ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kozák nový tréner slovenskej reprezentácie
zdroj: Peter Hric

Kozák nový tréner slovenskej reprezentácie

Ján Kozák: "Viesť národný tím je nielen výzva, ale aj obrovská zodpovednosť. Jednoducho povedané: reprezentácia, to sa neodmieta"

Novým trénerom slovenskej reprezentácie sa v utorok stal Ján Kozák. Päťdesiatdeväťročný kouč (nar. 17. apríla 1954) vo funkcii nahradil odvolané duo rovnocenných hlavných koučov Stanislava Grigu a Michala Hippa. Informoval o tom prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik na krátkom brífingu po zasadnutí výkonného výboru SFZ.

"Z prítomných jedenástich členov výkonného výboru SFZ bolo desať za Jána Kozáka, jeden sa zdržal hlasovania. S novým reprezentačným trénerom sme sa dohodli na {+r62971,150x188}kontrakte od 2. júla 2013 do 30. novembra 2015, zmluvu podpíšeme na budúci týždeň," uviedol prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a pokračoval: "Zloženie realizačného tímu ešte nie je definitívne, bude v kompetencii hlavného kormidelníka. Jediná známa pozícia v tejto chvíli je asistent trénera - bude ním Štefan Tarkovič."

Podľa slov šéfa "zväzu" na budúci týždeň sa uskutoční oficiálna tlačová beseda s Jánom Kozákom. Pokiaľ ide o utorkové rokovanie výkonného výboru SFZ, trvalo veľmi krátko a meno nového kouča národného tímu bolo jednoznačné. "Hneď po súhlasnom stanovisku členov výkonného výboru som sa telefonicky spojil s Jánom Kozákom, ktorý sa poďakoval za dôveru. Veľmi sa teší na novú výzvu. Pán Kozák zdôraznil, že jeho aj celý Slovenský futbalový zväz čaká veľmi náročná práca a tvrdá drina," skonštatoval ďalej Ján Kováčik.

"Viesť národný tím je nielen výzva, ale aj obrovská zodpovednosť. Jednoducho povedané: reprezentácia, to sa neodmieta. S prezidentom MFK Košice Blažejom Podolákom máme korektné vzťahy. Ešte v minulosti mi hovoril, aby som sa uchádzal o funkciu trénera futbalistov Slovenska. Aj teraz mi vyslovil podporu, čo ma veľmi potešilo," uviedol nedávno pre agentúru SITA bývalý československý reprezentant a najlepší hráč bývalej ČSSR za rok 1981 Ján Kozák.

{+l63516,150x118}Ako je známe, pre doterajší tandem Griga, Hipp sa stala osudnou júnová remíza vo Vaduze s Lichtenštajnskom (1:1) v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta do Brazílie. Slováci nesklamali v predmetnom stretnutí len výsledkovo, ale najmä herne a takmer určite prišli o možnosť predstaviť sa na svetovom šampionáte v roku 2014. Členovia exekutívy SFZ odvolali Grigu s Hippom na mimoriadnom zasadnutí 13. júna, odvtedy bol národný tím SR bez šéfa realizačného tímu.

Ján Kozák sa stal v poradí jedenástym trénerom slovenskej reprezentácie v ére samostatnosti. Päťdesiatdeväťročný kouč nahradil vo funkcii odvolanú dvojicu hlavných kormidelníkov Stanislav Griga, Michal Hipp, ktorí predčasne skončili pri kormidle 13. júna. O mene nového hlavného trénera SR rozhodlo utorňajšie zasadnutie výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ).

Prehľad doterajších hlavných trénerov reprezentácie SR:

Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995)
Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998)
Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999)
Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2001)
Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003)
Dušan Galis (1. 1. 2004 - 12. 10. 2006)
Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008)
Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. 4. 2012 - 13. 6. 2013)
Ján Kozák (2. 7. 2013 - platná zmluva do 30. 11. 2015)

Pozn.:
Tréneri dočasne poverení vedením A-mužstva SR:
- Dušan Radolský (vo funkcii od 23. 10. 1998 do 10. 11. 1998, na svojom konte má jeden prípravný zápas v Bratislave s Poľskom /1:3/)
- Anton Dragúň (17. 11. 1999 - 25. 11. 1999), keďže vtedajší hlavný tréner Jozef Adamec nemohol pre zdravotné problémy odletieť na zájazd do Južnej a Strednej Ameriky, v štyroch stretnutiach /bilancia 1 - 0 - 3/ na tomto turné viedol reprezentačné mužstvo jeho vtedajší asistent A. Dragúň.
- Michal Hipp (bol poverený SFZ vedením tímu 29. februára 2012 v Burse proti domácim Turkom /víťazstvo SR 2:1/) 

Vizitka Jána Kozáka st. - nového trénera slovenskej futbalovej reprezentácie, ktorý v utorok nahradil vo funkcii dvojicu odvolaných hlavných koučov Stanislava Grigu a Michala Hippa:
Meno: Ján Kozák
Dátum a miesto narodenia: 17. apríla 1954 v Matejovciach nad Hornádom
Post: Stredopoliar

Hráčska kariéra:
- Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves (začiatok kariéry - 1974), Lokomotíva Košice (1974 - 1980), Dukla Praha (1980 - 1982), Lokomotíva Košice (1982 - 1986), RFC Bressoux (1986 - 1987), Seraing Liége (1987), FC Bourges (1987 - 1988), Lokomotíva Košice (1988 - 1990). Celkovo absolvoval v najvyššej československej súťaži 254 duelov a dosiahol v nich 51 gólov.
- reprezentácia Československa (1976 - 1984) so štatistikou 55 zápasov a 9 gólov

Trénerská kariéra:
- Lokomotíva Košice, 1. FC Košice (1996 - 1997), 1. FC Košice (1998 - 1999), Zemplín Michalovce (2002 - 2003), Steel Trans Ličartovce (2004 - 2005), MFK Košice (2005 - 2009), MFK Košice (2012 - súčasnosť)

Najväčšie úspechy:
- ako hráč majster Československa (1982), trojnásobný držiteľ Československého pohára (1977, 1979, 1981), tretie miesto na ME 1980 v Taliansku, Najlepší futbalista ČSSR (1981), dvakrát tretí v ankete o Futbalistu roka ČSSR (1979, 1980), účastník MS 1982 v Španielsku.
- ako tréner dvojnásobný majster SR (1997, 1998), víťaz Slovenského pohára (2009). Priviedol 1. FC Košice ako prvý slovenský klub do hlavnej fázy Ligy majstrov. V sezóne 1997/1998 jeho zverenci prehrali v nesmierne náročnej konkurencii všetkých šesť zápasov v rámci B-skupiny LM: podľahli hráčom Manchestru United (0:3 a 0:3), Feyenoordu Rotterdam (0:2 a 0:1) i Juventusu Turín (0:1 a 2:3). Držiteľ Ceny fair play MUDR. Ivana Chodáka za roky 2007 a 2008.

Charakteristika:
Známy svojou výbušnou povahou a nekompromisným prístupom ku svojim zverencom, ale aj cieľavedomou a systematickou prácou. Aj z neznámych futbalistov dokázal vychovať vynikajúcich hráčov.

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk