Prvý triumf Matadoru Púchov
zdroj:

Vo štvrtkovom finálovom stretnutí 34. ročníka Slovenského pohára vo futbale zvíťazili futbalisti Matadoru Púchov nad Slovanom Bratislava až po predĺžení 2:1 (0:0, 0:0).

{+l2829}Vo štvrtkovom finálovom stretnutí 34. ročníka Slovenského pohára vo futbale zvíťazili futbalisti Matadoru Púchov nad Slovanom Bratislava až po predĺžení 2:1 (0:0, 0:0). Góly Púchovčanov dávali až v druhej nadstavenej pätnásťminútovke Perniš a Breška, za Slovan vyrovnával Hornyák. Zverenci českého trénera Františka Komňackého sa tak na štadióne v Topoľčanoch tešili zo svojho premiérového víťazstva v národnom pohári a zaistili si tak aj miesto v budúcoročnej edícii Pohára UEFA. Víťaz Slovenského pohára z Považia navyše zinkasoval z rúk prezidenta SFZ Františka Laurinca a generálneho sekretára SFZ Dušana Tittela šek na 600 000 Sk a pozlátené medaily, zdolaný finalista z Tehelného poľa obdržal šek na 300 000 Sk a hráči spolu s realizačným tímom aj strieborné medaily. Organizátor z Topoľčian si "prišiel" od SFZ za usporiadanie finálového duelu na 100 000 Sk.

Slovan Púchov - Matador Púchov 1:2 (0:0, 0:0) po predĺžení - víťazom Slovenského pohára sa stal Matador Púchov
Góly: 115. Hornyák - 111. Perniš, 116. Breška, ŽK: 66. Vomáčka, 73. Demeter, 75. Dzúrik - 45.+ Gegič, 81. Hricko, 110. Perniš, rozhodovali: Gádoši - Balko, Jančovič, 4356 divákov

Zostavy:
Slovan Bratislava: Prole - Pecko, Dzúrik, Homoláč, Demeter - V. Bednár, Polgár, Vomáčka, Hornyák - Šlahor (106. T. Sloboda), Vittek (42. Takáč, 68. Šesták)
Matador Púchov: Bernady - Hricko, Zavaterník, Pavol Vavrík, Čvirik - Belák (98. Škripec), I. Kováč, Jambor (72. Peter Vavrík), Gegič - Breška, Mužlay (63. Perniš)
{+r2827,150x199}
Ako prvý vystrelil na bránku Púchovčan Breška už v 2. min a vyskúšal Proleho. Do vedenia však mohol ísť Slovan. Vittek sa v 9. min presadil cez Pavla Vavríka, obišiel aj Bernadyho, no na bránkovej čiare vykopol loptu smerujúcu medzi žrde v poslednom momente Kováč. Na konci úvodnej desaťminútovky prítomných divákov nezaujímal futbal, ale akcia "kukláčov" na bratislavských "tiežfanúšikov", ktorí odmietli zvesiť nežiadúce transparenty s nápismi "Hooligans" a "Brutal Fans" a zvalili aj ochranný plot. Na hracej ploche zas úradoval rýchlonohý útočník Matadoru Breška, ktorý po kikse Homoláča minul bránku Slovana. Potom to na druhej strane skúšal Hornyák a dvakrát Vittek, ale bez úspechu. Práve kanonier belasých zohral dôležitú úlohu v nasledujúcich minútach. Najskôr ho pekne našiel po prieniku v 27. min Pecko, no Vittek v stopercentnej šanci napálil len do Bernadyho a tesne pred prestávkou opora mužstva z Tehelného pola pre zranenie ihrisko opustila. V závere prvého polčasu sa k slovu dostali aj Púchovčania, ale Jambor v ideálnej pozícii trafil prudko iba Dzúrika do hlavy a v nadstavenom čase tento stredopoliar Matadoru volil sám pred brankárom Slovana namiesto strely nepochopiteľne prihrávku na Brešku a Pecko odkopol loptu na roh. Po zmene strán ohrozil bránku Púchova Hornyák, Bernady však jeho pokus vyboxoval. V 69. min mal na kopačke vedúci gól slovanista Vomáčka, no z hranice šestnástky mieril tesne vedľa ľavej žrde. Následne musel vybehnúť Prole pred rýchlym Breškom a o chvíľu nato Čvirikov priamy kop s námahou vytlačil na roh. Keďže v nadstavenom čase trafil aktívny Breška iba brvno bránky Slovana, muselo sa predlžovať. Prvú päťnásťminútovku nadstaveného času začali aktívnejšie Púchovčania. Po rohu Brešku vyrazil "zázračnú" pätičku striedajúceho Perniša bravúrne na roh Prole. V 99. min pálil Gegič nad bránku Slovana. Diváci sa paradoxne dočkali gólov až v druhom predĺžení. Najskôr sa v 111. min rútil Perniš sám na bránkára belasých a nezaváhal - 0:1. Slovan onedlho odpovedal, keď center Bednára a volej {+l2830}Demetera premenil pohotovo v 115. min Hornyák - 1:1. Napokon sa zo zisku Slovenského pohára a tým aj istej miestenky v Pohári UEFA tešili aktívnejší Púchovčania. Zaslúžil sa o to útočník Matadoru Mário Breška, ktorý premenil ďalší samostatný nájazd na bránku Slovana. Záverečný nápor belasých, aj s Prolem v pokutovom území Púchova, už na tejto skutočnosti nič nezmenil.

Hlasy trénerov:
František Komňacký (tréner Púchova): "Stretnutie bolo po kvalitatívnej stránke len priemerné. Napriek tomu predĺženie stálo za to, prinieslo vzruch a zaujímavý boj. V prvom polčase mal viac z hry Slovan, po zmene strán i v predĺžení boli lepší moji zverenci. Nie tak po futbalovej, ale po kondičnej stránke. Ďakujem chlapcom za dnešný výkon. Neveril som, že by sme nad Slovanom vyhrali na pokutové kopy, bál som sa toho. V tejto sezóne sme totiž kopali tri jedenástky a premenili iba jedinú. Preto som chcel, aby hráči rozhodli o výsledku v predĺžení. Našťastie to vyšlo. Slovensko budeme reprezentovať v Pohári UEFA, a preto musíme skvalitniť náš káder."

Dušan Radolský (tréner Slovana): "O osude tohto zápasu rozhodli dve veci. Mali sme premeniť šance, ktoré sme si v prvom polčase vypracovali, vtedy by sa duel vyvíjal inak. Len Vittek mal dve čisté príležitosti, ktoré by hráč jeho kalibru mal premeniť. Po jeho odchode z trávnika pre zranenie sa nám stratila útočná sila, každý vie, čo Robo pre mužstvo Slovana znamená. Druhou záležitosťou, ktorá rozhodla o našej prehre, je aktuálne naša slabá lavička. Súper nahradil Mužlaya Pernišom a ten bol ešte lepší. U nás pre katastrofálny zdravotný stav - aj keď to veľa ľudí bagatelizuje - máme k dispozícii málo kvalitných hráčov. Striedajúcemu Takáčovi sa za 20 minút, ktoré pobudol na trávniku, nedarilo, a preto ho nahradil Šesták. Stratili sme šancu ísť do Európy cez Slovenský pohár, musíme sa popasovať v ligovej súťaži, kde je na programe ešte sedem kôl."

Hlasy hráčov:
Almir Gegič (stredopoliar Púchova): "Po rýchlom vyrovnávajúcom góle sme boli sklamaní, no rýchlo sme strelili druhý. Bolo to náročné stretnutie, ale našim cieľom bolo získať Slovenský pohár, čo sa nám aj podarilo. Slovan patrí medzi slovenskú špičku, a preto sme sa pripravovali veľmi zodpovedne a napokon aj vyhrali."

Mário Breška (útočník Púchova a strelec rozhodujúceho druhého gólu): "V lige mám šance, no nedokážem ich využiť. Preto som rád, že sa mi dnes podarilo rozhodnúť zápas v náš prospech. Som šťastný, že som ako pravý žochár dal gól na domácom ihrisku. Najskôr som chcel strieľať povedľa brankára, v lige mi to však už zopárkrát nevyšlo, tak som radšej urobil kľučku."

Ľuboš Perniš (útočník Púchova a autor prvého gólu Matadoru): "Slovanisti boli vyčerpaní, nepremenili šance a aj preto sme vyhrali. Pri faule som nefilmoval, mal to byť pokutový kop. Pri góle som nešpekuloval, jednoducho som vystrelil. Slovan v predĺžení odpadol fyzicky a aj po inkasovanom góle sme si verili."

Tomáš Bernady (brankár Púchova): "Na začiatku stretnutia sme sa ťažko dostávali do tempa, nehrali sme dobre. V druhom polčase sme sa zlepšili. Veľká vďaka patrí Ivanovi Kováčovi, ktorý perfektne predvídal situáciu pri Vittekovej šanci. Najťažšie v tomo zápase bolo vyrovnať sa s extrémnym teplom. Po našom prvom góle sme sa zbytočne stiahli, čo Slovan využil a vyrovnal. Šťastie ale nakoniec stálo pri nás."