ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prečo padla Dubnica do prvoligového očistca?
zdroj:

Prečo padla Dubnica do prvoligového očistca?

Andrej Porázik: "Vedenie splnilo všetko, čo malo. Chyba ale bola hlavne v nás. Nepodržali sme ani trénera Gergelyho, čo mi bolo veľmi ľúto, pretože je to skvelý kouč. Vina padá na hlavy nás, hráčov"

S odstupom času potrebným pre vychladnutie hláv a možnosť hlbšej analýzy štartujeme tradičný seriál posezónnych corgoňligových návratov. Ako vždy, aj tentoraz začneme od dna tabuľky. Ligový Čierny Peter zostal v rukách futbalistov Dubnice, ktorí sa po nevýraznom ročníku a tuhom boji o záchranu minimálne na rok so slovenskou elitou rozlúčia. Uplynulú sezónu sme zhodnotili s kapitánom mužstva, útočníkom Andrejom Porázikom.

{+r43685,150x188}Čo bolo primárnym cieľom mužstva pred úvodným výkopom uplynulej sezóny?
"V letnej príprave sme sa javili veľmi sľubne, odohrali sme dobré zápasy s peknými výsledkami a napriek tomu, že sme mali mladý káder, ukazovalo sa, že liga by nám mohla vyjsť. Jesenná časť nám však všetkým otvorila oči a pri jej bilancovaní bolo jasné, že toto mužstvo môže hrať len o záchranu. V zime sa preto vedenie rozhodlo zainvestovať a posilniť káder. Káder totiž nebol tak dostatočne dobrý, ako sa ukazoval v lete."

Ničili vás okrem iného aj vysoké prehry, štyri góly vám dala dvakrát Trnava, päť Žilina, dokonca šestku Slovan. Horela najmä defenzíva?
"Možno horela defenzíva, ale to sa týka celého mužstva, počnúc útočníkmi, ktorí mali brániť, až po brankára. Gólov sme dostali veľa, takže defenzíva dobrá nebola, ale ani útok nebol v poriadku."

V zime nastalo veľké posilňovanie kádra, do mužstva pribudli posily zvučných mien. Rástlo sebavedomie, viera v záchranu?
{+l50690,150x115}"Keď som to celé sledoval, akí hráči došli do kabíny na čele s Paľom Kováčom a posilami z Čiech ako Trousil a Polách, bol som presvedčený o sile nášho kádra. Vtedy som veril, že ligu určite zachránime. Realita je však iná."

Na jar vás zarezalo mnoho remíz a hneď prvá s Košicami sa ukázala ako kľúčová...
"Nepovažoval by som ju za zlomovú. V tom zápase sme zistili, že sila tam v nás je, že na to máme. Zápas sme mohli vyhrať 5:0, ale keďže skončil bez gólov, už sme tušili, že o záchranu sa bude hrať až do posledného kola. Mrzia nás aj iné zápasy. V Nitre sme dostali gól v poslednej minúte, doma s Ružomberkom sme dali regulárny gól, ktorý nám rozhodca neuznal pre ofsajd. Body nám utekali vo viacerých zápasoch a napokon ich bolo na záchranu primálo."

Odhliadnuc od bodového zisku, bola Dubnica v lige najslabším tímom?
{+r50295,150x113}"Nie je to len môj názor, je to aj názor mnohých ďalších, že Dubnica určite nebola najslabším mužstvom súťaže. Na to sa však nehrá, kto bol najslabší herne, ide o body a tie nám chýbali. Herný prejav sme mali v niektorých zápasoch veľmi dobrý. Dokázali sme doma remizovať so Slovanom, máme víťazstvo aj remízu so Žilinou, remízu v Senici, čiže určite herne to nebolo zlé. Dôvod vypadnutia bol skôr v tom, že sme nedokázali vyhrať so slabšími súpermi."

Dubnica nehrala o záchranu prvýkrát a viacmenej mohlo byť len otázkou času, kedy sa jej to nepodarí. V čom bola táto sezóna iná od ostatných, relatívne úspešnejsích?
"To je ťažká otázka, lebo v minulosti sme ligu dokázali zachrániť s horším kádrom a takisto s menším rozpočtom. Mali sme finančné ťažkosti a aj tak sme to udržali. Tento rok všetko klapalo tak, ako malo. Vedenie splnilo všetko, čo malo. Chyba ale bola hlavne v nás hráčoch. Nepodržali sme ani trénera Gergelyho, čo mi bolo veľmi ľúto, pretože je to skvelý kouč. Vina padá na hlavy nás, hráčov. Ja osobne som si do posledného kola nepripúšťal, žeby sme vypadli, ale bohužiaľ, Košice získali potrebné body a nás to stálo miesto v súťaži."

Ako sa vám javili mladí chalani na jar po psychickej stránke? Mali hlavy hore, alebo bola potrebná motivácia?
{+l50420,150x207}"Motivácia nebola potrebná, vždy sme sa snažili preskočiť súpera nad nami v tabuľke, takže bolo o čo hrať. Žiaľ, nepodarilo sa. Niektorí mladíci splnili očakávania, niektorí nie, ale ťarcha bola skôr na nás starších. Niektoré zápasy sme mali zahrať lepšie a dotiahnuť ich do vítazného konca. Bolí to, ale je to iba šport a uvidíme, čo bude ďalej."

Môže byť prvá liga pre Dubnicu pozitívnym impulzom? Mužstvo sa naučí vyhrávať, zbierať body, naberie sebavedomie...
"Všetko ukáže čas. Neviem, ako bude Dubnica pokračovať, aké sa spraví mužstvo... Či bude hrať Dubnica o návrat do ligy, alebo hrať s mladými v prvej lige o stred tabuľky, dnes ešte netuším. Uvidíme, ako sa rozhodnú sponzori a majiteľ."

Takže ešte netušíte nič ani o zmenách v kádri?
"Vôbec ešte neviem, aké budú zmeny v kádri, všetko je otvorené, ukáže sa na prvom tréningu 20. júna."

A vy osobne ostanete?
"Ešte rok mám platnú zmluvu, ale nepredbiehajme. Uvidíme, ako sa vedenie rozhodne a čo bude ďalej."

Naše hodnotenie: 3/4

Vrchol sezóny: štyri jarné body proti Žiline plus Dubnica ako jediná na jar uchmatla body Slovanu

Prepadák sezóny: jesenné debakle 0:4 s Trnavou (v 4. kole doma a v 15. vonku), 2:5 doma so Žilinou v 9. kola a hneď na to 1:6 na Pasienkoch proti Slovanu

Naše predpokladané umiestnenie pred sezónou: 11. miesto

Potešili: Oporou tímu sa stal Matej Ižvolt, ktorému návrat do Dubnice herne pomohol. Do reprezentačnej dvadsaťjednotky sa dobrými výkonmi prebojoval Juraj Vavrík. Výkonnostne bol najlepší brankár Pavol Kováč, ktorý prišiel do mužstva v zime.

Sklamali: Skúsení hráči, ktorí mali mužstvo potiahnuť a rozhodnúť vyrovnané zápasy. Mladosť a dravosť Dubničania mali, skúsenosť tiež, lenže sa neprejavovala.

Čo si o tom myslíme my?
Raz to muselo prísť. Dubnica sa až príliš dlho pohrávala s ohňom až sa napokon popálila. Prvoligový očistec ale mužstvu uškodiť nemôže, pretože to, čo predvádzalo v posledných sezónach v najvyššej súťaži, bolo aj tak iba trápením. Ako sme už spomenuli v rozhovore, Považania sa v druhej najvyššej súťaži naučia vyhrávať, mladíci naberú herné sebavedomie a fanúšikovia budú týždeň čo týždeň odchádzať zo štadióna s úsmevom namiesto rozhorčenia. Ak všetko klapne, do dvoch rokov je Dubnica späť, lepšia a silnejšia. Na návrat sú však potrebné peniaze, snáď ich Dubničania nájdu.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Dubnica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

HOKEJ.sk