ProFutbal.sk ProFutbal.sk

O svetoznámom klube už nesníva, láka ho exotika
zdroj:

O svetoznámom klube už nesníva, láka ho exotika

Pavel Vrána: Medzi úspechy radím aj tretie miesto v Corgoň lige s nitrianskym klubom a zároveň účasť v pohároch. Tie som si však už zahrať, nemohol, pretože Brno ma stiahlo z hosťovania"

Útočná posila banskobystrickej Dukly, predtým obliekajúca dres Karvinej, začala v prvých jarných zápasoch plniť svoju misiu pod Urpínom. Otvorením si streleckého účtu na žilinskom trávniku a presným zásahom do siete Trnavčanov na domácej pôde dopomohol odchovanec brnenského futbalu k dôležitým šiestim bodom. Predstavujeme novú akvizíciu v radoch "vojakov" útočníka Pavla Vránu.

Prvý slovenský angažmán bol úspešný

Predstavte nám vašu hráčsku minulosť. Kde ste doteraz pôsobili?
"V mojej doterajšej profesionálnej kariére som prešiel ôsmimi klubmi. To už asi nie je malé číslo. Pokiaľ by som ich mal vymenovať, začal by som materským klubom, {+r62236,150x154}ktorým je 1. FC Brno. Odtiaľ som následne odchádzal na hosťovania, prípadne prestup. Brno, 1. FC Slovácko, Nitra, HFK Olomouc, FK Dukla Praha, MFK Karviná, Piast Gliwice a momentálne Dukla Banská Bystrica. Aj keď v každom klube som zažil svetlé aj tmavé stránky, nemôžem povedať, že by som bol niekde vyslovene nespokojný. Vždy som mal možnosť hrať vedľa nejakej futbalovej ikony a získavať skúsenosti. Pokiaľ by som však mal vyzdvihnúť jeden klub, bola by to Nitra, kde som prežil asi najlepšiu sezónu. Bola tam nielen skvelá partia hráčov, ale najmä tréner, ktorého veľmi uznávam - Pavel Hapal. A taktiež Oto Brunegraf."

Aký najvýraznejší úspech ste dosiahli?
"Pre mňa je úspech už to, že som si splnil svoj detský sen stať sa profesionálnym futbalistom. Mať svoju záľubu ako zamestnanie. Robiť to, čo ma baví. Medzi úspechy radím aj tretie miesto v Corgoň lige s nitrianskym klubom a zároveň účasť v pohároch. Tie som si však už zahrať, bohužiaľ, nemohol, pretože Brno ma stiahlo späť z hosťovania."

Priblížte nám spomínaný angažmán pod Zoborom...
"V Nitre som hral počas ročníka 2007/2008. Naskočil som už do rozbehnutej sezóny, kedy sa mužstvo pohybovalo na prvej priečke. Už tento fakt vo mne vyvolával pocit, že by sa mohol podariť celkovo skvelý výsledok. Bohužiaľ, k mojej smole, som sa po dvoch odohratých kolách zranil a dlhší čas som bol mimo hry. Ale aj tak na Nitru spomínam rád."

Posledné pôsobisko bola Karviná. Možno povedať, že ste odtiaľ odišli s pozitívnymi skúsenosťami?
"Napriek malým nezhodám, ktoré tam boli, by som povedal, že prevládajú pozitívne skúsenosti. Aj v tomto klube som mal možnosť stretnúť sa s ikonami futbalovej scény, ako boli napríklad Radek Slončík, René Bolf či tréner Karel Kula. Do Karvinej som prišiel počas jarnej časti sezóny z Dukly Praha, ktorá následne v tom roku postúpila do Gambrinus ligy. Prial som si vybojovať postup aj s Karvinou. Realita však bola iná, čo ma doteraz mrzí! Karviná je finančne stabilizovaný klub, čo je v dnešnej dobe veľké pozitívum. Čo sa týka tréningových plôch a regenerácie, má dobré zázemie. V blízkej dobe by sa mala začať výstavba nového krásneho štadióna. Čo mi však chýbalo, bola lepšia klubová koncepcia. Často sa menil káder a myslím si, že to potom dosť sťažovalo splniť cieľ, akým je postup do najvyššej ligy. V tomto ohľade by som chcel vyzdvihnúť prácu v Dukle Praha, kde koncepcia fungovala a viedlo to k postupu."

Z Karvinej do Banskej Bystrice

{+l62078,150x225}Prekvapila vás ponuka zo strany banskobystrickej Dukly?
"Áno, prekvapila. Mal som síce aj iné ponuky, ale neboli také konkrétne, ako táto."

A čím oslovila najviac?
"Pár dní po tom, ako som sa dozvedel o ponuke z Dukly, som sa stretol s vedením klubu. Prediskutovali sme určité veci a utvrdilo ma to v tom, že ich ponuka je konkrétna. Následne už záležalo len na mne, či o svojich futbalových kvalitách presvedčím aj trénerov. To sa mi, dúfam, podarilo a urobím všetko pre to, aby to tak bolo aj naďalej. Druhý fakt, ktorý dosť zavážil bol, že po pôsobení v druhej českej lige som dostal šancu zahrať si opäť v najvyššej súťaži."

Mali ste v tom čase nejaké informácie o Dukle?
"Predtým som v Banskej Bystrici ešte nebol, ale informácie som si pozbieral od bývalých spoluhráčov alebo kamarátov, ktorí tu už pôsobili. Takže nemôžem povedať, že by som išiel do úplne neznámeho prostredia."

Neobávali ste sa toho, že idete do klubu, ktorý bude na jar bojovať o záchranu?
"Takéto pocity a myšlienky som si nepripúšťal, ani som nad nimi nepremýšľal. Viem, že v mužstve je sila aj potenciál na to, aby sme boli na vyššej pozícii, ako sa nachádzame."

S akými očakávaniami ste prišli medzi "vojakov"?
"Stať sa stabilným hráčom základnej zostavy a svojou prácou dopomôcť k tomu, aby sa mužstvo posunulo tabuľkovo nahor."

Prvé jarné zápasy boli z vášho pohľadu úspešné. Chytili ste sa aj gólovo. Prezraďte, čím to je?
"Ťažko povedať. Hoci som útočník, nevytváram si sám na seba pred zápasom zbytočný tlak, že za každú cenu musím dať gól. Na ihrisko idem s cieľom pomôcť mužstvu k dobrému výsledku. To, že dám gól, je asi odmena. Ale zasa, je to vlastne výsledok snaženia celého mužstva. Bez poctivej práce každého hráča sa totiž zmenšuje šanca na strelenie gólu. V opačnom prípade sa vytvára viac gólových situácií, a tým je vyššie šanca skórovať. Určite vyhľadávam gólové príležitosti, alebo aspoň minimálne to, ako ich pripraviť. Potom už tak trochu záleží aj na povestnom šťastí a byť v pravú chvíľu na tom správnom mieste."

Pôsobenie v exotickej krajine je veľmi lákavé

Máte za sebou prvé jarné kolá v Corgoň lige. Ako vnímate jej úroveň, štadióny, divácku kulisu?
"Je trochu vidieť, že dve alebo tri mužstvá majú proti ostatným navrch. Keď to napríklad porovnám s českou ligou, tam je to viac vyrovnané. Ale nemyslím si, že je to {+r62240,150x121}futbalovou úrovňou, tá vôbec nie je zlá. Skôr to bude ekonomickou situáciou, s ktorou následne súvisí aj vzhľad štadiónov a istý dopad to má aj na divácku kulisu... Bolo by pekné hrávať pred plnými tribúnami, ako je tomu v iných európskych ligách."

Ruka v ruke so zmenou klubu ide aj mesto, v ktorom žijete už istý čas. Ako sa vám páči v Banskej Bystrici?
"Myslím si, že nie je ťažké zvyknúť si na iné mesto. Ani ja som s tým nemal nikdy problém. Navyše, stále je to jednoduchšie, ako keby som sa zrazu ocitol niekde na konci sveta. Je to predsa len kúsok od Brna. Banská Bystrica sa mi veľmi páči. Centrum mesta je krásne. Navyše, okrem futbalu mám rád aj zimné športy a páči sa mi, že Bystrica je už svojim spôsobom horské mesto. Odtiaľto je veľmi blízko na hory."

Momentálne ste v Dukle len do konca sezóny, čo prinesie budúcnosť, ukáže až čas. Avšak, aké sú ešte vaše futbalové sny?
"Už nemám také tie detské sny hrať za nejaký svetoznámy klub. Chcel by som sa čo najdlhšie udržať na profesionálnej úrovni, najlepšie v najvyšších súťažiach. Hrať tak dlho, ako mi to zdravie dovolí. Ale predsa len, niečo ma ešte láka. Zahrať si v nejakej exotickej krajine ako napríklad v Malajzii, Číne či v Thajsku. Chcel by som spoznať ich kultúru a zdokonaliť sa v cudzom jazyku."

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk