ProFutbal.sk ProFutbal.sk

"Gang" Le Giang v Corgoň lige
zdroj:

"Gang" Le Giang v Corgoň lige

"Až pred chvíľkou som sa dozvedel, že to vystrelil môj brat. Pripísal som si na konto aspoň jednu chytenú loptu, takže som rád," dodal so smiechom brankár Žiliny Patrik Le Giang

Ich otec Nam prišiel pred rokmi z Vietnamu študovať na Slovensko, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Katarínou. Obaja synovia, ako Emil, tak i Patrik, sa dali na futbalovú cestu. Z jedného je dnes brankár, z druhého útočník. A v nedeľňajšom piatom corgoňligovom kole sa postavili proti sebe - Patrik v bráne Žiliny, Emil si obliekol dres Nitry. Aj keď výsledok 4:4 by mohol naznačovať, že to bol poriadny bratovražedný súboj, Emil Le Giang sa dostal na ihrisko až v 84. minúte, keď vystriedal Šimona Šmehyla.

Chytil bratovu strelu

Aj napriek tomu, že na hraciu plochu prišiel Emil v záverečnej desaťminútovke, stihol vyslať aj jednu strelu na svojho brata Patrika. "Bola to odrazená lopta a išli sme k {+r65806,150x225}nej dvaja. Napokon som to zobral na seba a vystrelil som. Bolo by krásne, ak by padol z toho gól, pretože išlo o môj prvý dotyk s loptou," skonštatoval krátko po nedeľňajšom stretnutí pod Dubňom Emil Le Giang.

"Ani som nevedel, že strieľal môj brat. Až pred chvíľkou som sa dozvedel, že to vystrelil on. Pripísal som si na konto aspoň jednu chytenú loptu, takže som rád," dodal so smiechom na margo predmetného streleckého pokusu Patrik Le Giang.

"Po zápase sme sa ešte veľmi nerozprávali. Len sme sa objali a išli sme každý do svojej kabíny," pokračoval mladší Patrik.

Bratia ale boli v kontakte deň pred zápasom. "V sobotu sme spolu krátko telefonovali. Vedel som, že Patrik bude v bráne a ja som dúfal, že sa dostanem na ihrisko počas zápasu," skonštatoval Emil a dodal: "Po stretnutí sme prehodili len zopár slov. Detaily si rozoberieme neskôr. V podstate sme sklamaní obaja. Ja, lebo sme nevyhrali a Patrik kvôli tomu, že v podstate skoro všetky strely skončili v jeho sieti."

Obaja súrodenci sú odchovancami žilinského klubu. "Po dlhšom čase som bol opäť v Žiline. Poznám viacerých chalanov zo šatne. S niektorými som vyrastal v mládežníckych kategóriách, s inými som hral v 'béčku'. Veľmi som sa tešil na toto stretnutie, pretože bolo pre mňa {+l50982,150x136}trochu špecifickejšie, než ostatné. Bol som viac namotivovaný a chcel som sa dostať na ihrisko čo najskôr. Som rád, že som si mohol zahrať aspoň nejakých desať minút," pokračoval Emil Le Giang.

Aj keď sa na Slovensku nestáva často, aby proti sebe nastúpili v súťažnom zápase dvaja bratia, pre Le Giangovcov to nebola premiéra. "Hrali sme už proti sebe asi pred rokom a pol. Vtedy som bol hráč Rimavskej Soboty a zhodou okolostní, tiež to bolo proti môjmu bývalému klubu - Michalovciam. Obaja sme nastúpili v základnej zostave. Dal som mu gól na 1:0 a dúfal som, že sa mi niečo podobné podarí aj v Žiline. Bohužiaľ, nevyšlo to. Ak by sme v Žiline vyhrali, tak by mi to bolo jedno. Všetko vyzeralo veľmi sľubne," pokračoval starší z futbalovej dvojice.

Uvažoval aj o ukočení futbalovej kariéry

Kariéra Patrika Le Gianga je viac-menej priama. Od roku 2008 je v Žiline, v sezóne 2011/2012 absolvoval hosťovanie v druholigových Michalovciach a dnes bojuje o miesto {+r65803,150x117}v bráne "žlto-zelených" s Martinom Dúbravkom a Martinom Krnáčom.

Emil Le Giang má futbalový osud trochu komplikovanejší. Ako šestnásťročný prežil jeden rok v mládežníckom tíme 1. FC Norimberg. Následne sa vrátil na Slovensko a zamieril rovno pod Dubeň. Okrem Žiliny a hosťovania v Michalovciach prešiel aj klubmi Rimavská Sobota, Karviná a Fiľakovo. "Aj napriek môjmu pomerne mladému veku som si už prešiel mnohými zraneniami, ktoré pribrzdili moju kariéru," pokračoval pre profutbal.sk Emil Le Giang a dodal: "Poviem pravdu, už som počítal aj s tým, že ukončím kariéru profesionálneho futbalistu a budem hrať futbal len v niektorej nižšej súťaži a dám sa na štúdium alebo sa niekde zamestnám."

"Šťastie je vrtkavé. Na mňa sa usmialo, keď som stretol pána Moravčíka. Mal som ísť hrať do klubu z nižšej rakúskej ligy a na prípravnom zápase bol aj on. Opýtal sa {+l65804,150x118}ma, či by som to nechcel skúsiť v Nitre. Ponúkol ma vedeniu i trénerovi a od leta som teda v Nitre," opísal, ako sa dostal pod Zobor: "Hral som pod ním v mládežníckych reprezentáciách, takže sme sa poznali navzájom. Súhlasil som. Povedal som si, že za skúšku nedám nič."

Aby futbalových zranení nebolo málo, Emila Le Gianga postihla aj choroba. "Na začiatku roka som mal zápal mozgových blán, takže som sa dostával do formy len postupne. Bolo to veľmi náročné. Som veľmi rád, že môžem byť v Nitre a hrať Corgoň ligu. Beriem to ako druhú šancu začať odznova," pokračoval dvadsaťdvaročný útočník.

"Je to pre mňa veľká motivácia. Vážim si každú minútu. Či už v zápase, ale i na tréningu. S odstupom času a po všetkých skúsenostiach so zraneniami mám na všetko {+r65807,150x136}iný pohľad. Som v tomto smere skúsenejší a vyzretejší. Vážim si zdravie a snažím sa robiť pre futbal všetko. Dúfam, že mi to pôjde," doplnil Emil Le Giang.

"Myslím pozitívne. Nevraciam sa k tomu, čo bolo. Je pre mňa veľká motivácia, že som sa opäť dostal do corgoňligového klubu. Beriem to ako svoju veľkú šancu. Snažím sa a budem sa snažiť, aby som hrával čoraz častejšie a pravidelnejšie. Verím, že sa mi časom podarí prepracovať sa do základnej zostavy," uzavrel brat žilinského gólmana.

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk