ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Káder udržali, dôležité bude už druhé jarné kolo
zdroj: TJ Spartak Myjava

Káder udržali, dôležité bude už druhé jarné kolo

"Káder, ktorý účinkoval v jesennej časti ligy tu zostal s jedinou výnimkou. Naspäť do Vrbového odišiel Róbert Mišura, ktorému u nás skončilo hosťovanie," skonštatoval generálny manažér Myjavy Peter Halabrín

V sobotu 3. marca 2012 majú myjavskí futbalisti nastúpiť na prvý zápas jarnej časti II. ligy proti domácemu Lučencu. Pôjde o 19. kolo ročníka 2011/2012, ktorým bude pokračovať zápas spartakovcov o čo najlepšie umiestnenie sa v tabuľke, na čele ktorej momentálne stoja. Všetci fanúšikovia – a nielen oni – budú istotne s napätím sledovať ich výkony a to, či sa Myjave napokon podarí naplniť stanovený cieľ. Tým je víťazstvo v druhej najvyššej slovenskej súťaži...

Pán Halabrín, aké zásadné zmeny všeobecne nastali vo futbalovom oddiele Spartaka Myjava počas zimnej prestávky?
"Začneme mládežou. Tu nastali určité zmeny a tou najzásadnejšou je zmena na poste trénera staršieho dorastu U 19, kde Vlada Hyžu {+r54465,150x100}nahradil Štefan Potúček – bývalý myjavský futbalista, ktorý do decembra pôsobil v Senici. Má najvyššiu trénerskú licenciu a sme radi, že sme sa s ním dohodli na spolupráci. Pán Potúček sa zároveň stal šéftrénerom celého dorastu. Druhá zmena sa týka postu trénera jednej z najmladších prípraviek U 9, kde nastúpil Peter Kulíšek. Inak, takisto Myjavčan a hráč, takže pokračujeme v tej filozofií zapracovať našich bývalých hráčov do trénerských pozícií. A ešte je tu jedna menšia zmena, kde sme realizačný tím dorastencov posilnili o maséra. Tým sa stal Pavol Meleg. Z technickej stránky sme pri mládeži zrealizovali aj kompletné vybavenie družstiev na úrovni mužov. To znamená, že všetky žiacke tímy od U 14 až po starší dorast hrajúce 1. a 2. ligu majú k dispozícií kompletné vybavenie, či už hráčske, tréningové alebo vychádzkové a v rovnakej farebnej kombinácií ako naše A – mužstvo."

Čo konkrétne sa zmenilo v tíme mužov? Podaril sa zámer vedenia udržať káder pokope?
"Káder, ktorý účinkoval v jesennej časti ligy tu zostal s jedinou výnimkou. Naspäť do Vrbového odišiel Róbert Mišura, ktorému u nás skončilo hosťovanie. Mimo mužstva je nateraz Kumančík, ktorý je po operácií predného krížneho väzu. Ostatných hráčov sa nám podarilo udržať, vrátane Petra Sládka, kde sme sa so Slováckom napokon dohodli na ročnom hosťovaní. Snažili sme sa mužstvo aj posilniť – a myslím, že sme ho aj posilnili – pretože k nám prišli dvaja hráči, ktorí majú dostatočné, aj ligové, skúsenosti. Ide o Petra Ďuriša, naposledy hrajúceho v Nemšovej, ale inak hráča najmä Spartaka Trnava, ktorý má za sebou 270 ligových štartov a od 21. februára k nám prišiel na hosťovanie takisto z Trnavy Ján Petráš. Obaja sú podľa môjho názoru určite posilou tímu. Myslím si preto, že ten cieľ, ktorý sme si dali – pôvodne skončiť do tretieho miesta, dnes hovoríme o prvom a o víťazstve v súťaži – sme schopní splniť. Z funkcionárskeho hľadiska sme pre to spravili všetko a teraz je to vyslovene o hráčoch a o tréneroch. Samozrejme, treba ešte spomenúť, že v širšom kádri zostávajú aj všetci dorastenci zapojení do zimnej prípravy – Onder, Jastráb, Jorík a Jurica, ktorý bude v „áčku“ pôsobiť ako tretí brankár. Napríklad Jorík patril v príprave medzi úspešných strelcov, dal viacero gólov, čo je vzhľadom na jeho prvé pôsobenie v tomto kádri úspechom. Ak budú títo chlapci na sebe robiť tak, ako robia, určite dostanú šancu aj v jarnej časti..."

Na akých postoch by mali v Myjave hrávať spomínaní dvaja noví hráči?
"To je predovšetkým záležitosť trénera, ale brali sme ich v prvom rade kvôli posilneniu stredovej formácie, kde potrebujeme väčšiu variabilitu. Príchodom týchto dvoch {+l54464,150x100}hráčov sa jednotlivé posty na ihrisku zdvojili a je pre trénera výhodou, že môže robiť rôzne varianty, či už podľa hry súpera alebo podľa našich vlastných potrieb. Obaja sú napríklad schopní hrať na ktoromkoľvek poste v zálohe."

Zimná príprava je už prakticky za nami, zostáva len posledný zápas so Šamorínom (pozn.: termín zápasu 25. 2. 2012). Ako z hľadiska manažmentu a vedenia tímu hodnotíte výsledky prípravných zápasov?
"Tak samozrejme, že ľudia pozerajú v prvom rade na výsledky a sú zvyknutí, že Myjava vyhráva. V príprave sme dosiahli pekné úspechy. Napríklad s Trnavou, ktorú tu na Myjave vnímame ako významného súpera a súvisí to aj s tým, že v regióne je veľa fanúšikov trnavského Spartaka. Napokon, s Trnavčanmi spolupracujeme dlhé roky a aj toto je cesta, ako im za to poďakovať. Napokon, dnes máme v mužstve prakticky štyroch hráčov Trnavy – Diana, Saba, Ďuriša a Petráša. Som rád, že sme im ukázali, že ich vieme poraziť. Aspoň mohli vidieť, že aj tu na Myjave robíme dobrý futbal a hráčov, ktorých od nich máme, pustili do dobrého klubu... Okrem toho sme mali viacero ďalších dobrých výsledkov, ktoré potvrdili našu zaslúženú pozíciu lídra súťaže po jesennej časti. Nad mužstvami z nižších súťaží sme bez problémov vyhrávali a s ligistami sme dokázali takisto uhrať vyrovnané zápasy. Po tejto stránke som spokojný. Príprava navyše neslúži na to, aby sme si po nej povedali, že máme desať víťazstiev, ale aby sme zladili formu, aby chlapci – aj tí noví – ukázali, čo dokážu, spoznali sa s ostatnými a spoločne sa dobre pripravili na jarnú časť. Takisto som spokojný s podmienkami, ktoré máme, lebo máloktorý klub má také, ako my na Myjave. Aj tá vyhrievaná umelá tráva je niečo celkom iné, ako klasická..."

Zima bola na Slovensku v posledných týždňoch naozaj extrémna, napríklad štart corgoňligy bol napokon {+r54463,150x100}preložený na neskorší termín. Ako to vyzerá s pripravenosťou myjavského štadióna pred jarnou časťou, ktorá sa začne už o necelé dva týždne (pozn.: odo dňa spracovania rozhovoru)?

"My hráme doma v sobotu 10. marca s Podbrezovou a potom v nedeľu 18. marca s béčkom Ružomberka. Na naše myjavské pomery sú to dosť také problémové termíny, ale my jednoznačne hrať budeme. Otázka však znie, či to bude na hlavnej ploche alebo na umelej tráve. My urobíme všetko pre to, aby bol štadión pripravený. V týchto dňoch sa frézuje celá snehová pokrývka, aby v prípade lepšieho počasia mohlo slnko ihrisko trochu oživiť. No v prípade, že ešte nebude možné prírodnú trávu použiť, napríklad kvôli nepriazni počasia, určite budeme hrať na umelej tráve, ktorá je v perfektnom stave. Čo nás však bude v tom prípade mrzieť je fakt, že divácka kapacita ihriska s umelou trávou je úplne iná, ako pri hlavnej ploche a nebude to ono. Určite však nechceme odkladať zápasy aj kvôli tomu, že posledných päť kôl sa hrá anglickým spôsobom. Tam sa ide dva týždne bez prestávky – streda, nedeľa a nie je veľa priestoru na zmeny termínov. Celá jarná časť sa odohrá za necelé tri mesiace."

Hráči Spartaka si pochvaľujú podporu od fanúšikov a klub pre nich počas jesennej časti robil dosť veľa aj po organizačnej stránke. Bude táto spolupráca pokračovať tak, ako ju poznáme, alebo ste aj v tejto oblasti pripravili nejaké novinky?
"Minimálne na tej úrovni, na akú sme zvyknutí, to fungovať bude. Fanklub aj počas prípravných zápasov potvrdil, že to robia preto, lebo ich to baví. A chcú chalanom na ihrisku pomôcť. Vedia, že k športu povzbudzovanie patrí a aj to v každom zápase robili. Je to podľa mňa úžasné. My sme sa s fanklubom stretli, ešte pred súťažou si dohodli pravidlá a systém a vzhľadom na to, že fanklub je na úrovni, spravili sme malé gesto. Všetci riadni členovia fanklubu, ktorí si zaplatili členské a normálne fungujú, budú mať dopravu na všetky zápasy Spartaka vonku zadarmo. Plus ďalšie veci... Jednoducho chceme, aby fanklub bol tým dvanástym hráčom na ihrisku, aby fungoval ďalej a ešte lepšie ako doteraz."

Už sme tu spomínali stanovené ciele a verejnosť dnes viac, ako kedykoľvek predtým, špekuluje o tom, či vôbec Myjava dokáže zabezpečiť všetky technické a organizačné podmienky na to, aby sa tu mohla teoreticky hrať najvyššia súťaž. Ide teda o štadión i všetky priľahlé objekty a športoviská. Aká je situácia v tomto smere?
{+l54292,150x100}"To je v prvom rade otázka na Mesto, ktoré je majiteľom celého areálu. Mesto musí chcieť a hľadať spôsoby, ako celý športový areál zmodernizovať. To je podľa mňa základ celej problematiky. Nikdy som nezastával názor, že športový areál má vybudovať sponzor, ktorý ťahá futbal alebo nejaký iný šport. My máme samozrejme záujem na tom, aby bol futbalový štadión skultúrnený. A to bez ohľadu na to, či sa budeme baviť o prvej alebo o druhej lige. To je úplne jedno. Ambícia je u nás taká, aby štadión po mnohých rokoch dostal nielen nový šat, ale celkovo nový rozmer pre hráčov, pre divákov, pre všetkých. Projektovo tieto veci pripravujeme a tu sa znova vraciame k tomu, či bude zo strany Mesta ochota a možnosť vstúpiť do realizácie a keď áno, som presvedčený, že počas mesiaca júl budeme schopní dať do užívania štadión, ktorý bude na nepoznanie – pekný, moderný, útulný, žiadny megalomanský, ktorý bude spĺňať všetky podmienky. Ale znova zopakujem – bez ohľadu na to, akú ligu hráme. My chceme štadión zmodernizovať aj keby sme hrali v tretej lige."

Spýtam sa inak. Potrebuje vôbec Myjava prvú ligu? Nie je s tým viac starostí ako napokon radosti?
"Ja by som to otočil naopak. Či prvá liga potrebuje Myjavu... A či máme alebo nemáme hrať vyššie sa môžeme baviť po poslednom kole jarnej časti a len v tom prípade, že budeme stále prví a budeme mať tú možnosť postúpiť. Dnes je to naozaj predčasné a my nechceme vytvárať žiadny tlak na hráčov, na nikoho, že musíme postúpiť. My chceme vyhrať, vytvorili sme na to celému tímu podmienky a je na jeho členoch, ako sa s tým popasujú. V prípade, že nebudeme prví, sa z nášho pohľadu nič zásadné nezmení. Veď pôvodne sme do súťaže išli s cieľom skončiť do tretieho miesta a v týchto medziach sa stále pohybujeme. No ak príde naozaj k tomu rozhodovaniu, čo ďalej, tak si budeme musieť povedať všetci zainteresovaní, čo má zmysel a čo nie. Dnes ligu hrajú aj menšie mestá, nie je to len o veľkých mestách, ale o tom kde a ako funguje športové a futbalové zázemie, aká je jeho podpora. A podľa tohto kritéria to aj treba riešiť... Ale netlačme to do pozície, že my ideme hrať ligu. Nie, my chceme vyhrať súťaž..."

Na margo tých víťazných a postupových ambícií... Čo si myslíte o súperoch Myjavy? V II. lige viacero tímov {+r54290,150x100}ašpiruje na prvú priečku a niektoré sa postupovými cieľmi netaja. Naopak, taká Podbrezová síce o postupe nehovorí, ale je v tabuľke hneď za Myjavou... Ako vnímate túto situáciu v hornej časti tabuľky?
"Ja som už po pár jesenných kolách v jednom rozhovore povedal, že máme súťaž výborne rozohranú, máme super tím, ale nesmieme zabúdať na ďalšie tímy v súťaži. V II. lige sú momentálne tri – štyri mužstvá na vysokej úrovni, či už po hráčskej alebo technicko-organizačnej stránke. Niektoré ešte lepšie, ako my. A určite sa hudú chcieť o postup pobiť. Na druhej strane, keď to zoberieme pragmaticky, z hľadiska čísel v tabuľke a za predpokladu, že všetko bude fungovať, ako má, tak jediným súperom pre nás v súboji o prvé miesto by mala byť práve Podbrezová. Vzhľadom na to, že sme náš káder nestratili, naopak, ešte ho aj posilnili, som presvedčený, že je v našich silách si náskok v tabuľke udržať. Treba otvorene povedať, že Podbrezová nás bude určite naháňať a hoci potichu, tiež sa na postup chystá. Preto bude dôležité hneď druhé jarné kolo, kedy privítame Podbrezovú u nás v Myjave a ukáže sa, ako na tom obaja sme..."

A okrem Podbrezovej? Čo ostatné tímy v súťaži?
"Ťažko povedať. Sám som zvedavý, čo sa bude diať po zimnej prestávke. V mnohých tímoch sa uskutočnili zásadné zmeny v zostavách. Michalovce majú tuším šesť, sedem nových hráčov, Moldava vymenila jedenásť hráčov. V Lučenci ich odišlo dvanásť, v Liptovskom Mikuláši tuším sedem. To sú veľké zmeny... Uvidíme."

Najnovšie z klubu: Myjava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk