ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Senzačná výhra nad Francúzmi vrátila "galádovcov" do hry o ME
zdroj:

Senzačná výhra nad Francúzmi vrátila "galádovcov" do hry o ME

Slovenská reprezentácia do 21 rokov sa vďaka senzačnému piatkovému víťazstvu 2:1 nad lídrom deviatej kvalifikačnej skupiny Francúzskom "21" vrátila do hry o postup do baráže kvalifikácie na ME 2013 v Izraeli

Slovenská reprezentácia do 21 rokov sa vďaka senzačnému piatkovému víťazstvu 2:1 nad lídrom deviatej kvalifikačnej skupiny Francúzskom "21" vrátila do hry o postup do baráže kvalifikácie na ME 2013 v Izraeli.

Taký obrat vo vývoji deviatej kvalifikačnej skupiny po júnových dvoch triumfoch mladých Rumunov nad Slovákmi (oba sa skončili výsledkom 2:0, pozn.) málokto čakal. Zverenci hlavného trénera Ivana Galáda majú teraz všetko vo svojich rukách. Stačí im v pondelok v Senci vyhrať v poslednom zápase základnej skupiny nad Kazachstanom. {+r58870,150x112}

Ak sa to mladým Slovákom podarí, Rumuni budú bez šance preskočiť ich v tabuľke. Následne by už Kiss a spol. mohli s napätím čakať, či "cestovný poriadok" záverečných duelov prvej časti celej kvalifikácie zaradí slovenských mladíkov do kvarteta najlepších mužstiev na druhom mieste, ktoré spolu s víťazmi desiatich základných skupín postupujú do baráže, čiže do ďalšej etapy súbojov o účasť na budúcoročnom šampionáte.

Stretnutie Slovensko 21 - Kazachstan 21 sa na ihrisku Národného tréningového centra (NTC) SFZ v Senci začne v pondelok o 18.00 h. Mladí Slováci, ktorí z doterajších ôsmich zápasov získali dvanásť bodov, majú pred Rumunmi na treťom mieste jednobodový náskok. Ak by však Slováci s Kazachstanom iba remizovali, a Rumuni by vyhrali v Lotyšsku na pôde najslabšieho tímu deviatej kvalifikačnej skupiny, zverencom Ivana Galáda by sa sen o ME 2013 v Izraeli rozplynul. Pri rovnosti bodov totiž v prospech Rumunov jasne hovoria dve júnové víťazstvá vo vzájomných meraniach síl.

"Galádovci" veľmi dobre vedia, o čo sa bude v pondelok v Senci hrať. A vie to aj prvý muž realizačného tímu slovenskej dvadsaťjednotky Ivan Galád: "Čaká nás veľmi náročný zápas, lebo {+l58861,150x93}Kazachstan má kvalitné mužstvo. Mladí futbalisti z tejto krajiny sú veľmi silným súperom nie iba doma, ale aj vonku. Sú to futbalisti, ktorí dokázali remizovať v Rumunsku 0:0 a doma im zobrali ďalšie dva body vďaka remíze 1:1. My sme oba zápasy s Rumunmi prehrali 0:2. Ale na druhej strane s Lotyšskom tiež uhrali iba dve remízy - 0:0 a 1:1. Takže aj to svedčí o tom, že Kazachovia sú veľmi nevyspytateľný súper. Sú to futbalisti, ktorí, keď majú svoj deň, dokážu potrápiť aj ťažkého súpera. A keď sa im nedarí, tak prehrajú aj s outsiderom. Toto všetko musíme mať na pamäti. Bude to veľmi náročné stretnutie. Predovšetkým na psychiku hráčov, lebo po víťazstve nad Francúzskom ich každý vidí v pozícii jasného favorita. Bude na samotných chlapcoch, ako sa s týmto tlakom svojho okolia vyrovnajú."

Kapitán mužstva Filip Kiss v súvislosti s Kazachstanom pripomenul, že minuloročná výhra 1:0, ktorú Slováci na horúcej pôde súpera dosiahli, sa nerodila ľahko. "Pamätám si, že domáci, kým im približne do 70. minúty fyzické sily stačili, boli pre nás veľmi tvrdým protivníkom. Vyhrali sme tam 1:0, keď gól dal v 75. minúte Šimonek, ale tie tri body nás stáli veľmi veľa síl. Kazachovia v pondelkovom súboji s nami už nemajú čo stratiť, môžu iba prekvapiť. Ľudia, ktorí nás tlačia za povinným víťazstvom, nemajú prehľad o futbalistoch z týchto končín sveta, a zbytočne ich podceňujú. Aj hráči z Kazachstanu však vedia hrať futbal," povedal na margo najbližšieho kvalifikačného súpera Filip Kiss a pokračoval: "Vieme, že teraz po výhre nad veľkými favoritmi Francúzmi sa nemôžeme uspokojiť. Nemôžeme lietať v oblakoch. Musíme sa veľmi rýchlo vrátiť na zem a trpezlivo sa pripravovať na Kazachov. Bude to veľmi ťažký zápas, lebo sa zvykne hovoriť, že posledný krok býva najťažší. Musíme byť trpezliví, hrať svoju hru a čakať na to, že súper nám svojimi chybami dá šance na skórovanie. Verím, že v tomto zápase prídu - a že duel dotiahneme do víťazného konca. Samozrejme, na rozdiel od súboja s Francúzmi, my budeme musieť tvoriť hru. Určite však už vieme o ceste, ktorá nás privedie k úspechu, o ktorý sa teraz usilujeme. Ale ten recept si zatiaľ necháme pre seba. Budeme o ňom ešte hovoriť."

Mimochodom, Filip Kiss bol hráčom aj predchádzajúceho národného výberu SR do 21 rokov, ktorému na postup na uplynulé ME tejto vekovej kategórie v Dánsku stačilo v poslednom domácom zápase vyhrať nad Nórskom, ale zverenci vtedajšieho trénera Borisa Kitku to nedokázali. Ponúknutá možnosť hrať v záverečnom turnaji ME 2011 v Dánsku im tak zviazala mysle i nohy, že v poslednom vystúpení predchádzajúcej kvalifikácie v Zlatých Moravciach nečakane prehrali rozdielom triedy 1:4. Z vtedajšieho výberu šancu na reparát majú okrem Filipa Kissa aj Ján Greguš, Juraj Vavrík, Róbert Mak a Lukáš Štetina. Táto pätica mladých hráčov vtedy patrila do širšieho kádra, ktorý sa perspektívne chystal na minuloročný európsky šampionát na severe Európy. Hoci vtedajší zverenci B. Kitku dokázali vonku poraziť nie iba Srbsko, ale aj Chorvátsko, do Dánska nepostúpili. A chýbalo k tomu tak málo. Vyhrať doma nad Nórskom.

Tento fakt si jasne uvedomuje aj súčasný hráč FC Vion Zlaté Moravce Adam Žilák, ktorý hneď po piatkovom triumfe nad Francúzskom ešte v mix zóne pr{+r58865,150x196}ipomínal, že každý zápas je vo futbale iný. "Teraz sme vyhrali nad veľmi silným Francúzskom a v pondelok nás čaká nevyspytateľný Kazachstan. Aj keď veľa času na predzápasovú prípravu s týmto súperom nemáme, urobíme všetko pre to, aby sme naďalej zostali v hre o baráž. Bolo by zlé, keby sme v stretnutí s Kazachstanom nepotvrdili mimoriadne cenné tri body, ktoré sme dosiahli s Francúzskom. Samozrejme, všetci vieme, že posledný krok k vytúženému cieľu býva zvyčajne ten najťažší, ale my sme pripravení ponúknutú šancu bez boja z rúk nepustiť. Kým šanca na postup ďalej žije, treba sa o ňu pokúšať," zdôraznil rodák z Martina a kmeňový hráč MŠK Žilina, ktorý je na hosťovaní v FC Vion Zlaté Moravce.

"S čím budem spokojný po zápase s Kazachstanom? Určite s tým, keď chlapci dobrým výkonom a dobrým výsledkom dokážu, že výhra nad Francúzskom neprišla z hľadiska vývoja v našej deviatej kvalifikačnej skupine už neskoro... Budem tiež spokojný, keď hráči v zápase splnia všetky taktické pokyny, s ktorými ich na ihrisko pošleme. Ak to dokážu tak, ako to dokázali v neľahkom súboji s francúzskym favoritom, o osud a výsledok tohto merania síl sa nemusíme obávať. Hoci každý zápas a každý súper je iný. Teraz, keď sme vyhrali nad Francúzskom, všetci nám gratulujú, ale ak prehráme s Kazachstanom, zasa ma niektorí dobrosrdeční novinári budú posielať na vyšetrenie k psychiatrovi. Napokon, tak to predsa bolo po dvoch prehrách s Rumunskom. Takže teraz mužstvo pripravíme tak, aby ma médiá k psychiatrovi opäť posielať nemuseli," typicky galádovsky uzavrel Ivan Galád besedu o najbližšom kvalifikačnom zápase slovenskej dvadsaťjednotky.

Tabuľka 9. kvalifikačnej skupiny:
1. Francúzsko 8 7 0 1 19:2 21
2. Slovensko 7 4 0 3 11:7 12
3. Rumunsko 7 3 2 2 7:6 11
4. Kazachstan 7 0 4 3 2:8 4
5. Lotyšsko 7 0 2 5 1:17 2

Zostávajúci program 9. skupiny:
Pondelok 10. septembra: Lotyšsko "21" - Rumunsko "21" (Riga, 18.00 h SELČ), Slovensko "21" - Kazachstan "21" (NTC SFZ Senec, 18.00 h, rozhoduje: Nerijus Dunauskas/Litva)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

HOKEJ.sk