ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Marek Čech trebišovským futbalistom storočia
zdroj:

Marek Čech trebišovským futbalistom storočia

"Vôbec nevylučujem to, že moja posledná hráčska sezóna či zápas bude v žlto-modrom drese. Bolo by symbolické ukončiť kariéru v klube, v ktorom som začínal, a v ktorom tvorila moja rodina klubovú históriu," uzavrel Marek Čech

Trebišovský futbalový klub pripravil v rámci osláv stého výročia anketu "Hráč storočnice Slavoja", do ktorej sa mohli zapojiť všetci fanúšikovia trebišovského klubu do 12. augusta 2012. Do záverečného hlasovania sa dostali šiesti hráči: Marek Čech, Juraj Mulidráň, Ján Novák, Ján Pivarník, Jozef Šalamon a Pavol Vereb. Z tohto sexteta vyšiel napokon ako víťaz súčasný slovenský reprezentant Marek Čech.

Anketu sledoval takmer od začiatku

Aj napriek tomu, že Marek Čech odišiel z Trebišova pred mnohými rokmi, ešte vždy sleduje tamojší futbalový klub. Anketu teda pozoroval takmer od jej začiatku. "O {+r52624,150x113}ankete som sa dozvedel krátko po jej vyhlásení, pretože jednou zo stránok, ktoré navštevujem vo voľnom čase je aj slavojtrebisov.sk, na ktorej sledujem výsledky Slavoja a zostavy mužstiev, kto z mojich kamarátov alebo bývalých spoluhráčov nastúpil, či strelil gól," skonštatoval pre cechfootballagent.com univerzál ľavej strany ihriska a dodal: "Taktiež sme o tom živo diskutovali aj doma, pretože v úvode ankety bol medzi kandidátmi aj otec. A do tretice, keď som doma v Trebišove a starí páni majú tréning, tak je to pre mňa dobrá príležitosť sa s nimi po čase stretnúť, porozprávať sa. Aj u nich sa o tejto téme diskutovalo, takže ako vidíte, správa o ankete ma nemohla minúť."

Sám hráč v ankete nehlasoval, no prezradil, že nominanta, ktorému by odovzdal svoj hlas, by starostlivo zvažoval. "Veľké sú úspechy pána {+l52623,150x100}Pivarníka ako titul z majstrovstiev Európy, či tituly československého majstra pána Šalamona. Zabúdať nemožno na vysoký počet ligových gólov Jančiho Nováka. Hlas by si zaslúžilo mnoho ďalších hráčov, ako napríklad aj môj otec, ktorí odohrali za klub niekoľko sezón, či hráči, ktorí hrali iba pár zápasov, ale boli to dôležité stretnutia pre klub z pohľadu histórie," poznamenal Marek Čech.

"Históriu tiež písali mládežnícke mužstvá, ktoré dlhé roky hrali najvyššiu dorasteneckú súťaž v republike a vždy vychovali jedného - dvoch hráčov aj do reprezentácie. Futbal sa počas tých sto rokov v Trebišove veľmi menil. Každá doba a generácia mala svojho hráča, a preto je to veľmi ťažké hlasovanie. Uvediem príklad - ak by som v šestnástich rokoch neprestúpil do Interu Bratislava, ktorý bol v tom čase najlepší klub {+r52622,150x100}na Slovensku a v správnom čase nespravil ten správy krok, dnes by som s veľkou pravdepodobnosťou nebol medzi týmito legendami trebišovského futbalu, pretože so Slavojom by som svoje úspechy nedosiahol. Ja som mal a stále mám možnosť hrať v zahraničí. Veľa hráčov však v minulosti nemohlo ani vycestovať z republiky. Myslím si preto, že víťazom už je každý, kto bol do tejto ankety zaradený, pretože sa na neho nezabudlo. Počas sto rokov sa totiž v klube museli vystriedať tisíce a tisíce hráčov vo všetkých kategóriách," pokračoval už istý víťaz spomínanej ankety.

Za úspechom Mareka Čecha nestojí iba tvrdá drina na ihrisku, ale dôležitá je aj podpora zo strany rodiny a najbližšieho okolia. Komu vďačí {+l51774,150x98}Marek Čech? "Asi by som mal odpovedať, že manželke, rodičom, bratovi, ktorí stoja počas celej kariéry za mnou. Tiež všetkým fanúšikom, ktorí sa rozhodli dať svoj hlas práve mne. Ja by som však toto ocenenie venoval predovšetkým pamiatke šiestich hráčov, ktorí za Slavoj položili svoje životy pri najväčšej tragédii v histórii trebišovského futbalu, keď havarovali na Branisku, cestou na svoj majstrovský zápas v roku 1945. Na nich by si mala história vždy pamätať, zvlášť pri takomto významnom jubileu," uviedol slovenský úspešný legionár.

Raz možno opäť za Trebišov

{+r27915,150x188}Na svoje začiatky v trebišovskom klube si tento úspešný slovenský reprezentant spomína veľmi dobre. "Pamätám si predovšetkým nádherný areál, v ktorom sa štadión Slavoja nachádza. Umiestniť ho do parku, v ktorom sú významne trebišovské pamiatky ako mauzóleum, kaštieľ, či jazierko, a ktorý bol v minulosti miestom stretávania sa ľudí v sviatočných dňoch, bola výborná myšlienka. Obľúbili si ho aj tréneri, pretože v letnej či zimnej príprave sme ho niekoľkokrát aj denne krížom-krážom obehli a so spoluhráčmi sme neustále hľadali nové skratky, aby sme ich potešili lepšími časmi. Tam sú začiatky mojej kondície," spomínal si na časy dávno minulé Marek Čech: "Nechodil som do športovej triedy, od malička sme s bratom navštevovali jazykovú školu a spomínam si, že moje vyučovanie sa končilo chvíľu pred začiatkom popoludňajšieho tréningu, a tak som sa ponáhľal opäť behom cez park, aby som prišiel včas. Neviem ako je to teraz, ale na vedľajšom ihrisku sa nemohlo trénovať, a tak sme sa presúvali za ihriskami na Gymnázium alebo na Škvarové pri zimnom štadióne. Po tréningu som šiel unavený domov, a to ma ešte čakali školské povinnosti, takže na svoje začiatky si spomínam tak, že som bol v neustálom pohybe."

"Boli sme viac samostatnejší ako sú dnešní začínajúci futbalisti. Navyše, veľmi dôležitá bola história klubu, kde sa hral aj v minulosti dobrý futbal, predovšetkým v domácich zápasoch. Súperi už pred duelom vedeli, že v Trebišove sa nevyhráva a na to nadväzovali skúsení {+l56035,150x100}tréneri, ktorí roky pracovali s mládežou pri rovnakých kategóriách a vždy vedeli nájsť talent či už v meste, kde sa chodili pozerať na zápasy medzi ulicami (dnešné mini ligy) alebo po okolitých obciach, keďže Trebišov patril medzi najväčšie okresy v bývalom Československu. Dnes sú už u všetkých peniaze a ekonomická situácia na prvom mieste, a tak sa mladý futbalista z okresu rozhodne či dá ´jedno euro´ na autobus a príde na tréning alebo ostane doma, napríklad za počítačom. Takisto je to s trénermi, buď sadnú do auta a pôjdu hľadať talenty, alebo pôjdu do ďalšej práce," zamyslel sa odchovanec trebišovského futbalu.

Marek Čech dnes pôsobí v tureckom Trabzonspore, no predtým účinkoval v Interi Bratislava, Sparte Praha a FC Porto. Vo všetkých týchto {+r56032,150x100}kluboch sa tešil z majstrovských primátov, pričom anglickému West Bromwich Albion pomohol v sezóne 2009/10 k návratu medzi elitu do Premier League. Najväčšie uspokojenie mu však prináša každé víťazstvo. "Pre mňa to je do dnešných dní každý vyhratý zápas, pretože futbal je kolektívny šport a všetci vieme, že ten ďalší nasledujúci duel je najdôležitejší a pred každým zápasom zažívate prípravu, tréningy, neskôr samotný zápas, a keď sa vám ho podarí zvládnuť k spokojnosti, vtedy máte pocit, že to všetko malo zmysel a prináša vám to vnútorné uspokojenie. Samozrejme, sú dni, keď sa vám nedarí, keď možno u trénera nie je dôvera, nie ste na ihrisku pri víťazstvách svojho mužstva, ale to sú už situácie, s ktorými sa každý vyrovnáva po svojom," pokračoval v diskusii skúsený ľavý obranca.

{+l56027,150x142}Býva zvykom, že futbalista sa na sklonku svojej kariéry vracia tam, odkiaľ odchádzal do sveta veľkého futbalu. "O pár mesiacov už budem mať tridsať rokov. Rád by som si udržal súčasnú výkonnosť a zopár rokov ešte odohral na vrcholovej úrovni, ale vôbec nevylučujem to, že moja posledná hráčska sezóna či zápas bude v žlto-modrom drese. Bolo by symbolické ukončiť kariéru v klube, v ktorom som začínal, a v ktorom tvorila moja rodina klubovú históriu," uzavrel Marek Čech.

Vizitka Mareka Čecha

Jeden z najúspešnejších futbalistov v histórii Slovenska. Za prvé mužstvo v drese s dvojkrížom na hrudi nastúpil vo vyše päťdesiatke zápasov a takmer rovnaký počet by sme napočítali aj v mládežníckych kategóriách. Reprezentoval Slovensko na dvoch Majstrovstvách sveta vo futbale (JAR 2010, SAE U-20/2003), z Majstrovstiev Európy U-19 priviezol ročník 1983 bronzové medaily, prvé pre samostatné Slovensko.

Aktuálny slovenský reprezentant šíri dobré meno aj za hranicami Slovenska, pretože okrem Interu Bratislava (sezóna 00/01, SP 00/01) získal tento ľavý obranca majstrovské tituly a národné poháre v ďalších dvoch krajinách - v Českej republike so Spartou Praha (04/05) a v Portugalsku s FC Porto (sezóny 07/08; 06/07; 05/06, PP 06/07; 05/06). Anglickému West Bromwich Albion pomohol v sezóne 2009/10 k návratu medzi elitu do Premier League, kde mal možnosť skúsiť si na vlastnej koži jednu z najlepších svetových líg. V súčasnosti je hráčom tureckého klubu Trabzonspor, s ktorým v predchádzajúcej sezóne skončili na treťom mieste.

Najnovšie z klubu: Slavoj Trebišov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk