ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rodina je prvoradá a aj tréner to pochopil
zdroj: Organizátori Štefanského turnaja v Čadci

Rodina je prvoradá a aj tréner to pochopil

"Tréner Michal Hipp mi už volal. Jeden z útočníkov sa totiž zranil. Musel som to ale odrieknuť, pretože moja manželka očakáva v najbližších dňoch prvé dieťa a chcem byť s ňou," poznamenal útočník SC Freiburg Erik Jendrišek

Erik Jendrišek dostal šancu stráviť reprezentačnú prestávku práve v kolektíve pod vedením dvojice trénerov Griga&Hipp. Pred futbalom však dostala prednosť rodina a dvadsaťšesťročný útočník bude aj naďalej zarezávať vo Freiburgu. Najnovšie informácie z národného tímu mu ale "donáša" jeho klubový spoluhráč Karim Guédé.

Pán Jendrišek, ak vám momentálne zazvoní mobil, asi sa na displej pozeráte s veľkým napätím...
{+r55997,150x120}"Myslíte na to, že som náhradníkom slovenskej reprezentácie a čakám na zavolanie?"

Áno...
"Teraz už ani nie, pretože náš tréner Michal Hipp mi už volal a povedal, že mám prísť. Jeden z útočníkov sa totiž zranil. Musel som to ale odrieknuť, pretože moja manželka očakáva v najbližších dňoch prvé dieťa a chcem byť s ňou. Rodina je momentálne prvoradá a aj tréner to pochopil."

V prebiehajúcej kvalifikácii ste ešte nehrali...
{+l52874,150x107}"Nie, naposledy som nastúpil v máji počas priateľského stretnutia v Poľsku. V prípravnom predsezónnom období som mal malé problémy a tréner mi dal voľno, aby som na tom mohol popracovať."

Čo ste spozorovali takto z diaľky?
"V prvých dvoch kvalifikačných stretnutiach v Litve a s Lichtenštajnskom to z nášho pohľadu nebolo celkom optimálne. Získali sme len štyri body, pričom sme chceli šesť. Teraz nás doma čaká Lotyšsko a favoriti našej skupiny z Grécka. Dúfam, že naše mužstvo bude úspešné a potom by sme mali dobré šance."

{+r52865,150x124}Váš kolega z Freiburgu Karim Guédé je v slovenskej nominácii. Ste priebežne informovaný o tom, čo sa deje?
"Pochopiteľne, že ak nie som priamo na mieste, tak si stretnutia pozriem v televízii. Okrem toho spolu telefonuje a porozpráva mi niečo o tom, aká je nálada v mužstve. A povie mi aj veci, ktoré by som v televízii nevidel."

V roku 2010 ste sa zúčastnili aj majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike. Cesta do Brazílie 2014 by bola určite ďalším snom...
"Áno, jasne. Vždy je celkom výnimočné zahrať si na majstrovstvách sveta. V Juhoafrickej republike sme v skupinovej fáze odohrali super zápas s Talianskom a vyhrali sme 3:2. Postúpili sme do osemfinále, kde sme podľahli 1:2 neskorším vicemajstrom sveta z Holandska. Pochopiteľne by bolo fajn, ak by sme cestovali aj do Brazílie. Dovtedy nás však čaká ešte dlhá cesta a pred nami sú silní súperi."

...ako Bosna a Hercegovina s Mensurom Mujdžom, ktorá momentálne vedie skupinu G...
{+l52859,150x184}"S Mensurom a Bosnou sa stretneme až v budúcom roku. Podľa mňa sme v skupine, v ktorej môže každý vyhrať s každým a so všetkými súpermi môžete stratiť body. Všetko je to otvorené, bude to ťažké a napínavé."

Celkovo ste nastúpili už na 32 reprezentačných zápasov a pritom máte len 26 rokov. Ste vo veku, o ktorom sa hovorí, ako o najlepšom futbalovom. Cítite sa tak?
"Každopádne sa necítim pristaro a pritom som už nazbieral dostatočné množstvo skúseností. Vo futbale som toho zažil už veľa, pôsobil som v rôznych mužstvách a kluboch, ktoré mali rozdielne ciele. A to mi na ihrisku pochopiteľne pomáha."

V priebehu minulého týždňa ste trénovali dostatočne na to, aby ste sa pri víťazstve 3:0 nad 1. FC Norimberg opäť dostali do základnej jedenástky. A to druhýkrát v sezóne.
"V tíme vládne veľká konkurencia a takmer všetci sme na podobnej hráčskej úrovni. Nemáme však žiadneho Ribéryho alebo podobné hviezdy. Každý sa preto v tréningu pokúša ísť na plný plyn a predviesť sa. V sobotu som bol v základnej zostave, ale nabudúce to môže byť napríklad Ivan Santini. Vždy je to otvorené a preto musím v každom tréningu tvrdo bojovať o svoje miesto a neskôr to potvrdiť aj počas zápasu."

Tréner Christian Streich nedávno povedal, že aj pre neho je ťažké musieť niektorým hráčom povedať správu o tom, že v najbližšom zápase budú len na {+r52873,150x98}lavičke, alebo sa vôbec nedostanú do kádra.
"Pochopiteľne je ťažké, keď sa napokon ocitnete len na tribúne. Počas prvého kola to bolo tak aj v mojom prípade. Nezvláda sa to ľahko, ale povedal som si, že počas tréningov sa musím poriadne predviesť. Musím ukázať, že viem hrať a pre mužstvo dokážem byť nápomocný. Je dôležité mať to vždy v hlave a prijať všetky rozhodnutia. Len tak budete môcť naďalej hrávať dobrý futbal. Pokúšam sa zmýšľať pozitívne, pretože všetky negatívne veci je možné vnímať aj pozitívne. Keď som na tribúne, tak mi tréner naznačuje, že na sebe musím ešte viac pracovať a nemôžem sa uspokojiť."

Počas zápasu s Norimbergom ste na 1:0 prihrali Cedrickovi Makiadimu. Bol to gól po nepriamom voľnom kope. V poslednej dobe sa v tomto smere niečo {+l52858,150x117}pohlo, skúšate rôzne varianty pri voľných kopoch i rohoch. Je to tak?
"Počas tréningov často cvičíme štandardky a sledujeme, ako je súper pri nich defenzívne postavený. Pri prvých dvoch prihrávkach ma súper spustil z očí, Cedrick sa dobre uvoľnil a potom sme šancu využili. Preto je dôležité na tréningoch to poriadne cvičiť. Štandardky môžu rozhodovať zápasy. Dobre sme však zahrali aj defenzívne, pričom Norimberg disponuje viacerými vysokými hráčmi."

Tendenciou je rozohrávanie nakrátko?
"Existuje viacero možností. Ide o to, ako sa vám postaví súper. V tomto smere nás fakt dobre pripravuje asistent Lars Voßler. Vždy nás upozorní na to, ako je to najlepšie robiť proti danému súperovi."

Dobrá hra ale nešťastná prehra: taký bol verdikt po výsledkoch 1:2 s Werderom Brémy a na pôde Eintrachtu Frankfurt. Čo bolo proti Norimbergu rozhodujúce v tom smere, že ste opäť vyhrali?
{+r51768,150x103}"Pochopiteľne je trpké dvakrát vyhrávať a napokon v oboch prípadoch prehrať. Proti Norimbergu sme boli ešte koncentrovanejší a mali sme možno o dve či tri percenta viac vôle preto, aby sme to opäť nepokazili. Musíme sa poučiť z každého zápasu, veď máme mladé mužstvo. Môže sa stať aj to, že prídeme o vedenie. Tieto skúsenosti máme za sebou a víťazstvo sme dokázali už aj potvrdiť. Vždy je potrebné makať až do konca. Každý bojoval za každého. Len takto môžeme hrať ako SC Freiburg a len takto môžeme obstáť."

Ako znie vaša bilancia po siedmich zápasoch?
"Určite sme mohli mať viac bodov, ale ukázali sme, že vieme hrať futbal a každý s nami musí rátať. Veľmi dôležité bolo to, že pred reprezentačnou prestávkou sme zvíťazili nad Norimbergom. A nielen preto, že teraz môžeme v pokoji pracovať. Ukázalo sa, že ak sme stopercentne koncentrovaní, vieme vyhrávať zápasy. Práve to sme si aj predsavzali. Teraz sú pred nami takmer dva týždne práce a prípravy na ďalší duel na súperovom ihrisku."

{+l49241,150x193}Cestujete na pôdu VfL Wolfsburg. Čo tam očakávate?
"Vieme, že Wolfsburg má mužstvo s výnimočne silnými jednotlivcami. Rovnako ako my potrebujú bodovať, pretože doposiaľ nenaplnili svoje očakávania. Trénera Felixa Magatha poznám ešte z čias môjho pôsobenia v Schalke 04. Som si istý tým, že na hráčov počas prestávky poriadne pritlačí a určite toho nabehajú viac ako my..."

Tým pádom sa majú dobre tí hráči Wolfsburgu, ktorí sú momentálne s reprezentáciami, nie?
"Áno, môže byť. A my chceme pochopiteľne niečo uchmatnúť aj zo súperovej pôdy."

Potom príde domáci zápas s Borussiou Dortmund. Bude to výnimočný zápas, alebo len ďalší z radu, v ktorom opäť pôjde o tri body?
"Dortmund a Bayern sú momentálne určite najlepšie mužstvá v Bundeslige. Každý vie, aký ťažký pre nás bude tento zápas. Aj preto sa chceme pokúsiť o to, aby sme body získavali aj vonku a nekoncentrovali sa len na domáce stretnutia."

Najnovšie z klubu: Freiburg

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk