ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Skutok sa stal. A čo ďalej? Zmení sa niečo?
zdroj:

Skutok sa stal. A čo ďalej? Zmení sa niečo?

Nejde ani tak o pokutu 17 000 eur a zatvorenie Pasienkov na tri zápasy. Je nutné a priam pre slovenský futbal životne dôležité, spraviť rázne kroky

Na vytrhané sedačky či požiare v sektore fanúšikov sme si už, bohužiaľ, zvykli. Na bitky s bezpečnostnými službami sme si už zvykli tiež. Nehovoriac o tom, ako sa cez privreté oči pozeráme na ďalšie a ďalšie výtržnosti a vyčíňanie na tribúnach i mimo nich. Mnohí z nás nad tým len mávnu rukou a s myšlienkou "veď aj to patrí k futbalu", ideme ďalej.

Zvykli sme si a to bola chyba. A čo je ešte horšie, očividne si zvykli aj páni zo Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov. Ničnerobenie s futbalovým vandalizmom si vyžiadalo svoju ďalšiu daň v nedeľu večer na bratislavských Pasienkoch. A treba povedať, že vzhľadom na okolnosti bola zaplatená daň relatívne nízka. Nebol to prvý incident medzi fanúšikovskými obcami, no zaráža jeho jednoduchosť a ľahkosť. Prísť na štadión s delobuchom, odpáliť ho na mieste, na ktoré by sa dotyčný ani nemal dostať, a následne pokojne odkráčať zo štadióna do bratislavských ulíc. Keď si spomenieme na to, ako novinárov na press miestach na tribúne sekíruje bezpečnostná služba za to, že nemajú minerálnu vodu preliatu v pohároch, ale vo fľaši, tak je pre nás celá táto situácia priam nepochopiteľná.

Skutok sa stal, definitívny trest bude vyrieknutý. A čo ďalej? Zmení sa niečo? Zmenilo sa niečo po posledných incidentoch, ktorých je v histórii slovenského futbalu ako húb po daždi? Pomohol kamerový systém k zlepšeniu situácie? Odpovie si každý sám… Faktom je, že slovenský futbal opäť prišiel o ďalších fanúšikov. Slušných fanúšikov. A pritom to v doterajšom priebehu nového ročníka vyzeralo po tejto stránke tak nádejne.

Potrestané by malo byť aj ničnerobenie kompetentných. Kto vyvodí dôsledky prameniace z dlhodobého neriešenia problémov na štadiónoch? Kto prikáže nahradiť nedostatočný kamerový systém, ktorý za roky fungovania prispel k zlepšeniu situácie len minimálne, ak vôbec? Nájde sa niekto, kto prepracuje disciplinárny poriadok účelne a efektívne? Kto ukáže fanúšikom, že nie sú sami sebe pánmi a ich právomoci sú ohraničené? Fajn, je tu projekt nových či zrekonštruovaných štadiónov, ale nestačí len niečo postaviť zo železobetónu. Je nutné zmeniť aj vyššie vymenované veci. Nejde ani tak o pokutu 17 000 eur a zatvorenie Pasienkov na tri zápasy. Je nutné a priam pre slovenský futbal životne dôležité urobiť rázne kroky, ktoré možno pre mnohých fanúšikov nebudú populárne, no bez nich to zrejme nepôjde…

A teraz nehovoríme len o nedeľňajších udalostiach na Pasienkoch. Fanúšikovia, ktorým skutočne záleží na slovenskom futbale, musia vyvinúť tlak na Slovenský futbalový zväz či Úniu ligových klubov. Žijeme v 21. storočí, v modernej elektronickej dobe, v čase sociálnych sietí. Spojme sa pre futbal - ak to bude nutné, dokážme to aj bez pomoci oficiálnych orgánov a inštitúcií a vyžeňme tie hyeny zo všetkých štadiónov.

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk