ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Keď hráč cíti, že je správny čas odísť...
zdroj:

Keď hráč cíti, že je správny čas odísť...

"Páči sa mi tréningové centrum, v ktorom sa každé ráno všetci stretneme. Naraňajkujeme sa, potom nasleduje tréning, regenerácia, obed a ak chceme, môžeme tam aj ostať. Každý hráč tam má totiž svoju izbu," opísal Rizespor David Depetris

Najlepší kanonier uplynulej jesennej časti našej najvyššej ligovej súťaže, ťahúň trenčianskeho mužstva, hráč odovzdávajúci futbalu maximum, miláčik domácich fanúšikov a futbalista, ktorého by vo svojich radoch chceli mať aj slovenskí reprezentační tréneri. Rodák zo San Jorge, ktorý sa v meste pod hradom Matúša Čáka cítil ako Trenčan, sa po piatich rokoch strávených v AS Trenčín rozhodol pre zmenu a prijal ponuku z druhej tureckej ligy. Profutbal.sk ponúka svojim čitateľom rozhovor s hráčom Rizesporu Davidom Depetrisom.

David, ozrejmite nám na úvod dôvod vášho odchodu do zahraničia...
"V prvom rade treba povedať, že sa mi v decembri skončila zmluva. Po piatich rokoch strávených v Trenčíne som cítil, že je správny čas na zmenu. Samozrejme, nebolo {+r61406,150x94}to pre mňa jednoduché, pretože v Trenčíne žije veľa ľudí, ktorých mám rád. Vždy som však vedel, že príde moment, kedy sa posuniem niekde ďalej. A ten prišiel práve v decembri."

Nebolo jednou z možností zmeniť klubové farby v rámci Corgoň ligy?
"Ja som chcel vyskúšať pôsobenie v inej lige, mať nové vízie. V tomto prípade vôbec nejde o krajinu. Som veľmi vďačný, že som mohol byť na Slovensku. Nielen hrať futbal v Trenčíne, ale stráviť tam aj päť rokov, ktoré mi dali veľa do života. Viem, že ak budem chcieť, môžem sa tam vrátiť."

Spomienky na vydarený trenčiansky angažmán

Skúste spätne zhodnotiť vaše pôsobenie v trenčianskom klube...
"Zažil som veľa dobrých, ale aj horších momentov. Pozitívnych bolo však určite viac. Nerád rozprávam o sebe, ale v tomto prípade treba povedať, že sa mi dvakrát {+l60748,150x107}podarilo stať sa najlepším strelcom v prvej lige, raz dokonca s rekordom 31 gólov. S klubom sme postúpili do Corgoň ligy. Bolo to niečo, po čom sme v mužstve, a aj v celom meste, túžili. V prvej polovici sezóny som dal šestnásť gólov, čo sa predtým nikomu nepodarilo. V trenčianskom drese som skóroval viac ako osemdesiatkrát a ľudia si to pamätajú. Všetkých ich mám navždy vo svojom srdci a ďakujem im. Trénerom, spoluhráčom, fanúšikom a všetkým, ktorí mi pomáhali."

Čo všetko ste sa v Trenčíne futbalovo naučili?
"Prišiel som sem veľmi mladý a naučil som sa veľmi veľa vecí. Získal som množstvo informácií o mentálnej stránke, začal som spoznávať fungovanie vlastného tela. Prišiel som na to, čo mi najviac vyhovuje, aká strava je pre ma najvhodnejšia, čo treba robiť, aby som sa stal lepším hráčom a stabilizoval som vlastné výkony. Všetky tieto, ale aj ostatné veci priamo súvisiace s tréningovým a zápasovým procesom ma naučil Adrián Guľa a jeho realizačný tím. Som veľmi {+r60987,150x88}rád, že som ich vo svojej kariére stretol."

V meste pod hradom Matúša Čáka ste strávili dlhé obdobie. Určite vám to všetko svojim spôsobom chýba...
"Presne tak. Chýbajú mi chalani z kabíny, boli sme výborná partia. Taktiež ľudia z realizačného tímu, maséri... Aj mesto a veľa ľudí, ktorí nemajú s klubom nič spoločné, ale pomáhali mi a strávil som s nimi krásne chvíle. Verím však, že ich všetkých ešte stretnem. Cítim sa totiž ako Trenčan, rovnako ako oni."

Ako vnímate fakt, že ste sa ako zahraničný hráč stali druhým najlepším futbalistom Corgoň ligy za rok 2012?
"Milo ma to prekvapilo. Chcem aj touto cestou poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas. Zároveň ďakujem aj spoluhráčom, realizačnému tímu a fanúšikom. Veľmi si to {+l59052,150x90}vážim. Je to pre mňa česť a zároveň odmena za tvrdú prácu. Gratulujem Viktorovi Pečovskému, ktorému rok 2012 vyšiel futbalovo na výbornú."

Tešili ste sa aj veľkej diváckej obľube. Aký odkaz im posielate z Turecka?
"Ako som už aj spomínal, patrí im veľká vďaka. Je veľmi príjemné cítiť, že vás fanúšikovia majú radi. Nie je jednoduché dosiahnuť to. Práve preto to pre mňa znamenalo tak veľa. Počas každého zápasu som sa im snažil poďakovať za ich priazeň. Dúfam, že sa mi to podarilo a cítili to. Ak nie, tak im ďakujem aj takto. Vždy, keď som hral za Trenčín, či už som podával lepšie alebo horšie výkony, dal som do toho všetko."

Ďalšia futbalová zastávka: Turecko

Prečo ste sa rozhodli prijať ponuku zo strany tureckého klubu? Čím vás oslovila?
{+r58525,150x127}"Preukázali veľký záujem o moje služby. Nielen klub, ale aj samotný tréner, ktorý je známy a futbalovo veľký. Svoju úlohu zohrali aj tréningové podmienky, podmienky na regeneráciu. Celkovo, taký servis a starostlivosť o hráča nenájdete v každom klube. Jeho smerovanie je dobré, všetci ľudia tu robia všetko pre to, aby sa hráč cítil komfortne a mohol si plniť svoje úlohy a zároveň prispievať k naplneniu ambícií a cieľov mužstva."

Ale predsa, pôsobíte v druhej lige. Nelákali vás iné ponuky do najvyšších súťaží?
"Mal som možnosť ísť do najvyššej švajčiarskej, gréckej aj českej ligy. Ale kvôli tomu, čo som povedal pred chvíľkou, som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol."

Priblížte nám začiatky vášho pôsobenia v Rizespore...
"Privítanie v klube bolo príjemné. Všetci sa starajú o to, aby mi nič nechýbalo. Páči sa mi tréningové centrum, v ktorom sa každé ráno všetci stretneme. Naraňajkujeme {+l57586,150x89}sa, potom nasleduje tréning, regenerácia, obed a ak chceme, môžeme tam aj ostať. Každý hráč tam má totiž svoju izbu. V týchto priestoroch mávame aj predzápasové sústredenia. Len na pár stretnutí cestujeme autobusom, inak lietadlom. Niekedy odchádzame aj štyri dni pred zápasom, aby sme sa naň dobre pripravili. Profesionalita a celková úroveň futbalu je vysoká."

S akými ambíciami ste prišli do druhej tureckej ligy?
"Treba povedať, že mám veľa menších ambícií. Najmä prispieť k naplneniu kolektívneho cieľa, ktorým je postup. Taktiež sa chcem aklimatizovať v novej krajine, spoznať miestnu kultúru, tradície. Byť v základnej zostave a skórovať, čo sa mi už aj podarilo. Každý deň chcem pracovať na tom, aby som mal miesto v základnej zostave a mohol podávať dobré a stabilné výkony."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

HOKEJ.sk