ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbalový život mu ponúkol druhú šancu
zdroj: bbonline.sk

Futbalový život mu ponúkol druhú šancu

"Užívam si to naplno. Každý jeden tréning. Jednoducho, teším sa z futbalu. Chcem pomôcť mužstvu k postupu do najvyššej ligovej súťaže," nechal sa počuť obranca írskeho klubu Róbert Klučiar

S futbalom začínal ako malý chlapec v Banskej Bystrici. Na Štiavničkách prešiel od prípravky postupne až do A-tímu, kde dostal šancu debutovať v Corgoň lige. Okrem červeno-bieleho dresu si obliekal aj reprezentačný. Nešťastné zranenie a prognózy lekárov znamenali predčasné ukončenie futbalovej kariéry. Obchodný zástupca a športový redaktor internetového portálu po odchode do Írska však opäť začal s futbalom. Stal sa posilou FC Limerick a teší sa z každého tréningu. Predstavujeme obrancu Róberta Klučiara.

Začiatky pod Urpínom

Tak ako väčšina chlapcov, aj jeho upútal futbal. Dokonca až tak, že sa mu túžil venovať profesionálne. "S futbalom som začal v Dukle, mal som vtedy deväť rokov," {+r58039,150x90}spomína si Róbert Klučiar a pokračuje: "Prešiel som si všetkými kategóriami. Od prípravky cez žiakov, dorast až do A-tímu. Tam si ma spolu so štyrmi ďalšími spoluhráčmi z dorastu vybral vtedajší tréner Radolský."

Rodákovi z mesta pod Urpínom sa podarilo párkrát nastúpiť za A-tím a navyše dostal šancu, po akej túži každý hráč. "Na svoje účinkovanie v Dukle mám veľa pekných spomienok a viaže sa mi k nemu množstvo zážitkov. V klube som pôsobil trinásť rokov," nechal sa počuť 25-ročný futbalista a na margo doterajšieho najväčšieho úspechu hovorí: "Za najväčší úspech považujem svoje reprezentačné štarty vo výberoch SR U20 a U21. Mal som možnosť zahrať si zápasy s Argentínou, Kóreou, USA, Portugalskom, či inými európskymi krajinami. A to je pre mladého hráča obrovská škola."

Radosť vystriedal smútok

Sľubne rozvíjajúcu sa športovú kariéru však na určitý čas zastavilo vážne zranenie. "Počas zimnej prípravy v FC Zenit Čáslav sa mi zapálila achilovka. Zápal neustupoval, {+l58038,150x122}a tak som po mnohých procedúrach musel podstúpiť operáciu," ozrejmil situáciu Róbert Klučiar a dodal: "Avšak po nej mi zápal stále pretrvával a doktori mi neodporúčali profesionálne sa venovať futbalu."

Pre mladého hráča to bol veľmi ťažký okamih. "Priznám sa, aj som si poplakal," prezradil bývalý "vojak" a na margo hľadania novej práce povedal: "Otvoril som si živnosť a robil som obchodného zástupcu."

Neskôr sa vydal na novinársku dráhu a z pozície hráča prešiel zrazu akoby na druhú stranu. "Na jednom banskobystrickom portáli som našiel inzerát na pozíciu športového redaktora. Neváhal som a poslal som svoj životopis," opisuje rodák z Banskej Bystrice a pokračuje: "Zavolal mi šéf portálu. Oznámil mi, že si vybral spomedzi viacerých uchádzačov práve mňa. A spolupráca bola na svete. Robil som reportáže z mestskej miniligy, ale prispel som aj článkami o dianí v meste."

Nová krajina, nový začiatok

{+r58037,150x166}Ako veľké množstvo Slovákov, aj Róbert Klučiar sa rozhodol odísť do zahraničia. "Odišiel som do Írska, tak ako väčšina Slovákov, za prácou. Mám tu aj brata, ktorý tu žije už päť rokov," potvrdil 25-ročný Banskobystričan a na margo opätovného návratu k futbalu hovorí: "Je tu partia Slovákov, ktorí kedysi, kým boli doma, hrávali futbal. Dvakrát týždenne si chodia zahrať. Asi dvakrát som s írskou partiou chlapov hrával aj ja. Postupne som zrazu hral každý deň a noha držala. Vtedy si môj brat povedal, že to s futbalom ešte nevzdáme a rozposlal maily do írskych klubov."

Jeden z nich mal o služby mladého Slováka záujem. FC Limerick, ktorý patrí do druhej írskej ligy. Róbertovi Klučiarovi je tak opätovne umožnené tešiť sa z futbalu. Už nie len ako divákovi, ale zasa aj ako hráčovi. "Užívam si to naplno. Každý jeden tréning. Jednoducho, teším sa z futbalu," nechal sa počuť obranca írskeho klubu a prezradil ambície, s akými začal v novom pôsobisku: "Chcem pomôcť mužstvu k postupu do najvyššej ligovej súťaže."

Aj keď futbal v Írsku nie je na prvom mieste, na podmienky sa slovenský hráč sťažovať nemôže. "Podmienky vytvorené v druhej írskej lige by som porovnal s tými, aké sú {+l58041,150x112}u nás v druhej najvyššej súťaži," skonštatoval obranca FC Limerick a dodal: "To, že tu futbal nie je číslo jeden sa nám snažia vynahradiť atraktívnymi priateľskými zápasmi s mužstvami z Premier League. Minulú nedeľu sme napríklad hrali s Manchestrom City."

Mladý hráč, ktorý sa pred istým časom musel zmieriť s faktom, že už nebude hrať futbal na profesionálnej úrovni, sa mu dnes opäť venuje. Futbalový život mu ponúkol druhú šancu. Núka sa otázka, či bývalý hráč Dukly Banská Bystrica nechystá návrat na slovenské trávniky. "Veľmi rád sa vrátim, ale predtým by som si chcel ešte vyskúšať futbal v Anglicku," odvetil Róbert Klučiar s úsmevom na tvári.

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk