ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po rokoch v Nemecku zamieril bližšie k domovu
zdroj: Miroslav Gašidlo/ŠK Slovan Bratislava

Po rokoch v Nemecku zamieril bližšie k domovu

"V Nemecku chodí na štadión cez tridsaťtisíc ľudí, tribúny sú stále plné. Bol by som veľmi rád, ak by to takýmto štýlom fungovalo aj na Slovensku," vraví nová posila bratislavského Slovana Pavel Fořt

Futbalové prázdniny sa pomaly, ale isto končia a všetky kluby sa pripravujú na nový ligový ročník. Úradujúci šampión nie je výnimkou a pri pohľade na letné zmeny v kádri bratislavského Slovana možno povedať, že Bratislavčania svoj tím sympaticky vystužili. Okrem mladíka Mateja Jakúbeka pribudlo skúsené duo Miloš Josimov a Pavel Fořt. Zatiaľ čo srbský legionár by mal byť veľkým prínosom pre defenzívu, od českého útočníka sa očakávajú najmä góly.

{+r64493,150x169}„Som útočník a je pochopiteľné, že sa odo mňa čakajú najmä góly. V Slovane je plno technicky dobre vybavených hráčov, ktorí si vedia loptu podržať i vymyslieť zmysluplnú akciu. Uvidíme ako sa nám bude dariť počas ligy, pretože rozdiel medzi prípravou a majstrovskými zápasmi je vždy veľký. Na Slovensku som menej než tri týždne a stále sa ešte iba spoznávam s okolím. Herný štýl sa mi po ofenzívnej stránke pozdáva, robiť dlhodobé závery je však privčasné,“ povedal Pavel Fořt, ktorému sa v príprave gólovo darí.

Dobre stavaný hrotový útočník prichádza do nášho hlavného mesta z nemeckých Drážďan. Práve v Bundeslige strávil tento český legionár svoje posledné sezóny. Prechod z nemeckej súťaže do slovenskej je dozaista značný.

„Je to pre mňa niečo nové. Posledné štyri roky som strávil v Nemecku a je pochopiteľné, že v Slovane je príprava mierne odlišná. Zatiaľ si zvykám na nové podmienky. Spoznávam sa s novými spoluhráčmi, snažím sa zžiť s novým herným štýlom a podobne. Povedal by som, že zatiaľ mi to ide celkom dobre. Samozrejme, vždy to môže byť lepšie. Do prvého majstrovského stretnutia nám zostáva už iba pár dní, tak dúfam, že dovtedy bude všetko tip top,“ vraví Fořt.

Nie celkom neznáme prostredie

Napriek tomu, že Pavel Fořt na Slovensku nikdy nepôsobil, neprichádza do neznámeho prostredia.{+l64887,150x183} Zapadnutie do nového kolektívu mu určite uľahčil fakt, že viacerých spoluhráčov poznal už z predošlých pôsobísk.

Jirka Kladrubského i Igora Žofčáka som poznal ešte z môjho pôsobenia v Česku, keď som obliekal dres Slávie Praha. S ostatných chalanov si pamätám ešte Jura Halenára, ktorý hrával v mládežníckych reprezentáciách. Nie je tu ani jazyková bariéra, a preto som nemal žiadny problém zapadnúť do kolektívu,“ pochvaľuje si rýchle etablovanie sa Pavel Fořt.

Futbalové cesty sú naozaj nevyspytateľné a človek nikdy nevie, kade povedú. Mládežnícky reprezentant mohol do Bratislavy zamieriť už pred rokmi, keď o neho Slovan prejavil záujem.  Prišla však zaujímavá ponuka a prednosť dostalo Nemecko. S pribúdajúcimi rokmi sa menia i priority, a preto uspel tentoraz Slovan.

„Slovan o mňa prejavil záujem už pred mojim odchodom do Drážďan. Bolo to však dva roky vzad a ja som následne hral druhú Bundesligu. Moja priorita vtedy bola Nemecko. Futbalový život je však veľmi vrtkavý. Raz je tím hore, raz dole. Skúsil som si to a bol som s touto časťou kariéry veľmi spokojný. Teraz som na Slovensku a dúfam, že to bude vydarený angažmán,“ vraví Fořt stojac pred novou výzvou.

Iný svet

O futbalových podmienkach v Nemecku je asi zbytočné písať. V krajine, ktorá momentálne žije futbalom je azda všetko úplne inak ako u nás, kde sa futbal musí dostať zo silnejúcej letargie. Najväčší rozdiel v zázemí je podľa Fořta na tribúnach.

{+r64886,150x111}„Podmienky pre hráčov sú na Slovane naozaj dobré. Čo sa týka tréningového zariadenia, skutočne sa niet na čo sťažovať. Fanúšikov Slovana som zatiaľ nemal šancu spoznať, no z toho, čo viem bude rozdiel najmä v tomto smere. V Nemecku chodí na štadión cez tridsaťtisíc ľudí, tribúny sú stále plné. Bol by som veľmi rád, ak by to takýmto štýlom fungovalo aj na Slovensku. Ak sa nám podarí postúpiť do Ligy majstrov, prečo nie? Bolo by to výborné,“ vraví Pavel Fořt a pokračuje: „Ľudia sú v Nemecku futbalom naozaj nadšení a žijú ním. Hral som dlhé roky v Česku a Gambrinus liga je so slovenskou súťažou podobná, takže to môžem porovnať. Ja som však presvedčený, že keď budeme podávať dobré výkony, ľudia si cestu na štadión nájdu a bude tiež vypredané.“

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk