ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Tarkovič prijal výzvu, na jar už bez Guimu, no s Gubom a Škvarkom
zdroj: mskzilina.sk

Tarkovič prijal výzvu, na jar už bez Guimu, no s Gubom a Škvarkom

Štefan Tarkovič: "Serge Akakpo je na Pohári národov, Ricardo Nunes dostal tri dni voľno, pretože sa tiež pripravoval na africký šampionát a Jean Deza je na majstrovstvách Južnej Ameriky hráčov do dvadsať rokov"

Po bratislavskom Slovane začali v piatok zimnú prípravu aj pod Dubňom. "Šošoni" sa stretli po dovolenkách už bez trénera Fransa Adelaara, s ktorým vo štvrtok ukončilo vedenie "žlto-zelených" spoluprácu. V pozícii hlavného kouča sa tak ocitol doterajší asistent Štefan Tarkovič. Do jarných bojov o body sa úradujúci šampión pustí už bez útočníka Guimu, no s Dávim Gubom a Michalom Škvarkom.

Trénovať Žilinu je výzva pre každého kouča na Slovensku

Zo dňa na deň ste sa dostali do pozície hlavného trénera MŠK Žilina. Nezaskočilo vás to?
"Určite ma to prekvapilo. Vo štvrtok som prišiel do Žiliny s tým, že sa začína zimná príprava. Stretol som sa s prezidentom klubu a so športovým manažérom, {+r50932,150x200}oboznámili ma s filozofiou, pre ktorú sa rozhodli do najbližšieho obdobia a oznámili mi, že chcú rozviazať kontrakt s pánom trénerom Adelaarom. Zároveň mi bolo oznámené, že podpísali zmluvu s koučom Adriánom Guľom a ja mám byť ten, ktorý prekryje obdobie od odchodu jedného až po príchodu druhého trénera. Akceptoval som to."

Ako hlavný tréner budete pri mužstve do konca júna. Nejaké výraznejšie zmeny zrejme nestihnete…
"Žilina má svoje ambície, ktoré sú jasne dané. Filozofia klubu už bola zadefinovaná v minulosti. Som presvedčený, že to nie je ani tak o myslení trénera, ako o filozofii klubu. Môžem povedať, že spravíme všetko pre to, aby sme ju naplnili."

Aj keby ste dokázali so Žilinou obhájiť triumf v lige aj v pohári, aj tak vás nahradí Adrián Guľa. Nie je to trochu nevďačná úloha?
"Nevďačná úloha v slovenskom futbale v profesionálnom trénerskom živote neexistuje. Trénovať Žilinu je výzva pre každého kouča, ktorý pôsobí na Slovensku a pre mňa to platí rovnako."

Je to najväčšia výzva vo vašej doterajšej trénerskej kariére?
"Z hľadiska ambícii a kvality klubu jednoznačne."

Akakpo na APN, Nunes a Deza prídu neskôr

Aký káder máte k dispozícii v prvý deň zimnej prípravy?
"Do prípravy sa zapojilo 28 hráčov s tým, že ďalší traja sa pripoja k mužstvu postupne. Serge Akakpo je v Afrike na Pohári národov, Ricardo Nunes dostal tri dni voľno, {+l55539,150x101}pretože sa tiež pripravoval na africký šampionát, no napokon sa nedostal do záverečnej nominácie a Jean Deza je na majstrovstvách Južnej Ameriky hráčov do dvadsať rokov."

Nebude vám chýbať Serge Akakpo?
"Nie je to hráč, ktorý je v Žiline nový a potrebujeme ho otestovať. Vráti sa ešte pred začiatkom jarnej časti, čo je pre nás podstatné. Bude mať v nohách náročné zápasy. Pohár národov je vrcholné podujatie pre mužstvá v Afrike a je to jeden z vrcholov v jeho kariére. Držím mu prsty a verím, že sa jeho reprezentácia dostane čo najďalej."

Žilina zimuje na piatej priečke so stratou ôsmich bodov na prvý Slovan. Ciele do zvyšku ročníka sa nemenia?
{+r52669,150x126}"Nechcem hovoriť o majstrovských ambíciách či o konkrétnych métach. Myslím si, že podstatné bude, aby sme sa prezentovali futbalom, ktorý bude baviť divákov. Chceme zmeniť k lepšiemu to, čo sa nám nepodarilo v jesennej časti, keď sme nezvládli v útočnej fáze veľmi veľa zápasov."

Máte už akú-takú predstavu o základnej jedenástke?
"V mužstve je veľa mladých hráčov, máme tu kategóriu futbalistov v strednom veku a samozrejme aj starších. Ja ich ale vnímam iba ako hráčov, ktorí majú alebo nemajú požadovanú výkonnosť. O základnej jedenástke bude rozhodovať aktuálna forma."

Už s Dávidom Gubom, zatiaľ bez Jána Nováka

K tímu sa pripojil aj Dávid Guba, ktorého poznáte veľmi dobre z pôsobenia v Prešove…
"Dávid je hráč, ktorý je mladý, perspektívny a veľmi silný v hre jeden na jedného. Dokáže hrať aj na viacerých postoch. Doteraz sa mu však nedarilo strelecky. Je to jeho {+l57727,150x134}prvá zmena klubu a ja verím, že mu prinesie prebudenie v tejto oblasti. Po prvý raz prišiel do mužstva, ktoré má väčšie ambície, a aj tlak je v Žiline trochu iný. Som si ale istý, že sa so všetkým vyrovná a prinesie oživenie do útočnej fázy."

Veľa sa hovorí aj o Jánovi Novákovi. Aká bude jeho budúcnosť?
"Ján Novák je na hosťovaní v Košiciach do 31. januára a prípravu začne tam. Ja by som to nerád narúšal, ale je to vec, ktorá sa dorieši v najbližších dňoch."

V sobotu čaká hráčov testovanie

V akom stave sa vrátili futbalisti po Vianociach?
{+r56935,150x100}"Každý jeden hráč mal individuálny plán. V prvých dňoch vyhodnotíme, v akom stave prišli na zraz. V sobotu nás čaká testovanie, ktoré ukáže, ako plnili tréningové plány a zistíme, do akej miery sú v poriadku po kondičnej stránke."

Máte už aj nejaké prvé informácie v tomto smere?
"Pred prvým tréningom sme ich vážili a môžem povedať, že všetci sú na rovnakej váhe, ako boli, keď odchádzali. Niektorí sú na tom dokonca ešte lepšie. Sú to profesionáli a nemyslím si, že niektorí z nich by si dovolil nejaký prešľap."

Káder:
Brankári: Martin Dúbravka, Martin Krnáč, Patrik LeGiang, František Plach
Obrancovia: Stanislav Angelovič, Ali Ceesay, Vladimír Leitner, Jozef Piaček, Ernest Mabouka, Ricardo Nunes, Andrej Kadlec, Michal Mravec, Martin Kubena, Dominik Fótyik, Serge Akakpo, Marcel Ondráš
Stredopoliari: Miroslav Barčík, Roman Gergel, Viktor Pečovský, Róbert Pich, Jakub Paur, Milan Škriniar, Miroslav Káčer, Peter Lupčo, Issiaka Bello, Michal Škvarka, Jean Deza
Útočníci: Momodou Ceesay, Jaroslav Mihalík, Lukáš Čmelík, Dávid Guba

Zmeny v kádri:
Príchody: Dávid Guba (1. FC Tatran Prešov, hosťovanie do 30. 6. 2013), Michal Škvarka (FC ViOn Zlaté Moravce - návrat z hosťovania), Ali Ceesay (FC ŠTK 1914 Šamorín - návrat z hosťovania), Martin Kubena (MFK Tatran Liptovský Mikuláš - návrat z hosťovania), Dominik Fótyik (Kazinbarcika/Maď.), Michal Mravec (skúška)

Odchody: Bruno Guimaraes Pinho Azevedo "Guima"

Prehľad dosiaľ známych stretnutí MŠK Žilina v rámci zimnej prípravy na jarnú časť Corgoň ligy 2012/2013:
12.januára: MŠK Žilina - Slezský FC Opava (ČR-II. liga, 14.00 h, hrá sa v Strážove)
19. januára: Ruch Chorzów (Poľ.) - MŠK Žilina (čas a dejisko zápasu nie sú ešte známe)
22. januára: Sigma Olomouc (ČR) - MŠK Žilina (15.00 h)
26. januára: MŠK Žilina - FC Hlučín (ČR-III. liga, 14.00 h, Strážov)
29. januára: MŠK Žilina - ŽP Šport Podbrezová (II. liga, 14.00 h, Strážov)
2. februára: MŠK Žilina - MFK Zemplín Michalovce (II. liga, 14.00 h, Strážov)
5. - 15. februára: herné sústredenie v Turecku (tri zápasy, súperi zatiaľ nie sú známi)
23. februára: MŠK Žilina - AS Trenčín (čas a dejisko zápasu nie sú ešte známe)

Realizačný tím:
Športový manažér: Karol Belaník
Hlavný tréner: Štefan Tarkovič
Asistent trénera: Miroslav Nemec
Tréner brankárov: Miroslav Seman
Kondično-rehabilitačný tréner: Milan Ťapay
Lekári: Juraj Popluhár, Jozef Hudcovský
Fyzioterapeut: Tomáš Lintner
Maséri: Peter Vojt, Jozef Hromka
Technicko-organizačný pracovník: Marián Varga

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk