ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Neznáša prehry, s Duklou túži hrať európske poháre
zdroj:

Neznáša prehry, s Duklou túži hrať európske poháre

Dominik Rodinger pre profutbal.sk: "Stretávali sme sa u Miša Haneka. Opekali sme, večer vzal Mišo gitaru a spievali sme pri ohni. V akej sme boli pohode, bolo vidieť aj na ihrisku"

S futbalom začal v FSC Libuš, kam ho priviedla mama s babkou. Nasledovali kluby Bohemias 1905, Teplice, Xaverov Horní Počernice a dva angažmány na Slovensku: v Michalovciach a v Bratislave, kde spolu so hráčmi zo Slovana získal majstrovský titul. Následne si vyskúšal aj angažmán v španielskom Clube Deportivo Badajoz.

Bol to tretí klub v jeho kariére, ktorý skrachoval. Aj to bol dôvod na to, že sa rozhodol sa pre návrat do materského klubu. Pred pár mesiacmi však prijal ponuku vyskúšať {+r66182,150x100}si tretí slovenský angažmán a momentálne je brankárskou jednotkou banskobystrickej Dukly. "Som veľmi rád, že mám dôveru trénerov a dostávam šancu," nechal sa počuť gólman "vojakov" Dominik Rodinger.

V Corgoň lige nepôsobíte prvýkrát. Aké spomienky vo vás zanechalo obdobie strávené v Slovane?
"Musím ho rozdeliť na dve časti. Keď ma pán Černák ´kúpil´ z Michaloviec, bol som šťastný. Pod dohľadom starších hráčov ako Michal Hanek, Peter Černák, Ľubo Meszároš a Samo Slovák sme vytvorili jednu veľkú rodinu. Každý týždeň sme sa stretávali u Miša Haneka doma. Na dvore sme opekali, večer vzal Mišo gitaru a spievali sme pri ohni. Som presvedčený o tom, že to, v akej sme boli pohode, bolo vidieť aj na {+l66181,150x100}ihrisku. Dodnes si pamätám zápas s Artmediou, keď sme doma vyhrali 4:1 a po faule Pirosku na mňa sme sa začali biť s hráčmi Petržalky a ľudia boli z toho vo vytržení. Po zápase sme išli na večeru a počas cesty nás stretli naši fanúšikovia. Povedali nám, že boli na nás veľmi hrdí, pretože videli, že sme hrali jeden za druhého. Po príchode nového majiteľa, ktorý do tímu priviedol svojich hráčov, to už nebolo také. Väčšina futbalistov zdravého jadra musela klub opustiť aj po zisku titulu. Medzi nimi som bol aj ja..."

Povedzte nám, ktorý moment vo vašej doterajšej kariére by ste označili za najkrajší?
"Takých momentov je viac, ako len jeden. Určite k nim radím titul so Slovanom, výhru v Superpohári a aj každý zápas v Španielsku. Ale {+r39463,150x102}najviac pre mňa znamenalo asi to, že som mal možnosť odohrať zápas s českou reprezentáciou. Hoci bol neoficiálny. Trénoval som s nimi týždeň pred kvalifikačným zápasom s Talianskom. Možnosť trénovať s Rosickým, Sivokom, Kadlecom a mnohými ďalšími bol pre mňa ten najväčší zážitok a zároveň aj odmena. Našťastie je tam teraz veľa hráčov, ktorých som poznal z 21-tky, takže som nemal až takú trému. Ale keď som pred zápasom prišiel do šatne a na mojom mieste visel dres s číslom 1, trochu sa mi rozklepali kolená. No človek musí ďalej na sebe tvrdo pracovať a veriť, že prídu ďalšie a krajšie momenty."

Divácka kulisa je nesmierne dôležitá

{+l36444,150x113}Čím vás oslovila ponuka zo strany "vojakov"?
"V prvom rade treba povedať, že predtým som hral piatu ligu. Možnosť pôsobiť v Corgoň lige bola pre mňa výzva. A ja mám rád nové výzvy. Oslovilo ma vedenie a najmä tréner Hrnčár, ktorý ma pozná z môjho pôsobenia v Slovane. Mal som možnosť prísť na testy, keď bolo mužstvo v Rakúsku a ja som neváhal. Po prvom prípravnom zápase sme si k tomu niečo povedali a ja som už len čakal na pokyn, kedy môžem prísť natrvalo. Našťastie, dotiahlo sa to do úspešného konca a ja neľutujem, že som prijal túto ponuku."

S akými ambíciami ste prišli do Dukly Banská Bystrica?
"Pravidelne chytať, pomôcť mužstvu a odovzdať aj nejaké skúsenosti mladším chalanom. Ja osobne neznášam prehry, takže ma nebaví hrať niekde uprostred ligovej {+r35529,150x74}tabuľky. Chcel by som byť na jej čele až do posledného kola. Môj tajný cieľ je hrať európske poháre. Bol by to však asi zázrak, pretože sme mladý tím. Keď si však vybavím zápasy s Olympiakosom Pireus či na Ajaxe, poháňa ma to vpred. Chcem to zažiť znova a najradšej s mojimi terajšími spoluhráčmi. Chcem, aby to títo chalani tiež zažili a skúsili si, aké to je hrať proti európskym klubom."

Popíšte nám vaše dojmy z klubu, prostredia či atmosféry...
{+l33898,150x100}"Klub je rodinný, a to mi veľmi vyhovuje. Každý pozná každého, vie, akú má úlohu, a tak by to malo byť. Nikde na zápas to nie je ďaleko, takže aj miesto je super. Navyše, blízko je aj letisko. Toto vo mne vyvoláva pocity, že by sa tu malo hrať o viac, ako len o stred tabuľky. Aby sa spomínané výhody využili. Partia chalanov je skvelá, všetko mladí hráči s veľkým potenciálom. Čo sa týka atmosféry na štadióne, ´kotol´ za bránkou nás výborne povzbudzuje, za čo sme im vďační. Pri poslednom zápase v Trnave som sa utvrdil v tom, že domáce prostredie naozaj robí veľa. Som si istý, že keby hráči Trnavy nemali takých fanúšikov, ako majú, tak ten zápas proti nám neotočia. Ľudia ich vyložene poháňali vpred. My môžeme len dúfať, že na najbližší zápas so Slovanom príde veľa ľudí a pomôžu nám zdolať nášho súpera. Bez diváckej podpory sa totiž hrá ťažko."

{+r33584,150x188}Ako vnímate fakt, že ste "vytlačili" z brány dlhoročnú oporu, gólmana Petra Boroša?
"Nemyslím si, že som z nej Peťa vytlačil. Teraz chytám ja, za týždeň môže zasa on. Som rád, že máme spolu dobrý vzťah. Aspoň ja to tak cítim. Nemám s ním žiadny problém. V Zlatých Moravciach dokázal podržať chalanov, keď som ja cez týždeň ležal s horúčkami v posteli a nemohol som chytať. Tak by to jednoducho malo byť. Obaja musíme byť pripravení na každý zápas."

Cítite sa v Dukle futbalovo šťastný?
"Zatiaľ áno. Som veľmi rád, že mám dôveru trénerov a dostávam šancu. Futbalistu nič nepodporí viac ako to, keď cíti dôveru. Ja ju cítim a snažím sa ju oplácať dobrými výkonmi a výsledkami. Ako sa hovorí: ´Futbal mi zatiaľ chutí, teším sa na každý tréning, aj do kabíny a mám chuť na sebe pracovať.´ A to je základ."

Trénovať, trénovať, trénovať...

{+l33393,150x100}Ako sa vám páči v meste pod Urpínom? Chýba vám tam niečo?
"Mesto je krásne. Bývam blízko pešej zóny, takže to mám kúsok do centra, na štadión a aj do nákupného strediska. Našiel som tu aj skvelú reštauráciu, kde úžasne varia a nakoľko tam poznám majiteľa, trávim tam dosť času a odpočívam pri dobrom jedle. A čo mi chýba? Moja mama, sestra, babka, kamaráti a snúbenica. Bohužiaľ, má náročnú prácu, robí asistentku réžie filmu a momentálne s Američanmi natáčajú v Prahe. Ale verím, že keď skončia, tak príde za mnou."

Máte aj konkrétne zásady alebo filozofiu, ktorú vo futbale vyznávate?
{+r32783,150x125}"Áno, mám. Inšpiroval ma môj kondičný tréner Lukáš Stránsky, s ktorým som sa zoznámil v Prahe po mojom odchode zo Slovana. On ma naučil trénovať a úplne inak premýšľať. Nastavil moju hlavu tak, aby som sám trénoval tak tvrdo, aby pre mňa futbalový tréning nebol náročný. Vždy v lete som trénoval s chalanmi, čo hrajú NHL a keď som videl, ako na sebe pracujú, tak bolo pre mňa motiváciou vyrovnať sa im. Musel som sa naučiť zniesť veľkú bolesť, ale musím povedať, že teraz sa mi to v dobrom vracia a som tomu rád. Moja filozofia znie: ´Ak chceš byť lepší ako ostatní, musíš dvakrát toľko trénovať´."

Po odohranom zápase v domácom prostredí sa nedá nevšimnúť, že zo šatne nejdete vždy rovno domov, ale smerujete späť na ihrisko. Prečo?
{+l31273,150x188}"Súvisí to s tým, čo som hovoril v predchádzajúcej otázke. Už som sa dostal do takej tréningovej fázy, že vycítim, kedy potrebujem trénovať viac a dať si popoludní tréning v posilňovni, ísť si zabehať po schodoch alebo sa ísť vyklusať do lesa a ´vypnúť´. Po každom zápase sa snažím ísť vyskákať sa na desať minút na švihadle, dať si pár kľukov, cvikov na brucho, a potom dobrú ľadovú vaňu, aby som zo seba dostal únavu a na druhý deň nebol až tak unavený. Veľa toho po zápase aj tak nenaspím, takže ani nie je dôvod, aby som sa ponáhľal domov."

Čomu sa venujete okrem futbalu? Máte nejaké netradičné záľuby?
"Netradičné ani nie. Mám rád dobré jedlo, takže si rád uvarím dobrú večeru. Rád si pustím dobrý film, najmä podľa skutočných udalostí a taktiež rád jazdím v aute s hudbou nahlas."

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk