ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bratislava bude mať Národný futbalový štadión, prispeje i štát
zdroj:

Bratislava bude mať Národný futbalový štadión, prispeje i štát

"Podľa stavebných firiem, ktoré sa prihlásili do výberového konania, je najskorší termín výstavby od osemnástich do dvadsiatich mesiacov," vraví Ivan Kmotrík

Slovensko bude mať Národný futbalový štadión. Práve v tomto duchu sa niesla tlačová konferencia ŠK Slovana Bratislava pred novou ligovou sezónou. Búracie práce na Tehelnom poli sa začali v stredu popoludní, na tomto mieste má totiž stáť aj nový národný stánok, ktorý bude tiež domovom futbalistov úradujúceho corgoňligového majstra.

Za viac, než 70 miliónovou výstavbou stojí podnikateľ Ivan Kmotrík, spolufinancovať ju však bude aj štát. „Chceli sme ísť bežnou cestou, kde šesťdesiat percent investícií kryje štát a štyridsať percent spolufinancuje samospráva v kombinácii s investormi. U nás táto možnosť nie je, pretože si uvedomujeme finančnú{+r65018,150x100} situáciu, v ktorej je momentálne naše hlavné mesto i štátny rozpočet. Potešíme sa preto každej sume, ktorou nám štát prispeje a napomôže nám ku kvalitnejšej výstavbe. Podľa môjho predpokladu bude štát výstavbu spolufinancovať vo výške približne štyridsať percent. Vlastníkom nového štadióna bude akciová spoločnosť Národný futbalový štadión, resp. Slovan Bratislava,“ objasnil Ivan Kmotrík, podľa ktorého by k novému štadiónu mali patriť i ďalšie budovy. „Peniaze zo štátnej investície pôjdu výlučne do štadióna. Všetko ostatné je iba môj zámer, ktorý sa môže zmeniť.“

V okolí vynoveného Tehelného poľa by mali byť i bytové priestory, či administratívna budova. Hoci bola maketa projektu odhalená na spomínanej tlačovej konferencii, je možné, že sa bude výrazne meniť. Jedinou istou súčasťou je futbalový štadión.

„Prioritou je momentálne štadión, ten sa meniť nebude. Chceme v Bratislave postaviť niečo naozaj pekné a funkčné. Je pravda, že chcem vytvoriť celoročne funkčný projekt, ktorý bude žiť vlastným životom. To znamená, že počítame aj s výstavbou bytov a administratívnej budovy. Aké budú vysoké ale zatiaľ nemožno predikovať, to ukážu až najbližšie {+l65009,150x225}mesiace, pretože trh s bytmi je presýtený. Dnes máme istú maketu, na ktorej sa môže zmeniť takmer všetko okrem futbalového štadióna,“ objasnil majoritný financovateľ projektu.

S búracími prácami sa začalo ihneď po ukončení tlačovej konferencie. Presný dátum začiatku výstavby zatiaľ nie je známy, no malo by to byť čo najskôr. Slovenská reprezentácia, či Slovan Bratislava by mohli hrať svoje prvé zápasy na novom štadióne najskôr o dva roky.

Našim prvoradým cieľom je dodržať najvyššiu kvalitu pri výstavbe, aby sme mohli privítať aj veľké zápasy medzinárodného významu. Momentálne je ťažké odhadnúť, kedy bude výstavba ukončená. Rátame s tým, že do štyroch mesiacov sa nám podarí zbúrať starý štadión. Ide o najskorší termín, aký je možné dohodnúť. Potom by bolo reálne, že by sa výstavba začala koncom tohto a začiatkom budúceho roku. Podľa stavebných firiem, ktoré sa prihlásili do výberového konania, je najskorší termín od osemnástich do dvadsiatich mesiacov,“ vraví Ivan Kmotrík.

Keďže spolufinancovateľom celého projektu je aj štát, musí mať z výstavby isté benefity. Tie by sa mali prejaviť najmä pri reprezentačných podujatiach.

Je viac ako logické, že pokiaľ sa bude na výstavbe podieľať aj štát, musíme vyjsť v ústrety všetkým reprezentáciám. Preto sa budú hrať všetky zápasy národného tímu na Národnom futbalovom štadióne bezplatne,“ povedal Kmotrík. Na doplňujúcu otázku, či financuje štadión ako jediný súkromný investor odvetil s úsmevom: „Kto iný?“

Zatiaľ nie je známe ani to, ktoré firmy by mali zákazku realizovať. Podľa slov majiteľa výstavby je však počet záujemcov naozaj hojný.

Naozaj neviem povedať, ktoré firmy sa uchádzajú o túto zákazku. Ide o dvojciferné číslo, je ich asi dvanásť alebo trinásť, v blízkej dobe by sme sa mali dopracovať k piatim – šiestim. V každom prípade, ak bude istú čiastku hradiť štát, musíme robiť aj verejné obstarávanie. Čakajú nás tak určite ešte aspoň tri kolá {+r64490,150x100}výberových konaní. Musíme sa dostať na najnižšiu možnú sumu, nechcem teraz len tak hádať čísla,“ doplnil Ivan Kmotrík.

Spoluprácu si pochvaľuje aj SFZ

Radosť z výstavby nového národného štadióna neskrýval ani prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Podľa neho je momentálny stav hanbou.

Som veľmi rád, že po dnešnom dni môžem povedať, že jediným štátom, ktorý nemá svoj národný štadión v hlavnom meste je Moldavsko. My sa tak pripojíme k civilizovanejšej časti Európy. Slovenský futbalový zväz bude mať v priestoroch Národného futbalového štadióna svoje sídlo a rovnako tu bude umiestnená aj Sieň slávy. Pre všetky reprezentácie budú zápasy bezplatné, platiť budeme iba služby. Chcem sa touto cestou poďakovať vláde, na čele s Róbertom Ficom, za to, že vníma, že najväčšie športové hnutie u nás, by nemalo zostať na okraji spoločnosti. Po dvadsiatich rokoch budeme mať konečne kvalitnú infraštruktúru a aj v tomto smere sa zaradíme do Európy. Chcem sa poďakovať aj Ivanovi Kmotríkovi, lebo investovať súkromné peniaze do takej investície, akou je futbalový štadión, dnes nie je bežné,“ vyjadril sa Ján Kováčik.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk