Vo finále 8. mája Slovan Bratislava a Matador Púchov
zdroj:

Majstrovský tím MŠK Žilina si vyradením zo Slovenského pohára trochu skomplikoval účasť v nastávajúcom ročníku európskych pohárových klubových súťaží

Športová verejnosť už pozná finalistov 34. ročníka Slovenského pohára vo futbale. Prvým klubom, ktorý sa dostal do záverečného súboja o národný pohár (uskutoční sa 8. mája 2003 na štadióne v Topoľčanoch), bol už v utorok Matador Púchov.

Favorizované prvoligové mužstvo z Považia sa však dosť natrápilo s druholigovou Petrochemou Dubová a postúpilo len vďaka vyššiemu počtu strelených gólov na pôde súpera (výsledky 2:2, 1:1). Momentálnu formu Matadoru výstižne charakterizoval český tréner tímu František Komňacký: "S postupom do finále Slovenského pohára som spokojný, ale výkonnostne na tom nie sme dobre."

Futbalistom Dubovej, najväčšieho prekvapenia tohtosezónnej edície SP, chýbalo veľmi málo k postupu, možno keby premenil Kamenský v prvom semifinálovom dueli jedenástku. Na keby sa však nehrá...Kormidelník Petrochemy Ladislav Molnár po utorkovom odvetnom dueli na Považí poznamenal: "Po prestávke sme doplatili v Púchove na jedinú vážnejšiu chybu a Jambor dokázal vyrovnať. Napriek tomu si prístup mojich zverencov i dva nerozhodné výsledky s Matadorom vysoko cením."

Stredajší druhý odvetný semifinálový súboj Slovenského pohára Slovan Bratislava - MŠK Žilina na Tehelnom poli, najmä jeho infarktový záver, dvíhal prítomných divákov zo sedadiel. Ešte v 87. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 2:1 a nič nenasvedčovalo, že by belasí mali pridať ešte dva potrebné ´postupové´ góly. Neuveriteľná vec sa však stala skutočnosťou, Šlahor a v tretej minúte nadstaveného času po 13. rohu domácich aj Dzúrik posunuli Slovan do finále SP. Spokojnosť neskrýval po stretnutí tréner Bratislavčanov Dušan Radolský: "V druhom polčase sa prejavila nezlomná vôľa a hlavne chcenie hráčov. Vyplatilo sa, že sme hrali až do konca. Videli sme futbal, na ktorý sa oplatí prísť. Diváci, ktorí v stredu neprišli na štadión, môžu určite ľutovať. Padlo päť gólov, v dramatickom závere sme sa napokon tešili my. Osobne vidím určitú paralelu v tom, že pred desiatimi rokmi som postúpil v Slovenskom pohári do finále s Dunajskou Stredou, teraz budem mať teda jubileum a zopakujem si to aj na lavičke Slovana."

Žilinčania v Bratislave sklamali, najmä v druhom polčase sa neubránili obrovskému tlaku belasých. Tréner spod Dubňa Jaroslav Rybár smutne skonštatoval: "V prvej časti hry sme mali tri šance, no nepremenili sme ich. Ani po polčasových 1:2 som nepredpokladal, čo sa stane. Veď v domácom prostredí sme vyhrali 2:0. Aj tak si myslím, že rozhodujúci gól sme dostali až v druhej minúte a 33 sekunde nadstaveného času, hoci rozhodcovia chceli nadstavovať iba dve minúty. Po zmene strán nás však súper našim pričinením dostal pod veľký tlak. Nasadenie, ochota behať a pobiť sa o výsledok chýbala, také skúsené mužstvo by za stavu 1:1 nemalo dostať tri góly. Útočníci nám neskórujú. A striedania? Za slabých prišli ešte slabší hráči. Za druhý polčas sme si do finále Slovenského pohára určite nezaslúžili postúpiť."

Vyradenie Žiliny z národného pohára muselo ´potešiť´ najmä dva tímy - Artmediu Petržalka a Spartak Trnava. Minulosezónny majster spod Dubňa si vyradením zo SP skomplikoval situáciu. Nemá totiž ešte istotu, že bude účinkovať v niektorom z dvoch najvýznamnejších európskych pohárových súťaží v ročníku 2003/2004. Ak by totiž získal ligový primát Slovan Bratislava (po 25. kole má deväťbodový náskok práve pred Žilinou a titul má na dosah), dve miestenky do Pohára UEFA by patrili Matadoru Púchov (aj v prípade, žeby Púchovčania nezískali Slovenský pohár. Keď by belasí získali double, Matadoru by stačila na Pohár UEFA aj finálová účasť v SP) a druhému mužstvu konečnej tabuľky I. ligy po 36. kole. A v tom je šanca spomínaných tímov Petržalky a Trnavy. Na aktuálne druhé miesto Žiliny stráca Artmedia tri a trnavský Spartak štyri body.

Ako postupovali do finále Slovenského pohára 2002/2003 vo futbale:
SLOVAN BRATISLAVA:
1. kolo: Slovan Bratislava "B" 2:0 (2:0)
2. kolo: MFK Topvar-horná Nitra Topoľčany (vonku) 2:1 (1:0)
štvrťfinále: ŽP Šport Podbrezová (v) 1:0 (0:0)
semifinále: MŠK Žilina 0:2 (v) - prvý zápas, 4:1 (d) - odveta
finále: Matador Púchov ??? - hrá sa 8. mája 2003 na štadióne v Topoľčanoch

MATADOR PÚCHOV:
1. kolo: DAC 1904 Dunajská Streda (v) 2:0 (2:0)
2. kolo: 1. FC Košice (d) 3:0 (3:0)
štvrťfinále: Tatran Prešov (d) 3:0 (1:0)
semifinále: Petrochema Dubová 2:2 (v) - prvý zápas, 1:1 (d) - odveta (o postupe Púchova rozhodol pri pohárovom systéme vyšší počet strelených gólov na ihrisku súpera)
finále: Slovan Bratislava ??? - hrá sa 8. mája 2003 na štadióne v Topoľčanoch

Ako postupovali do semifinále SP 2002/2003:
MŠK ŽILINA:
1. kolo: ako majster zo sezóny 2001/2002 bola Žilina nasadená a úvodné kolo nemusela absolvovať
2. kolo: ZTS Dubnica (v) 0:0, na pok. kopy 4:3
štvrťfinále: Koba Senec (v) 2:1 (1:1) - hralo sa v Piešťanoch
semifinále: Slovan Bratislava 2:0 (d) - prvý zápas, 1:4 (v) - odveta