ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbalista Tomáš Rosický odchádza z Čiech ako najdrahší hráč!
zdroj:

Futbalista Tomáš Rosický odchádza z Čiech ako najdrahší hráč!

Český futbalista Tomáš Rosický prestúpil z pražskej Sparty do Borusie Dortmund. Na päť a pol roka sa upísal jednému z najbohatších klubov sveta. Je to vôbec najdrahší obchod v histórii nemeckej ligy: Sparta dostane od

Český futbalista Tomáš Rosický prestúpil z pražskej Sparty do Borusie Dortmund. Na päť a pol roka sa upísal jednému z najbohatších klubov sveta. Je to vôbec najdrahší obchod v histórii nemeckej ligy: Sparta dostane od Dortmundu 25 miliónov mariek, teda 449 miliónov korún! Dvadsaťročný supertalent, ktorý zapôsobil originálnym umením, sa stal súčasne najdrahším českým futbalistom vôbec.

Šmicerov rekordný presun do Liverpoolu skoro zdvojnásobil. Skončila sa futbalová estráda, akú Česko nepamätá. O ničom inom sa už mesiac nehovorí. Keď si Rosický sadol na tlačovej konferencii za stôl, bol vyčerpaný, zničený. „Je mi zle,” boli jeho prvé slová na pražskom letisku. „Ten psychický tlak z posledných dní bol obrovský.” Až potom si vydýchol, všetko už má za sebou, aj podpis zmluvy do roku 2006. Všetci navôkol boli šťastní z obchodu, usmieval sa sparťanský prezident Vlastimil Košťál i manažér hráča Pavel Paska. Rosického mamička plakala od dojatia. Sparta sa lúčila so svojou hviezdou. Unavený hráč dostal na pamiatku dres s číslom 25, s ktorým žiaril v lige. Špekulovalo sa, či nepôjde do Liverpoolu alebo do Bayernu Mníchov, ale on bol medzitým na zdravotnej prehliadke v Dortmunde. Poobede sa všetko vyriešilo. „Rosický presne pasuje do prázdneho miesta v našej zálohe,” povedal Matthias Sammer, tréner Dortmundu. Pred večerou už Rosický v Prahe pózoval so žiarivým žltočiernym dresom Borusie. Na chrbte mal desiatku, je to číslo pre uznávané veličiny. Pred Rosickým ju v Dortmunde nosil slávny stratég Andreas Möller. „Do leta ti ten dres schovám,” povedal Sammer osobne Rosickému, keď za ním prišiel na jeseň do Prahy. Dortmund je špičkový klub, pred štyrmi rokmi vyhral Ligu majstrov, a to bol vrchol. V tejto sezóne by sa mal šplhať k nemeckému trónu, zatiaľ je tretí, na prvý Schalke stráca bod. Pred šiestimi rokmi hral za Borussiu reprezentačný záložník Patrik Berger, veľmi sa ale nepresadil a o rok zmizol v Liverpoole. Pre Spartu asi nastal ideálny čas, kedy Rosického predať. Klub spáca dlh po bývalom majiteľovi, ktorý prekračuje 220 miliónov, a nutne potrebuje peniaze. Obchod s Dortmundom bol jedinečnou šancou, ktorá sa neopakuje. Sparťania už na jar nezarobia v Lige majstrov, lebo vypadli, mladík by na pol roka zmizol z európskej scény a jeho čarovná cena by určite klesla. A čo ak by sa Rosický zranil? Sparta vyjde z dlhov, lebo len od leta predala hráčov za astronomických 742 miliónov! Rosický bude teraz dva dni trénovať sám, v piatok odchádza s rodičmi do Dortmundu. Cez víkend by už mal hrať za svoj nový klub na halovom turnaji.

Článok je uverejnený v denníku Nový čas 11.1.2001

Najnovšie z klubu: Liverpool

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Francúzsko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk