskom.

Dočasným stánkom tejto exotickej reprezentácie je štadión v spomenutom portugalskom letovisku Algarve, na ktorom sa uskutočnilo niekoľko stretnutí ME 2004. V pláne je však výstavba multifunkčného štadióna Europa Point pre desaťtisíc divákov, ktorý plánujú dokončiť pred začiatkom kvalifikácie o postup na ME 2016.

Trénerom gibraltárskeho výberu je 48-ročný miestny rodák Allen Bula, ktorý sa v rokoch 2006 až 2010 venoval mládeži v MFK Košice. V jeho aktuálnom kádri sa nachádzajú futbalisti prevažne z domácej súťaže. Hŕstka legionárov pôsobí zväčša v kluboch zo šiestej a ôsmej najvyššej španielskej súťaže. Jedine útočník Adam Priestley pôsobí mimo Pyrenejského polostrova, keďže hráva za AFC Farsley zo štrnástej anglickej ligy.

Nomináciu Slovenska na medzištátne prípravné zápasy proti Poľsku (15. novembra vo Vroclave) a Gibraltáru oznámi tréner Ján Kozák v pondelok 4. novembra.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk